Express-Miejski.pl

Pożar w Dzbanowie

Pożar w Dzbanowie fot.: OSP Bardo / ospbardo.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Ponad 40 strażaków w tym 8 samochodów ratowniczo-gaśniczych walczyło z pożarem budynku gospodarczego w Dzbanowie.

Pierwsze informacje o zdarzeniu wpłynęły do Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP w Ząbkowicach Śl. o godz. 21:37.  Do ognia natychmiast wyruszyły dwa zastępy ratowniczo-gaśnicze z ząbkowickiej JRG oraz zaalarmowano Ochotnicze Straże Pożarne z Dzbanowa, Przyłęku, Barda, Brzeźnicy i Kamieńca Ząbkowickiego, a nad bezpieczeństwem mieszkańców Ząbkowic czuwali strażacy ochotnicy z Braszowic.

Gdy na miejscu akcji pojawił się pierwszy zastęp strażaków, pożarem objęta była cała stodoła, języki ognia przechodziły na dom, który był bezpośrednio przyległy do stodoły. W pierszych minutach akcji podano jeden prąd gaśniczy na ogień w obronie budynku mieszkalnego oraz dwa prądy wody w natarciu na dach. W momencie dojazdów następnych zastępów gaśniczych, wprowadzano kolejne prądy wody w natarciu na płonący obiekt. Osoby mieszkające w budynku opuściły go o własnych siłach przed przybyciem służb ratowniczych.

Z uwagi na bardzo duży rozmiar pożaru, strażacy organizowali zasilanie wodne z sieci hydrantowej a także zbudowali stanowisko wodne na lokalnym strumyku. Po ponad godzinnej walce z żywiołem strażacy opanowali ogień, po czym przystąpili do prac rozbiórkowych spalonych i zawalonych elementów konstrukcyjnych dachu. Przy pomocy sprzętu ciężkiego usuwano tlące się elementy z pogorzeliska oraz dogaszano najmniejsze zarzewia ognia.

W wyniku pożaru spaleniu uległa stodoła wraz z inwentarzem tj. 45 ton zboża, 5 przyczep siana, 5 przyczep słomy, 8 ton węgla oraz maszyny i sprzęt znajdujący się w stodole. Z uwagi na bardzo dużą ilość zmagazynowanej słomy, siana i węgla, pożar rozwijał się błyskawicznie.

Działania gaśnicze podjęte przez sukcesywnie przybywające zastępy, nie dopuściły do rozprzestrzenienia się ognia do części mieszkalnej budynku. Do ugaszenia tak dużego pożaru żużyto ponad 40.000 litrów wody podając 6 prądów gaśniczych. Na miejscu zdarzenia działania prowadził również patrol Policji oraz Pogotowie Energetyczne. Przyczynę powstania pożaru bada Policja.

KP PSP Ząbkowice Śląskie

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pożar w Dzbanowie

  2011-10-10 10:54:15

  KP PSP Ząbkowice Śląskie

  Ponad 40 strażaków w tym 8 samochodów ratowniczo-gaśniczych walczyło z pożarem budynku gospodarczego w Dzbanowie.

 • 2011-10-10 15:31:37

  gość: ~Edi

  Braszowice czuwali samochodem ciężkim gaśniczym nad bezpieczeństwem powiatu co za patologia taki smochód nie powinien wogule być na zabezpieczeniach heh żal normalnie !

 • 2011-10-11 10:09:07

  gość: ~Mariusz

  W wyniku pożaru niestety ucierpiał poważnie równiez dom, cała konstrukcja nosna dachu na poddaszu oraz przylegajaca cześć - pokój są spalone (nie dającie sie do zamieszkania), zniszczeniu uległo cześć dachu na budynku mieszkalnym który jest przykryty plandeką, pomieszczenia ponizej zalane sa wodą. Do 1/3 długości domu nalezy rozebrac dach wymienic konstrukcje oraz dachówki które w wyniku potęznej temperatury są kruche i pękają - nadaja sie do wymiany (dec. Inspektora Nadzroru Budowlanego).
  Bardzo ważną role odegrał OSP Dzbanów które jako pierwsze po przybyciu na miejsce podało linie wodna do wnętrzna budynku celem zagaszenia pożaru który przedostał się juz na poddasze budynku mieszkalnego.

 • 2011-10-14 08:16:58

  gość: ~aaa

  Mariusz na innym portalu piszesz: "Dach na budynku mieszkalnym w połowie jest również zniszczony gasili to co nie trzeba zamiast bronić budynek mieszkalny !!!"

  to jak gasili to co potrzeba czy nie? zdecyduj się!!

 • 2011-10-15 11:29:42

  gość: ~Mariusz

  Moja kazda wypowiedz jest podpisana Mariusz, o tym co wspominasz nie jest to moja wypowiedz, zwróć na to uwagę a nie wyciągasz pochopnie nieprawidłowe wnioski.

 • 2011-10-15 20:43:00

  gość: ~aaa

  hmmm numer ip mówi co innego..... ale jak tam chcesz...

 • 2011-10-15 22:22:55

  gość: ~gosć

  Przestań komentować budynek mieszklany został spalony rownież , nie starciłes dorobku zycia to sie nie wypowiadaj !!! OSP Dzbanów uratowało budynek mieszkalny w dalszej cześci akcja gaśnicza była chaotyczna !!!!

 • 2011-10-16 01:49:27

  gość: ~......

  hmmm... w jakim sensie chaotyczna FACHOWCU?

 • 2011-10-11 18:48:26

  gość: ~_

  Biegły sądowy i straż określili ze ognisko zapalne nastąpiło na klepisku w stodole skąd dalej ogień się rozprzestrzenił na wyższe kondygnacje stodoły, garażu i mieszkania. Ustalono wstępnie iż przyczyną jest zaprószenie lub podłożenie ognia !!! - są to wstępne ustalenia, trwa śledztwo policji w udziale również prokuratora.

 • 2011-10-16 10:04:19

  gość: ~Mariusz Kucharski

  W imieniu całej rodziny Kucharskich chciałbym podziękować w pierwszej kolejności strażakom: OSP Dzbanów, OSP Bardo, OSP Przyłęk, JRG Ząbkowice Śląskie, OSP Brzeźnica, OSP Kamieniec Ząbkowicki, dzięki którym udało sie uratować pozostałą cześć domu.

  Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Bardo p.Krzysztofowi Żegańskiemu za szybką pomoc w zorganizowaniu sprzętu ciężkiego, materiałów oraz ludzi do pomocy
  przy sprzątaniu pogorzeliska.

  Podziękowania kierujemy również do sołtysa Dzbanowa p. Jerzego Zyskowskiego oraz radnego Laskówki p. Adama Tokarza, którzy - z inicjatywy burmistrza - wspólnie z mieszkańcami Dzbanowa udzielili nam wsparcia finansowego.

  Dziękujemy także sąsiadom, którzy uratowali część dobytku z płonącego garażu, m.in. samochód.

  Słowa znanego wszystkim polskiego przysłowia udowodniły nam, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie",

  Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!

  Mariusz Kucharski.

 • 2011-11-04 19:13:59

  gość: ~TVP Wrocław Fakty

  ostatnio dodany post

  Relacja wideo TVP w Faktach
  http://www.tvp.pl/wroclaw/informacyjne/fakty-program-informacyjny/wideo/04112011/5606415

REKLAMA