W dniu 7 września 2011 r. Starosta Ząbkowicki - Roman Fester wraz z Jerzym Organiściakiem – Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Ząbkowckiego i Ireną Balikowską – Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy podejmował delegację niemieckiej sieci prywatnych szkół zawodowych CBZ w składzie: Werner Schmitt – prezes zarządu i Stephan Wetzel – przedstawiciel szkoły CBZ w Chemnitz i prezes zarządu spółki MiniWelt. Obecny był również Michał Sikuciński, pracownik tut. Wydziału Promocji i Rozwoju, odpowiedzialny za współpracę Starostwa z podmiotami zagranicznymi.
Prowadzone rozmowy były kontynuacją rozmów z 18 sierpnia, kiedy w Starostwie Powiatowym gościła pani Karin Wiedenhöfer, dyrektor jednej ze szkół sieci CBZ. Wówczas rozmawiano o możliwości założenia szkoły CBZ na terenie Powiatu Ząbkowickiego. Wizyta panów Schmitta i Wetzela jako następstwo rozmów z panią Wiedenhöfer to wyraźny znak, że niemiecki inwestor jest poważnie zainteresowany podjęciem działalności w Powiecie Ząbkowickim.
Podczas spotkania prezes Schmitt nakreślił profil działalności szkoły, która miałaby na terenie Powiatu Ząbkowickiego rozpocząć szkolenie zawodowe już pod koniec bieżącego bądź na początku przyszłego roku. Fakt, iż inwestor jest w stanie nakreślić harmonogram rozpoczęcia działalności na terenie Powiatu Ząbkowickiego pozwala wstępnie ocenić zamiary przedsiębiorstwa CBZ jako konkretne i wiarygodne.
Szkoła w Ząbkowicach Śl., prowadzona przez CBZ we współpracy m.in. z Powiatowym Urzędem Pracy, miałaby zasięg ponadregionalny i kształciłaby zarówno uczniów ponadgimnazjalnych jak i osoby dorosłe, zwłaszcza te poszukujące pracy bądź nowych kwalifikacji zawodowych, w zawodach: opiekun/opiekunka osób starszych, pielęgniarz/pielęgniarka i ratownik medyczny. Kształcenie obejmowałoby zarówno teorięm jak i praktykę. Część osób kształcona byłaby z myślą o polskim rynku pracy; natomiast ci z przyszłych opiekunów/opiekunek oraz pielęgniarzy/pielęgniarek, którzy kształceni byliby z myślą o pracy w Niemczech, byliby w szkole przygotowywani do niemieckich egzaminów państwowych, których zaliczenie jest konieczne do podjęcia legalnego zatrudnienia w ww. zawodach na terenie Niemiec i innych państw niemieckojęzycznych. W szkole prowadzone byłyby również kursy języka niemieckiego dla wszystkich zainteresowanych podjęciem pracy u naszych zachodnich sąsiadów bądź po prostu nauką tego języka.
Prezes Schmitt poinformował, że w związku z powyższym przedsiębiorstwo CBZ zaprezentuje się w dniach 11 - 12 października br. na organizowanej przez tut. PUP imprezie informującej o niemieckim rynku pracy. Celem prezentacji CBZ na ww. imprezie będzie informowanie mieszkańców Powiatu Ząbkowickiego o powstaniu prywatnej szkoły zawodowej o ww. profilu i związanej z tym możliwości podjęcia w niej nauki.
Cieszącym stronę polską faktem jest mocne zainteresowanie niemieckiego inwestora umieszczeniem ww. szkoły w budynku dawnego liceum ogólnokształcącego przy ul. Bohaterów Getta w Ząbkowicach Śląskich. Niemiecki inwestor ujawnił zamiar wynajęcia
i zaadaptowania budynku, tj. remontu i wyposażenia wnętrz na potrzeby szkoły. Sprawa jest rozwojowa, a Starosta Ząbkowicki zadeklarował, że Starostwo Powiatowe zbada, czy
w świetle obowiązującego prawa możliwe jest wynajęcie budynku niemieckiemu inwestorowi oraz czy byłoby ono zgodne z planowanym rozwojem przestrzennym Ząbkowic Śląskich.
