Drogi Gimnazjalisto! Jesteś już w trzeciej klasie i czeka się wybór nowej szkoły? Nie możesz się zdecydować, do której szkoły pójść? Masz wątpliwości? W tym artykule postaramy się je rozwiać i przedstawić ofertę, jaką prezentują nam Szkoły Ponadgimnazjalne znajdujące się w powiecie ząbkowickim.
Adres:
Ul. Powstańców Warszawy 8b, 57-200 Ząbkowice Śląskie
Kontakt:
Tel: 074 815-16-74
www: http://lozabkowice.pl/
E-mail: lozabk@konto.pl
O szkole:
Dyrektor: mgr Wiesława Kurzyńska
Wicedyrektor: mgr Anna Mazguła
Szkoła znajduje się przy ul. Powstańców Warszawy 8b i funkcjonuje od 1945 roku. Wielu absolwentów tego „ogólniaka" to w tej chwili wybitni lekarze, urzędnicy, nauczyciele czy bankowcy. Co roku wielu uczniów tejże szkoły przystępuje do egzaminu maturalnego i większa część z nich bez większych problemów radzi sobie z tym egzaminem. Następnie bez trudów dostają się oni na studia i tam kontynuują swoją naukę.
Nie można także nie wspomnieć o tym, iż rokrocznie uczniowie III LO reprezentują Ząbkowice Śląskie oraz swoją szkołę na wielu konkursach i olimpiadach, zajmując wysokie miejsca na szczeblach wojewódzkich i ogólnopolskich.
W 2000 roku strona internetowa III LO została wyróżniona przez kancelarię ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, natomiast w październiku „ogólniak" otrzymał z Ministerstwa Edukacji Narodowej multimedialną pracownię komputerową. Kuratorium także nie przeszło obok tego wyróżnienia i nagrodziło szkołę pamiątkową księgą.
III LO ma do dyspozycji dwie sale gimnastyczne. Jedna mniejsza znajdująca się w szkole, która niedawno przeszła remont, a także druga, znacznie większa, która mieści się około 700 metrów od budynku szkolnego.
W roku szkolnym 2009/2010 w szkole znajduje się siedem klas maturalnych (III) oraz sześć klas, do których uczęszczają drugoklasiści i pierwszaki.
Nauka w liceum trwa trzy lata.
W postępowaniu rekrutacyjnym możesz uzyskać maksymalnie 100 punktów (test humanistyczny oraz matematyczno - przyrodniczy)
50% to punkty pochodzące z egzaminu gimnazjalnego (25% za część humanistyczną i 25% za matematyczno-przyrodniczą). Maksymalnie możesz otrzymać 50 punktów.
40% otrzymasz za oceny z czterech przedmiotów:
Oceny z wymienionych przedmiotów przelicza się następująco:
Maksymalnie możesz otrzymać 40 punktów.
10 % ogólnej punktacji możesz otrzymać za szczególne osiągnięcia:
Laureaci konkursów i olimpiad przedmiotowych będą przyjęci na podstawie stosownych zaświadczeń.
Maksymalnie możesz otrzymać 10 punktów.
UWAGA!!!
Nauczanie języków odbywać się będzie w trzech grupach zaawansowania: A - podstawowym, B - średnim, C - zaawansowanym.
Przydział do grup będzie odbywał się na podstawie deklaracji ucznia, liczby punktów z egzaminu gimnazjalnego oraz ewentualnie testu sprawdzającego. Klasy o danym profilu zostaną utworzone przy min. 28 osobach chętnych.
Adres:
ul. Wrocławska 17, 57-200 Ząbkowice Śląskie
Kontakt:
Tel: 074 815-23-29
www: http://zsp2zabkowice.pl/
E-mail: zsp2zabkowice@wp.pl
O szkole:
Dyrektor: mgr Ryszard Pawłowski
Wicedyrektor ds. wychowawczych: mgr Lucyna Gabory
Wicedyrektor ds. kształcenia dla dorosłych: mgr Irena Szewczyk
Wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego: mgr inż. Janusz Labok
Szkoła znajduje się przy ulicy Wrocławskiej 17 i funkcjonuje od 1947 roku, choć istniejące zapisy mówią, że w 1906 roku w budynku szkoły znajdowało się seminarium nauczycielskie, a następnie w 1927 roku szkoła zawodowa.
W Technikum edukacja trwa cztery lata, natomiast w Liceum i Zasadniczej Szkole Zawodowej trzy lata.
Maksymalna liczba punktów, jakie może uzyskać kandydat wynosi 100 punktów (test humanistyczny oraz matematyczno - przyrodniczy).
50 % punktów za egzamin gimnazjalny, które zdobywane są w następujący sposób:
40 % punktów za oceny na świadectwie (40 punktów)
Oceny z wymienionych poniżej przedmiotów przelicza się następująco:
- 10% za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie (10 punktów)
- świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem - 3 punkty
- finaliści konkursu na szczeblu wojewódzkim - max 4 punkty (jeden konkurs - 2 punkty, dwa konkursy - 3 punkty, trzy i więcej - 4 punkty)
- potwierdzone osiągnięcia sportowe lub artystyczne co najmniej na szczeblu powiatowym max 2 punkty (jeden dyplom - 1 punkt, dwa dyplomy i więcej - 2 punkty)
Laureaci ostatniego wojewódzkiego etapu wszystkich organizowanych konkursów przedmiotowych zwolnieni są z postępowania rekrutacyjno - kwalifikacyjnego.
Adres:
Plac Cystersów 1, 57-210 Henryków
Kontakt:
Tel: 074 810-50-50
www: http://henrykow.archidiecezja.wroc.pl
E-mail: henrykow@archidiecezja.wroc.pl
O szkole:
Dyrektor: Ks. dr Jan Adamarczuk
Szkoła powstała w 2002 roku z inicjatywy Jego Eminencji księdza kardynała Henryka Gulbinowicza Metropolity Wrocławskiego. Cel szkoły to szansa dobrego wykształcenia dla chłopców z Archidiecezji Wrocławskiej. Z roku na rok szkoła rozwija się coraz bardziej i dąży do jeszcze większego profesjonalizmu. Dowodem tego mogą być nowoczesne sale do takich przedmiotów jak: biologia, fizyka, chemia. Ponadto w szkole znajdują się nowoczesne sale komputerowe, a także w pełni wyposażone gabinety służące do wykładania języków obcych.
Dla uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce nagrodą są coroczne wyjazdy do innych krajów. Tradycją szkoły jest uroczyste obchodzenie świąt państwowych a także kościelnych. Nie można nie wspomnieć o codziennych modlitwach o poranku i wieczorem, gdyż jest to podstawowy element życia każdego chrześcijanina.
Szkoła jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla chłopców i co ważne jest szkołą prywatną, ale na prawach szkoły publicznej. Na pewno ważnym elementem tejże szkoły jest internat, w którym mogą mieszkać uczniowie KLO. Nauka w szkole jest bezpłatna, a rodzic ponosi tylko opłatę za internat, jeżeli dziecko decyduje się na zamieszkanie w nim. Znaczną część opłat pokrywają sponsorzy, co sprawia, iż często opłaty za internat są symboliczne.
Na obecną chwilę w szkole uczy się niewiele ponad osiemdziesiąt uczniów.
- wyniki egzaminu gimnazjalnego (0-50 punktów rekrutacyjnych; maksymalnie część humanistyczna 25 punktów rekrut., część matematyczno - przyrodnicza 25 punktów rekrut.)
- 40 punktów rekrutacyjnych za oceny na świadectwie:
Oceny z wymienionych przedmiotów przelicza się następująco:
10 punktów za inne osiągnięcia*:
* Jeżeli uczeń zdobędzie 11 punktów, gdyż tyle jest możliwych to do sumy punktów rekrutacyjnych i tak będzie wliczało się 10 punktów.
- laureaci konkursów organizowanych przez kuratorów oświaty o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu, przyjmowani są do KLO niezależnie od kryteriów przyjęć;
- w przypadku uzyskania przez kilku kandydatów równej ilości punktów, o przyjęciu decyduje pochodzenie z rodziny mieszkającej na wsi, sytuacja społeczna, materialna i zdrowotna ucznia, ocena z religii i opinia ks. proboszcza i katechety.
