Express-Miejski.pl

Jakie korzyści oferuje praca zdalna i jak się do niej przygotować?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu pracowników zmuszonych zostało do przejścia na zdalny tryb pracy. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Aby realizacja służbowych obowiązków z domowego zacisza, przebiegała sprawnie i efektywnie, warto się do niej odpowiednio przygotować. Dzięki dobrej organizacji, praca zdalna może przynieść wiele korzyści, zarówno pracodawcy, jak i pracownikom.

Czy praca zdalna jest dla każdego?

Wiele firm oferuje obecnie możliwość wykonywania obowiązków służbowych z domu. Przeglądając przykładowo nowe oferty pracy w Ząbkowicach, można znaleźć oferty zdalnego zatrudnienia bądź zatrudnienia w trybie hybrydowym. Choć jest to bardzo wygodne rozwiązanie, to należy mieć na uwadze, że praca w warunkach domowych wymaga samodyscypliny i umiejętności organizacyjnych. Warto też zadbać o odpowiednie warunki do pracy. Osoby nieumiejące oddzielić obowiązków domowych od zawodowych będą wykonywać powierzone im zadania wolniej, a co za tym idzie, spadnie ich efektywność.

Korzyści płynące z pracy zdalnej

W przypadku dobrze zorganizowanych osób, praca zdalna może nieść ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze pracując z domu, nie tracimy czasu na dojazdy, co przekłada się na dodatkowy czas dla siebie. Oszczędzamy również pieniądze, których nie musimy wydawać na bilety lub paliwo. Zyskujemy także większą elastyczność w działaniu, a w wielu przypadkach również możliwość samodzielnego wyboru pory dnia, w której będziemy pracować. Jest to szczególnie istotne, jeżeli łączymy pracę z opieką nad dzieckiem.

W domowym zaciszu (o ile nie dekoncentrują nas sprawy domowe) łatwiej jest zebrać myśli i skupić się na zadaniu niż chociażby na stanowisku na otwartej przestrzeni biurowej. Pracując zdalnie, nie musimy też zaprzątać sobie głowy ubiorem. Wielu pracowników odczuwa też mniejszą presję i stres, jeżeli nie muszą wykonywać swoich obowiązków pod czujnym okiem przełożonego. W przypadku osób, które cenią sobie ciszę i spokój oraz nie potrzebują częstego kontaktu z ludźmi, praca z domu będzie dobrym pomysłem. Jeżeli należysz do tej grupy, kandyduj na stanowiska, które zapewniają możliwość zdalnego wykonywania obowiązków służbowych. Więcej ogłoszeń znajdziesz na: Aplikuj.

Przygotuj swoje domowe biuro

Aby praca zdalna przebiegała sprawnie i przynosiła dobre rezultaty, warto we właściwy sposób zorganizować miejsce pracy, czyli swoje domowe biuro. Powinno być to miejsce, które zapewni nam dostęp do naturalnego światła. Należy też zadbać o wygodne, najlepiej regulowane, krzesło oraz biurko, na którym ustawimy wszystkie niezbędne do pracy rzeczy. Aranżując miejsce domowej pracy, wskazane jest umieszczenie w nim roślin. Zieleń działa odprężająco i pomaga osiągnąć wyższą produktywność.

Warto wyznaczyć sobie jeden kącik lub pokój do pracy. Choć perspektywa pracy z sypialni wydaje się kusząca, na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie. Korzystanie z jednego miejsca pracy w domu ułatwi nam skoncentrowanie się wyłącznie na niej, bez rozpraszania się na innych rzeczach, które mamy do zrobienia. Dobrze jest też zadbać o to, aby podczas pracy nie rozpraszali nas inni domownicy, jeżeli przebywają akurat w domu.

Reasumując, kluczowe podczas pracy w domu jest zorganizowanie wygodnego miejsca do pracy oraz rozdzielenie obowiązków prywatnych i zawodowych. Przy odrobinie dobrych chęci i właściwym zaplanowaniu dnia, praca zdalna może okazać się naprawdę przyjemna i efektywna.

artykuł zewnętrzny

REKLAMA