Kolejnym tematem, który został poruszony przez gości z Niemiec jest otwarcie na terenie Powiatu Ząbkowickiego tzw. parku miniatur. Projekt niemieckiego inwestora zakłada realizację, we współpracy z tut. PUP i Starostwem, projektu z funduszy europejskich, krajowych i własnych, w ramach którego przez kilka miesięcy, pod okiem fachowców, szkolone byłyby osoby bezrobotne z terenu naszego powiatu w zawodzie modelarz/budowniczy miniatur. Przeszkoleni w zawodzie modelarze stworzyliby następnie około 60-70 miniatur znanych zabytków z kraju i zagranicy w skali 1:25. Szkolenie pracowników i budowanie modeli oraz przygotowanie odpowiedniej działki, na której znalazłby się park miniatur, a którą powinien zapewnić powiat bądź jedna z gmin, to okres dwóch lat, poczynając od stycznia 2012 r. Otwarcie parku nastąpiłoby więc na wiosnę 2014 roku. Część modelarzy zostałoby przez park zatrudnionych do jego obsługi, a część zajmowałaby się tworzeniem kolejnych miniatur. Projekt parku to wymierne efekty dla Powiatu Ząbkowickiego: stworzenie miejsc pracy dla osób będących na długotrwałym bezrobociu, nowa atrakcja turystyczna służąca mieszkańcom i przyciągająca przyjezdnych oraz większa rozpoznawalność powiatu w kraju i zagranicą (ustawienie nowych modeli w parku wiąże się z uroczystą ceremonią, na którą przyjeżdżają przedstawiciele kraju bądź miejscowości pochodzenia zabytku).
Obaj prezesi fimy CBZ zapewnili stronę polską, że projekt miałby duże szanse realizacji, ponieważ w ten sam sposób, jaki został zaproponowany przedstawicielom Powiatu Ząbkowickiego, przedsiębiorstwo CBZ stworzyło park miniatur w miejscowości Lichtenstein koło Chemnitz w Saksonii. Park działa tam już od 1999 roku, przyciągnął w tym czasie ponad milion odwiedzających i kreuje zyski. Prezes Schmitt i prezes Wetzel zaprosili Starostę Ząbkowickiego wraz z delegacją do wizyty w parku minitaur w Lichtenstein. Termin wizyty ustalono na 19 października.
Spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa CBZ zakończyło się deklaracją prowadzenia dalszych rozmów odn. utworzenia na terenie Powiatu Ząbkowickiego zarówno prywatnej szkoły zawodowej jak i parku miniatur. Obie strony zadeklarowały dalsze badanie warunków i możliwości prawnych, finansowych, politycznych i społecznych zrealizowania ww. projektów.
Wyrażono chęć dalszej współpracy i dokładania wszelkich starań, aby oba przedsięwzięcia mogły zostać zrealizowane.
Starostwo Powiatowe
CBZ Freising GmbH w dawnym ogólniaku?
2011-09-15 08:02:51
Starostwo Powiatowe
W dniu 7 września 2011 r. Starosta Ząbkowicki - Roman Fester wraz z Jerzym Organiściakiem – Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Ząbkowckiego i Ireną Balikowską – Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy podejmował delegację niemieckiej sieci prywatnych szkół zawodowych CBZ w składzie: Werner Schmitt – prezes zarządu i Stephan Wetzel – przedstawiciel szkoły CBZ w Chemnitz i prezes zarządu spółki MiniWelt. Obecny był również Michał Sikuciński, pracownik tut. Wydziału Promocji i Rozwoju, odpowiedzialny za współpracę Starostwa z podmiotami zagranicznymi.
2011-09-15 16:52:57
gość: ~radek
Starosta Fester jak widać po tym artykule to kolejny partyjny nieudacznik robiący dobre wrażenie. Jak pojawił się inwestor to powinien stanąć na rzęsach żeby mu umożliwić zainwestowanie w niszczejący budynek byłego ogólniaka, tym bardziej że jest to inwestor edukacyjny, który nie zdarza się często, a nie opowiadać głupoty że będzie musiał się narobić żeby sprawdzić czy można. Żenujący jest poziom ignorancji w tej ząbkowicko bardzkiej platformie.
2011-09-16 10:34:26
gość: ~anka
Ale farsa, Fester to kolejny figurant który boi się odważnych decyzji i mydli oczy zamiast zakasać rękawy i wziąć się do pracy. CBZ trzeba pozyskać i pieścić a nie opowiadać takie głupoty w stylu "Ja jako wybitny starosta zobaczę co się da zrobić i jak będzie można to pomogę" - czy tak postępuje odpowiedzialny polityk, przecież to zwykły amatorski pic pod publikę.
2011-09-19 11:31:03
gość: ~kris
ostatnio dodany post
ciekawe podejscie do biznesu,
tak dla uswiadomienia, w biznesie obowiazuje takie cos co sie nazywa dress code.
Podpowiada on obecnym na spotkaniach roznej rangi jak powinni byc ubrani. no i przepraszam sweterek w paski w serek bez koszuli mieci sie w kategorii spotkanie luznie przy piwie w barze, ogladajac mecz z kolegami!.
nie wiem co to za czlowiek w sweterku ale mam nadzieje ze to nie jest osoba ktora zajmuje sie pozyskiwanie inwestorow, bo jezeli tak jest to wcale sie nie dziwie ze tak nam sie udaje pozyskiwac inwestorow.
REKLAMA
REKLAMA