UWAGA!!!
Warunkiem ubiegania się o miejsce w KLO w Henrykowie jest uzyskanie przez kandydata min. 40 punktów.
Adres:
ul. Ząbkowicka 21, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki
Kontakt:
Tel: 074 817-45-09
www: http://zspkamieniec.republika.pl
E-mail: pelagia1@op.pl
O szkole:
Dyrektor: Beata Delikat
Szkoła w Kamieńcu Ząbkowickim istnieje od 1945 roku i jest jedną z najbardziej rozwijających się szkół w powiecie ząbkowickim. Placówka znajduje się na obszarze wiejskim, jednak zapewnia uczniom bezpieczeństwo i nowoczesność, dzięki czemu uczniowie z chęcią wybierają ZSP w Kamieńcu Ząbkowickim.
Od kilku lat szkoła organizuje także wymiany międzynarodowe. W poprzednim roku szkolnym do Kamieńca przybyli uczniowie z Niemiec. Dzięki temu młodzież placówki mogła poznać niemieckie tradycje i zintegrować się z zagranicznymi kolegami. W dodatku szkoła znalazła się na liście 95 szkół „z klasą" wylosowanych na spotkanie z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim. Spotkanie odbyło się 12 października 2004 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Juliana Lubienieckiego w Kamieńcu Ząbkowickim otrzymał z rąk prezydenta gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.
Na obecną chwilę w szkole znajduje się dziesięć oddziałów, w których naukę pobiera 288 uczniów.
- 50 % punktów za egzamin gimnazjalny, które zdobywane są w następujący sposób:
- 40 % punktów za oceny na świadectwie (40 punktów)
Oceny z wymienionych przedmiotów przelicza się następująco:
- 10 % za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie
* ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem - 2 punkty rekrutacyjne
- uzyskanie finalisty w:
- udział co najmniej na szczeblu wojewódzkim, w konkursie ekologicznym „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"
- uzyskanie co najmniej wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie historycznym „Historia Bliska"
- udział w drugim etapie (ponadwojewódzkim) konkursu historycznego „Na drodze ku wolności - społeczeństwo polskie w latach 80 - XX w. Doświadczenia świadka historii"
- udział, co najmniej na szczeblu wojewódzkim, w konkursie wiedzy o parlamencie RP i ludziach tworzących jego dzieje
- uzyskanie tytułu finalisty lub laureata w Regionalnym Konkursie Chemicznym „Młody chemik eksperymentuje"
- uzyskanie tytułu laureata w konkursie Świadectwa historyczne - „Od sierpnia 80 do Czerwca 89 - zniechęcenie i bunt społeczeństwa. Świadectwa historyczne 1980 - 1989".
- osiągnięcia sportowe, artystyczne lub w innych konkursach tematycznych, co najmniej na szczeblu powiatowym (przez powiat należy rozumieć również miasto na prawach powiatu)
- osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu lub osiągnięcia w aktywności na rzecz środowiska szkolnego
* Maksymalnie 5 punktów rekrutacyjnych za osiągnięcia w konkursach o zasięgu co najmniej wojewódzkich, które są wymienione powyżej (1 konkurs - 2 punkty, 2 konkursy - 4 punkty, 3 konkursy i więcej - 5 punktów)
* Maksymalnie 2 punkty za zajęcie od I do III miejsca w konkursie wiedzy, tematycznych, artystycznych lub sportowych, organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym (przez powiat należy rozumieć również miasto na prawach powiatu) - 1 osiągnięcie - 1 punkt, 2 i więcej osiągnięć - 2 punkty.
* 1 punkt za inne, zapisane w statucie szkoły ponadgimnazjalnej i podane kandydatom do wiadomości kandydatom przez dyrektora szkoły ponadgimnazjalnej osiągnięcia ucznia:
Adres:
ul. T. Kościuszki 5a, 57-220 Ziębice
Kontakt:
Tel: 074 819-12-62
www: http://zso.ziebice.org
E-mail: zsoziebice@o2.pl
O szkole:
Dyrektor: Beata Krasińska
Wicedyrektor: Urszula Józwiszyn
Początki szkoły przypadają na rok 1945. Wówczas to w budynku, w którym obecnie znajduje się szkoła powstała w Ziębicach pierwsza placówka oświatowa, istniejąca po dzień dzisiejszy. Wybierając ZSO w Ziębicach tamtejsza szkoła gwarantuje zdanie matury i doskonałe przygotowanie do matury, a także sukcesy w licznych konkursach, do których przystępuje szkoła.
