Express-Miejski.pl

49 mln zł na renaturyzację Nysy Kłodzkiej

Przywrócenie ciągłości morfologicznej rzeki Nysy Kłodzkiej - podpisanie umowy o dofinansowanie

Przywrócenie ciągłości morfologicznej rzeki Nysy Kłodzkiej - podpisanie umowy o dofinansowanie fot.: Wody Polskie

Nysa Kłodzka ma odzyskać ciągłość ekologiczną. 23 czerwca Wody Polskie podpisały umowę na projekt wart 49 mln zł, obejmujący budowę i modernizację przepławek.

Partnerem projektu bęzie Narodowy Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ceremonii podpisania wzięli udział Mateusz Balcerowicz – Prezes Wód Polskich oraz Robert Gajda – Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu reprezentował Jacek Drabiński – Zastępca Dyrektora RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

Podpisanie umowy jest konsekwencją pozytywnej oceny wniosku o dofinansowanie, przygotowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w zakresie priorytetu FENX.02 pn. „Wsparcie sektorów energetyka i środowisko” z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz działania FENX.02.04 pn. „Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom”.

Prace realizowane będą na terenie województwa opolskiego, w obrębie powiatów brzeskiego, opolskiego i nyskiego, obejmując swoim oddziaływaniem również województwo dolnośląskie. Wartość zadania wynosi 49 mln zł, z czego ponad 38 mln zł stanowi dofinansowanie Unii Europejskiej #FunduszeUE. Inwestycja jest jednym z najważniejszych projektów środowiskowych realizowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Dzięki wsparciu środków europejskich możliwe będzie odtworzenie ciągłości ekologicznej Nysy Kłodzkiej od rejonu Barda aż do ujścia rzeki do Odry.

Projekt ma na celu przywrócenie naturalnych procesów zachodzących w rzece oraz usunięcie przeszkód utrudniających migrację organizmów wodnych. Powstanie międzyregionalny korytarz ekologiczny, umożliwiający swobodne przemieszczanie się ryb dwuśrodowiskowych, takich jak łosoś, oraz gatunków charakterystycznych dla górskich i podgórskich odcinków rzek, m.in. pstrąga i lipienia. Przedsięwzięcie przyczyni się również do poprawy jakości środowiska wodnego, odtworzenia siedlisk przyrodniczych oraz zwiększenia odporności ekosystemów na skutki zmian klimatu.

Zakres projektu obejmuje wykonanie robót budowlanych, nadzór inwestorski i autorski oraz działania informacyjne. Przewidziano m.in.:

  • budowę nowej przepławki przy jazie Michałów;
  • budowę pięciu nowych przepławek w rejonie zbiornika Otmuchów;
  • przebudowę istniejącej przepławki w rejonie zbiornika Kozielno;
  • działania renaturyzacyjne i odtworzenie siedlisk;
  • poprawę warunków migracji organizmów wodnych;
  • zachowanie przepływów środowiskowych i ograniczenie negatywnych oddziaływań na ekosystem rzeczny.

Łącznie budowie lub modernizacji poddanych zostanie siedem barier migracyjnych, a ekologicznie udrożniony zostanie odcinek rzeki o długości 111,4 km.

 

em24.pl / Wody Polskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA