Express-Miejski.pl

Bernard Krause - wybitny malarz śląski

Jerzy Organiściak fot.: Jerzy Organiściak

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Mało kto wie, że w Ząbkowicach (wówczas Frankenstein) urodził się w 1743 r. a potem długo mieszkał, wybitny malarz późnego baroku na Śląsku - Bernard Krause, uważany przez niektórych historyków sztuki za następcę Michała Willmanna .

Bernard Krause pochodził z zamożnej rodziny mieszczańskiej. Jego ojciec Antoni był cukiernikiem, brat Amand - aptekarzem, później właścicielem apteki "Pod koroną". Krause wychowywał się w "dworze Kauffunga", czyli w dzisiejszej Izbie Pamiątek Regionalnych. Później po studiach w Dreźnie i Wiedniu, już jako uznany malarz, nabył Dwór Opatów Henrykowskich przy dzisiejszej ul. Krzywej (dawniej Wolność), gdzie miał pracownię, kształcił uczniów i posiadał własną galerię obrazów. Jego bardzo liczny dorobek jest dopiero dzisiaj poznawany, niestety trudny do rozpoznania, bo malarz nie podpisywał swoich dzieł. W Ząbkowicach jest tylko jeden jego obraz, który możemy podziwiać na codzień: obraz św. Anny w kościele parafialnym.

Autroportret Krausego jako wybitnego obywatela miasta, znajdował się niegdyś w Sali Rady zabkowickiego ratusza. O Krausem, jego dorobku, znajdującym się obecnie w wielu miejscach, m.in. w kościele henrykowskim, a także o jego rodzinie, możecie się Państwo dowiedzieć szerzej na tej stronie w zakładce - Ziemia ząbkowicka/wielcy ludzie.

Z Ząbkowic pochodziło jeszcze kilku innych, znanych na Śląsku malarzy i artystów, którzy rozsławiali nasze miasto daleko poza jego granice. Najwyższy juz czas aby ich dorobkiem, a także dorobkiem wielu innych obywateli naszego miasta zająć się poważnie i zgromadzić go w powołanym do tego celu Muzeum Miejskim. Placówka taka, działając jako instytucja kultury, ma ogromne znaczenie dla kształtowania świadomości regionalnej przede wszystkim młodego pokolenia, a także promocji miasta na zewnątrz, co potwierdza działalność choćby Muzeum Ziemi Kłodzkiej czy Muzeum Miejskiego w Ziębicach. Jestesmy jednym z nielicznych miast na Śląsku, które takiej placówki nie posiada. 


Jerzy Organiściak/ jorganisciak.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Bernard Krause - wybitny malarz śląski

  2012-02-07 11:12:38

  Jerzy Organiściak/ jorganisci

  Mało kto wie, że w Ząbkowicach (wówczas Frankenstein) urodził się w 1743 r. a potem długo mieszkał, wybitny malarz późnego baroku na Śląsku - Bernard Krause, uważany przez niektórych historyków sztuki za następcę Michała Willmanna .

 • 2012-02-07 11:58:54

  gość: ~MG

  ostatnio dodany post

  I nie jest to jedyna osobistość z ziemi po której biegamy!

REKLAMA