Sukcesy ziębickich licealistów każdego roku są bardzo wysokie. Świadczą o tym miejsca zajmowane przez uczniów w Olimpusie. Większość z nich znalazła się w pierwszej 50 etapu ogólnopolskiego, a udział w tegorocznej edycji brało ok. 400 osób (!). Ponadto rok rocznie zdawalność matury, która wywołuje strach w oczach uczniów, jest na bardzo wysokim poziomie. Ten fakt doskonale ukazuje poziom i wiedzę, jaką nabywają uczniowie uczęszczający do ZSO w Ziębicach.
Szkoła oferuje także naukę czterech języków obcych: języka niemieckiego, angielskiego, rosyjskiego i włoskiego oraz wymianę uczniowską ze szkołami w Czechach.
Uczniowie przyjmowani do ZSO w Ziębicach będą na podstawie :
W zależności od oddziałów będą brane pod uwagę następujące przedmioty :
Sposób przeliczania ocen na punkty jest zgodny z tabelą punktów rekrutacyjnych opracowaną przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu:
- liczby punktów uzyskanych za osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum - max 10 pkt.
- max 2 pkt. za ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem
- max 5 pkt. za udział w następujących konkursach o zasięgu co najmniej wojewódzkim (jeden konkurs - 2 pkt., dwa konkursy -4 pkt., 3 i więcej - 5 pkt.):
- max 2 pkt. za jedno z poniżej wskazanych osiągnięć (1 osiągnięcie - 1pkt., 2 i więcej - 2pkt.):
max 1 pkt. za inne osiągnięcia ucznia takie jak:
Adres:
ul. Wojska Polskiego 3, 57-220 Ziębice
Kontakt:
Tel: 074 819-15-22
www: http://zspziebice.pl
E-mail: zspziebice@interia.pl
O szkole:
Dyrektor: mgr Mariusz Szpilarewicz
Wicedyrektor: mgr Agata Sobków
Budynek, w którym obecnie mieści się szkoła, powstał w 1857 roku i już w tamtych czasach był wykorzystywany do nauki. Ponad 150 lat później, czyli teraz, budynek nadal jest wykorzystywany do celów edukacyjnych. W tej chwili znajduje się w nim Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach.
Na dzień dzisiejszy szkoła swoim uczniom oferuje bardzo dobrze wyposażone pracownie do technologii gastronomicznej i innych przedmiotów, a także wiele profilów, z których każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Placówka dysponuje także internatem, dzięki czemu, do szkoły mogą uczęszczać uczniowie z dalszych stron Polski.
Ze swojej strony szkoła zapewnia miłą i pomocną kadrę nauczycielską, dużą prawdopodobność zdania matury, a także wspaniałe kilka lat w budynku placówki.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej może otrzymać w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym maksymalnie 100 punktów, w tym:
- 50 punktów za wyniki uzyskane z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego, zgodnie z zasadą:
liczba punktów rekrutacyjnych jest równa sumie punktów uzyskanych przez ucznia z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej egzaminu podzielonej przez 2;
- 40 punktów za oceny na świadectwie:
- 10 punktów za inne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum, zgodnie z zasadami:
- 2 punkty za ukończenie gimnazjum z wyróżnieniem,
- maksymalnie 5 punktów za osiągnięcia w konkursach o zasięgu co najmniej wojewódzkim
(1 konkurs - 2 pkt., 2 konkursy - 4 pkt., 3 i więcej - 5 pkt.),
- maksymalnie 2 punkty za jedno z poniżej wskazanych osiągnięć (1 osiągnięcie - 1 pkt, 2 i więcej - 2 pkt.):
* zajęcie od I do III miejsca w zawodach sportowych organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym,
* zajęcie od I do III miejsca lub uzyskanie tytułu laureata w konkursach lub zawodach artystycznych organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym,
* zajęcie od I do III miejsca lub uzyskanie tytułu laureata w konkursach lub zawodach wiedzy lub innych konkursach tematycznych organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym,
1 punkt za inne osiągnięcia: wzorowe zachowanie; wyróżniająca, udokumentowana działalność w samorządzie szkolnym lub organizacjach młodzieżowych; stała, udokumentowana działalność na zasadach wolontariatu; udokumentowana działalność w redakcji gazetki szkolnej lub przy tworzeniu szkolnych stron internetowych, udokumentowane osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na szczeblu co najmniej międzyszkolnym.
Termin wyboru szkoły zbliża się nieubłagalnie. Jeśli jesteś uczniem jednej ze szkół - napisz w komentarzu dlaczego tam właśnie gimnazjaliści powinni lub nie powinni złożyć podania, podziel się z nami swoją opinią o szkole.
PAMIĘTAJ O DATACH
Kopię świadectwa ukończenia gimnazjum, kopię zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazajlnego oraz kopie zaświadczeń o konkursach - poświadczone przez dyrektora - doręcz najpóźniej w terminie od 25 do 28 czerwca 2010 roku.
Herdek
Jaką szkołę średnią wybrać?
2010-03-18 22:42:43
Herdek
Drogi Gimnazjalisto! Jesteś już w trzeciej klasie i czeka się wybór nowej szkoły? Nie możesz się zdecydować, do której szkoły pójść? Masz wątpliwości? W tym artykule postaramy się je rozwiać i przedstawić ofertę, jaką prezentują nam Szkoły Ponadgimnazjalne znajdujące się w powiecie ząbkowickim.
2010-03-19 07:57:49
gruby1232
jeśli można to proszę zmienić stronę ZSP2 na http://zsp2zabkowice.pl/ nie zostaje reklama jak przez stary adres. Pozdrawiam
2010-03-19 08:23:50
leoni (admin)
Naturalnie! Adres został już poprawiony. Dziękuję za informację.
2010-03-19 15:14:43
gruby1232
jeszcze 2 małe prośby co do ZSP2 ;) jeżeli można to proszę wstawić nasz plakat rekrutacyjny http://img441.imageshack.us/img441/1903/nabrzsp2201011.jpg i maila zmienić na zsp2zabkowice@wp.pl
2010-03-21 18:27:22
leoni (admin)
Mail dodany, ale plakat niestety nie - nie chcemy wyróżniać w tym zestawieniu żadnej ze szkół, a nie mamy plakatów pozostałych. Mam nadzieję, że link na forum wystarczy :)
Pozdrawiam!
2010-03-19 15:46:29
gość: ~mały12
ZSP Ziębice :) wcale nie ma dużego tłoku , jest średnio jak w kazdej szkole .... a sala gimnastyczna też serednia jest heh :) Zachęcam was do przyjścia do nas do szkoły a zwłaszcza na Ochrone środowiska :)
2010-03-19 16:05:36
gość: ~misiek
Dlaczego akurat na Ochronę, a nie np. na fizykę? :)
2010-03-20 22:51:00
gość: ~mix
Chodzi o kierunek kształcenia ;-) Ten tekst nie pokazuje wszystkiego, duże zainteresowanie jest klasą prawno-policyjną w ZSp ziębice
2010-03-21 18:25:57
leoni (admin)
Zgadza się :) Już poprawiliśmy informację. Klasa o profilu prawno-policyjnym została utworzona we wrześniu 2009. Nawet o tym pisaliśmy :)
http://www.express-miejski.pl/wiadomosc/187,edukacja-prawno-policyjna-w-ziebicach.html
2010-03-22 09:59:12
gość: ~kolega z Barda
A Ty Herdek ,którą szkołę wybierzesz???
2010-03-22 13:16:25
gość: ~Herdek
ostatnio dodany post
Nie mam pojęcia, zapewne LO w Ząbkowicach, ale kto wie, w sumie do czerwca jeszcze troszkę czasu jest ;P Pozdrawiam i jednocześnie mam pytanie: kim jesteś?
REKLAMA
REKLAMA