Express-Miejski.pl

4 Rajd Ziębicki - tym razem we wrześniu

Rajd Ziębicki fot.: UM Ziębice

Trzy lata temu padł pomysł zrobienia Rajdu Ziębickiego - imprezy o formie Konkursowej Jazdy Samochodowej, czyli popularnej imprezy dla amatorów. Z jednej strony to jedna z najłatwiejszych imprez rajdowych, z drugiej, organizacja imprezy w mieście, w którym nigdy wcześniej podobnych atrakcji nie było, nie wydawała się łatwa.

Wiele osób mówiło, że tego się nie da zrobić, a już na pewno nie w tak krótkim czasie. A jednak udało się i w ciągu miesiąca zrealizowaliśmy praktycznie wszystkie nasze zamierzenia i tym sposobem 1 czerwca 2008 roku odbył się KJS "1 Rajd Ziębicki". Impreza przypadła do gustu zarówno załogom biorącym w niej udział, jak i mieszkańcom miasta i gminy Ziębice. Rok później nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko zrobić drugą edycję naszej imprezy. Ranga 2 Rajdu Ziębickiego wzrosła ogromnie: z imprezy spoza kalendarza stała się rundą mistrzostw klubowych, rundą Dolnośląskich Mistrzostw Okręgu, a przede wszystkim rundą Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów - cyklu, w którym od lat ścigają się najlepsi amatorzy w kraju! I tym razem udało nam się zorganizować świetną imprezę, którą miło wspominali tak zawodnicy i sędziowie, jak i mieszkańcy gminy. Również 3 Rajd Ziębicki miał rangę rundy PPAiK. Na trasie pojawiły się nowe próby, na ziębickim rynku stanęła większa scena. Łączna wartość nagród dla zawodników przekroczyła 12 tys.zł.

W tym roku, wyciągając wnioski z zeszłorocznych doświadczeń, postanowiliśmy przenieść imprezę na 10-11 września. Powakacyjny głód ścigania powinien przynieść jeszcze większą niż w latach ubiegłych frekwencję. Oprócz tego znacznemu wydłużeniu uległa trasa VII rundy Pucharu Polski Automobilklubów i Klubów PZM COVAL Rally Shop.pl. W tym roku na zawodników czekać będzie 20 prób sportowych podzielonych na 3 pętle, zlokalizowanych na terenie miasta i gminy Ziębice.

Z prób rozgrywanych w ubiegłym roku jedynie próba na ziębickim Rynku i minioes Głęboka pozostaną bez zmian. Pozostałe próby zostały zmodyfikowane na podstawie uwag sędziów i zawodników, jakie zebraliśmy po poprzednich edycjach. Całkowicie nowa próba będzie czekać na zawodników w Henrykowie - zastąpi ona często krytykowaną próbę na parkingu. Jej lokalizacja jest jednak na razie niespodzianką. W tej chwili kończymy praktycznie wszelkie sprawy formalne związane z regulaminem oraz zamknięciem fragmentów dróg publicznych wykorzystywanych na naszej imprezie.

Odmiennie niż w latach ubiegłych, próba zlokalizowana na wyłożonym granitową kostką ziębickim Rynku,  będzie rozgrywana jako czwarta w pętli. Dzięki temu będzie mogła rozpocząć się później i zgromadzić jeszcze większą publiczność (co roku próba ta gromadzi kilka tysięcy widzów!). Całkowita długość trasy wynosi 208,80 km, w tym 20 prób sportowych (2 pętle po 7 prób i 1 z 6 próbami) o łącznej długości 19,10 km. Tak jak i w latach poprzednich staramy się o wartościowe nagrody dla uczestników KJSu, o dobre przygotowanie i zabezpieczenie prób sprawnościowych, które będą dawać dużo radości z jazdy, a przede wszystkim o doskonały klimat imprezy. Po zakończeniu drugiego przejazdu próby na ziębickim Rynku, w oczekiwaniu na ukończenie zawodów przez wszystkie załogi, ruszamy z częścią artystyczną, na którą złożą się między innymi pokazy motocykli i koncerty muzyczne. W międzyczasie na metę zlokalizowaną na Rynku przybywać będą pierwsze załogi.

Teodor Stolarek:
Moim głównym celem jak co roku jest pogodzenie wielu sprzeczności - chciałbym, żeby wszyscy byli zadowoleni: mieszkańcy miasta, sędziowie, przyjezdni kibice i co dla mnie najważniejsze, zawodnicy. Znów, pomimo kryzysu, staramy się, żeby było o co walczyć (nagrody!), wprowadzamy kolejne modyfikacje w przebiegu prób, które mają dać jeszcze więcej radości z jazdy, uczyć techniki, a przy tym być bezpiecznymi. Po trzech latach udało się znaleźć całkiem nową próbę w Henrykowie, więc wyeliminowaliśmy dość ciasną próbę na parkingu. Jak co roku wszystkich (a szczególnie załogi) proszę o wszelkie opinie i uwagi - na ich podstawie będę starał się wyciągać wnioski na kolejne edycje imprezy.

KJS 4 Rajd Ziębicki organizuje Automobilklub Dolny Śląsk, przy współpracy Referatu Promocji Gminy i Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Ziębicach,  Ziębickiego Centrum Kultury i Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich.

Patronat medialny nad imprezą sprawują rallynews.pl, rajdy.hoga.pl, rallyonline.pl, Express-Miejski.pl, Express Ząbkowicki, Echo Tygodnia, Euroregio Glacensis, otoziebice.pl, otozabkowice.pl.

W najbliższym czasie na stronie imprezy oraz na stronie klubu pojawią się regulamin i formularz zgłoszenia. Zapraszamy więc na http://www.rajdziebicki.pl/, http://www.rajdziebicki.pl/ i http://www.automobilklub.org/, a na początku września do Ziębic.

 

UM Ziębice

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA