Express-Miejski.pl

Akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

rower fot.: istock.com

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony i przy uderzeniu pojazdu z prędkością powyżej 60 km/h praktycznie nie mają szans na przeżycie. Wypadki z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów poza obszarem zabudowanym należą do najcięższych.

Dlatego 23 listopada 2011 dolnośląscy policjanci przeprowadzą akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Większość pieszych przepisy zna, przynajmniej te podstawowe, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. Taki stan wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych czy też  rowerzystów, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami stosunku do nich.

Bez wątpienia do zwiększenia liczby wypadków w tym okresie przyczyniają się między innymi zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmierzch, opady, silny wiatr, zalegające na jezdni liście, niska temperatura itp. Często piesi poruszają się w ciemnych ubraniach, które w porach wieczorowo-nocnych czynią ich zupełnie niewidocznymi.

Stosowanie elementów odblaskowych przez tę grupę uczestników ruchu drogowego niewątpliwie zwiększa ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim poprawia ich widoczność, co pozwala na bezpieczne wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie i wymijanie przez inny pojazd. Ponadto rowerzyści i motorowerzyści poprzez właściwe oświetlenie swoich pojazdów oraz korzystanie z kasków ochronnych również sami dbają o swoje bezpieczeństwo.  

KWP Wrocław

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA