17 grudnia w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu odbyła się prezentacja tradycyjnych stołów bożonarodzeniowych.
Impreza, która ma za zadanie promować tradycyjne polskie produkty i zwyczaje wigilijne, została zorganizowana z okazji zbliżających się świąt.
26 stołów wigilijnych przygotowały dolnośląskie Koła Gospodyń Wiejskich. Potrawy i produkty sporządzone według tradycyjnych metod wytwarzania zaprezentowano na parterze Pasażu. Niezmiennie od wielu lat najpopularniejszym świątecznym daniem jest ryba, najczęściej karp, którego przyrządza się na różne sposoby: smażony, po grecku, w galarecie, ananasach, migdałach, cieście lub wędzony i takie jego odsłony pojawiły się tego dnia w galerii handlowej. Na świątecznych stołach znalazł się również barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, kompot z suszonych owoców, makowiec, kasze podawane z sosem grzybowym oraz gołąbki z farszem. Obowiązkowo podane były śledzie.
Każdy z odwiedzających miał możliwość degustacji specjałów kuchni polskiej oraz uzyskania przepisu na ich przygotowanie. Gospodynie zadbały również o to, żeby nikomu nie zabrakło wiązki sianka, które według starego zwyczaju wkłada się pod biały obrus, którym jest nakryty wigilijny stół.
Dopełnieniem wigilijnych stołów były stroiki z pachnących świerkowych gałązek, kolorowych świeczek, jabłek i orzechów. Jedną z najmłodszych bożonarodzeniowych tradycji jest strojenie choinki, którą na scenie Pasażu Grunwaldzkiego udekorowały dzieci z klubów 4H, wśród których rozstrzygnięty został wojewódzki konkurs „Ekologiczna ozdoba choinkowa”. Przy wystrojonej choince dolnośląskie zespoły folklorystyczne śpiewały kolędy i pieśni ludowe, związane z Bożym Narodzeniem.
Występy 12 zespołów przybliżyły wszystkim zgromadzonym atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i stworzyły miły, świąteczny nastrój. Przypomniane zostały stare polskie kolędy oraz pastorałki, wśród nich "Lulajże, Jezuniu", „Przybieżeli do Betlejem", „Przekażcie sobie znak pokoju", „Skrzypi wóz" i wiele innych. Gospodynie zadbały również o to, żeby nikomu nie zabrakło wiązki sianka, które według starego zwyczaju wkłada się pod biały obrus, którym jest nakryty wigilijny stół.
Organizatorami imprezy byli Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
UMDW / Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA