Express-Miejski.pl

Most współpracy między mieszkańcami a policją. Widzisz zagrożenie? Zgłoś je na KMZB

grafika ilustracyjna

grafika ilustracyjna fot.: mp

Okres wakacyjny w powiecie ząbkowickim minął stosunkowo spokojnie, choć, jak co roku nie zabrakło zgłoszeń od mieszkańców dotyczących różnego rodzaju zagrożeń.

Duża część z nich została naniesiona na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli internetowe narzędzie, które pozwala każdemu obywatelowi anonimowo wskazać miejsca i sytuacje budzące niepokój.

W czasie wakacji najwięcej zgłoszeń dotyczyło szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym:

  • 83 zgłoszenia dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości,
  • 42 zgłoszenia związane z nieprawidłowym parkowaniem.

Łącznie w obszarze ruchu drogowego mieszkańcy zaznaczyli ponad 170 zgloszeń, z czego część została potwierdzona przez funkcjonariuszy podczas kontroli.

Nie zabrakło również sygnałów o innych zagrożeniach, na przykład:

  • 12 przypadków spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych,
  • 7 aktów wandalizmu,
  • 5 przypadków używania środków odurzających,
  • 3 zgłoszenia o dzikich wysypiskach śmieci.

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

To nowoczesne narzędzie nie służy do wzywania natychmiastowej pomocy, w sytuacjach nagłych zawsze należy korzystać z numeru alarmowego 112. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to przede wszystkim platforma wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją.

Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez funkcjonariuszy. Jeśli sygnał się potwierdzi, policjanci podejmują działania, aby problem został rozwiązany lub ograniczony. Warto przy tym pamiętać, że niektóre zagrożenia, takie jak przekraczanie prędkości czy nieprawidłowe parkowanie, są bardzo trudne do całkowitego wyeliminowania. Mimo to każde zgłoszenie jest dla Policji ważne i pomaga lepiej planować działania.

Aby zgłoszenie było jak najbardziej skuteczne, powinno zawierać możliwie precyzyjny opis, wskazanie godzin, w których najczęściej dochodzi do zagrożenia, a także jeśli to możliwe, zdjęcia obrazujące problem.

Okres wakacyjny pokazał, że mieszkańcy powiatu ząbkowickiego chętnie korzystają z możliwości, jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu Policja może szybciej reagować na powtarzające się problemy i kierować patrole tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Choć nie wszystkie zagrożenia da się całkowicie wyeliminować, wiele zależy od naszej wspólnej odpowiedzialności. Reagując i przekazując sygnały o niepokojących zjawiskach, każdy z nas przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w swoim otoczeniu.

Ząbkowiccy policjanci dziękują mieszkańcom za zaangażowanie i przypominają, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.

em24.pl

31

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Most współpracy między mieszkańcami a policją. Widzisz zagrożenie? Zgłoś je na KMZB

    2025-09-04 10:51:02

    gość: ~taka prawda

    "Widzisz zagrożenie? Zgłoś je na KMZB" Dokładnie, zgłoś je na KMZB, a policja nie kiwnie palcem w sprawie, jak chociażby z ciężarówkami zastawiającymi chodniki "bo mają dostawę", gdzie mimo podanych na tacy numerów rejestracyjnych, kamery monitoringu kilka metrów dalej, policja nie wykonuje swoich obowiązków(nawet gdy przejeżdżają obok tych pojazdów). Ciekawe co się stanie gdy pod kołami zginie jakieś dziecko. Pewnie nastąpi ogólne oburzenie, a rzecznik wyda komunikat i sprawa zamknięta.

  • 2025-09-04 10:59:47

    gość: ~prawda

    @~taka prawda 100% racji. Niektóre zagrożenia zgłaszam wielokrotnie i co ? I nic...

  • 2025-09-04 13:16:32

    gość: ~takitam

    @~taka prawda


    /// jak chociażby z ciężarówkami zastawiającymi chodniki "bo mają dostawę", gdzie mimo podanych na tacy numerów rejestracyjnych ///

    .... ale .. jakbyś wziął z tej ciężarówki jakiś towar i sobie z nim poszedł, to nagle by się okazało, że policja już jedzie.

    Ciekawostka:
    Jak znajdziesz na swojej posesji/własności jakiś zabytkowy stary przedmiot, to on należy do państwa, ale jak znajdą na twojej posesji np. narkotyki o których nie masz pojęcia że są, bo ktoś je tam zakopał czy ukrył, to już są twoje, a nie należą do państwa ... taka ciekawostka.

  • 2025-09-04 17:09:04

    gość: ~Piotr

    @~taka prawda
    Zastanawiam się jak ty bys zrobil na jego miejscu tylko mi nie pisz ze ustawil bys sie w miejscu dozwolonym bo na Ząbkowickim Rynku nie ma na to szans.

  • 2025-09-04 20:13:51

    gość: ~takitam

    @~Piotr

    Przepisy ruchu drogowego dotyczą WSZYSTKICH kierowców i tyle.

    Wystarczyłoby, żeby lokalni przedsiębiorcy którzy mają sklepy czy inne lokale w miejscu gdzie NIE MA SZANS na to żeby dostarczyć towar zgodnie z prawem, wystąpili do władz miasta o pozwolenie na chwilowe parkowanie pojazdów dostarczających towary i po sprawie, ale... też NIE NA CHODNIKU.

    Jeśli jednak nie będzie to możliwe (bo chodnik) to po prostu policja powinna wystawiać ZA KAŻDYM RAZEM mandaty dostawcom i albo dostawcy będą MUSIELI znaleźć sobie miejsce w którym można zaparkować, a następnie (wózkiem ?) przewieźć towar do miejsca dostawy, albo po prostu zrezygnować z dostarczania towaru do sklepów i innych miejsc, gdzie NIE MA MOŻLIWOŚCI legalnego zaparkowania i wtedy, jak któryś ze sklepów czy innych lokali zbankrutuje, to możliwe że władze zajmą się problemem, albo ... zajmą się budową kolejnej hali sportowej tudzież baseniku, a przedsiębiorcy niech zdychają.

  • 2025-09-05 18:09:47

    gość: ~Piotr

    @~takitam
    Dlatego moje pytanie dlaczego macie pretensję do kierowców a nie do przedsiębiorców,którzy oto nie zadbali?.

  • 2025-09-05 19:50:48

    gość: ~takitam

    @~Piotr

    Bo w Polsce nadal obowiązuje prawo o ruchu drogowym, a te dotyczy GŁÓWNIE kierowców.

    Jeśli zatem kierowca zajmuje cały chodnik i to w dodatku w miejscu oznaczonym znakiem ZAKAZU zatrzymywania się i postoju, to nie wina przedsiębiorcy, a tego kierowcy właśnie.

  • 2025-09-05 23:24:38

    gość: ~wow

    @~Piotr
    Piotrze ale ty tępy jesteś a rozmawiasz jeszcze z bardziej tępymi ludźmi od siebie.Każdy właściciel sklepu zanim założy własną firmę musi zgłośić i załatwić wszystkie formalności w Urzędzie jak również to że samochody dostawcze przywożące towary do sklepów mogą stawać przed sklepem na światłach awaryjnych i mają na to pozwolenie.Sam jestem współwłaścicielem sklepu warzywniczego w Ziębicach i wiem że musiałem przez takie coś przechodzić latać po Urzędach i załatwiać wszystko.Piotrze wejdź sobie do jakiegokolwiek sklepu i poproś życzliwie żeby właściciel pokazał ci odpowiedni papier że samochody dostawcze mają prawo przed jego sklepem stanąć i rozładować towar.Oczywiście właściciel sklepu nie ma obowiązku ci tego udawadniać bo nie jesteś z policji czy jakimś urzędnikiem ale jak trafisz na jakiegoś dobrego właściciela to ci udowodni to że pod jego sklepem może stać samochód do rozładowania towaru.

  • 2025-09-06 00:17:57

    gość: ~taka prawda

    @~wow
    Na pewno nie ma prawa do blokowania chodnika gdzie pieszy w tym dzieci muszą schodzić na jezdnię po której poruszają się auta, nie mówiąc o osobach starszych, w tym takich o balkonikach.

  • 2025-09-06 14:48:02

    gość: ~Robcio

    @~taka prawda
    A jak Biedronkowy TIR zagraca całą ulice Wrocławską na której nie powinien się pojawić a samochody osobowe ślimacza się za nim to jest dobrze w dodatku trzeba go jeszcze łaskawie przepuścić żeby mógł wyjechać z placu Biedronki.A jakiś dostawczak zablokuje na 15-20 min. ulice lub chodnik i wielka afere z tego robicie

  • 2025-09-06 15:44:44

    gość: ~taka prawda

    @~Robcio
    "TIR zagraca całą ulice na której nie powinien się pojawić" Pojazdy mechaniczne poruszają się po jezdni, piesi po chodnikach. Jesteś jakiś upośledzony że tego nie rozumiesz, czy całe życie mieszkałeś w Bantustanie i nie rozumiesz podziału na przestrzeń dla pieszych i przestrzeń dla pojazdów?

  • 2025-09-06 23:31:30

    gość: ~Robcio

    @~taka prawda
    Pajacu zanim coś napiszesz zapoznaj się z przepisami ruchu drogowego.Tiry mają zakaz wjeżdżania w obrębie centrum miasta w okresach świątecznych i wakacyjnych.W okresie wakacyjnym byłem świadkiem 6 razy jak Tiry Biedronki rozładowywały towar w Biedronce jadąc od strony Wrocławia do Biedronki porobiły się korki a jak wykręcał zajął prawie cały chodnik piesi stali i czekali 5 min. żeby łaskawie mógł dojechać w końcu do swojej ulubionej Biedronki i rozładować towar sprowrotem było praktycznie to samo.Więc nie pisz mi tu swoich bajeczek ze tiry moga sobie tak po prostu przejechać legalnie przez centrum miasta.

  • 2025-09-07 11:23:15

    gość: ~taka prawda

    @~Robcio
    Tak się naprodukowałeś wszechwiedzący, a zabrakło tego że spod zakazu przejazdu pojazdów powyżej 12 ton w ustalonych okresach wyłączony jest transport m.in. żywności.
    "zajął prawie cały chodnik piesi stali i czekali 5 min" ale na co czekali, skoro chodnik nie był cały zablokowany panie mitomanie?

  • 2025-09-07 14:14:54

    gość: ~Ania

    @~taka prawda
    Tiry nie mogą wjeżdżać na miasto w okresach świątecznych i wakacyjnych tylko gdyby to wszystko było przestrzegane na okres wakacyjny musieli by zamknąć Biedronke i wszystkie pozostałe markety bo produkty które są na półkach były by przeterminowane i nie było by dostawy nowych produktów.To samo czyni się małych sklepików gdzie przywożona jest dostawa żywności dlatego policja macha na to ręką bo wiadomo że muszą gdzieś stanąc żeby rozładować towar to samo czyni się tirów w okresach w których nie powinny się pojawiać.Dlatego gościu jak jesteś taki odważny na forum to mniej odwage iść na policję i powiedz że ci co stoją pod małymi sklepikami zagracają ci chodnik zobaczymy co ci odpowiedzą.

  • 2025-09-07 16:35:15

    gość: ~taka prawda

    @~Ania
    Pojazdy powyżej 12 ton przewożące m.in. produkty spożywcze(podpowiedź dla ociężałych - dostawy do marketów przewożą produkty spożywcze) są wyłączone z weekendowych i świątecznych zakazów. A porównywanie ciężarówki która parkuje pod rampą załadunkową, do busów i ciężarówek parkujących na całej szerokości chodnika(bo dostawca ma gdzieś prawo i pieszych) to już wyższy poziom odklejenia. Polaczki twojego pokroju pierwsi są do śmiania się z Ruskich, jednak w Rosji takie wykroczenia są karane, a w kraju z dykty policja, o ile łaskawie się zainteresuje tematem, to maksymalnie co zrobi to da pouczenie(mimo że należy się 1500zł mandatu i 8pkt karnych) żeby przy następnej dostawie kierowca zrobił to samo, bo nie spotkała go żadna kara.

  • 2025-09-08 21:29:37

    gość: ~www

    @~taka prawda
    Może czas wyprowadzić się do Rosji.Pis i Rosja współgrają sobie nie bedziesz narzekał że ktoś ci zagraca chodnik na 5 min.

  • 2025-09-07 23:37:30

    gość: ~wow

    @~Ania
    Aniu dlaczego policja ma na to machać ręką.Przecież jak napisałem wcześniej wszyscy mali sklepikarze mają uzgodnione z urzędem że pod ich sklepem mogą rozładowywać towar.Nie wiem jak to jest z supermarketami wiem że tiry nie mogą wjeżdżać w centrum miasta w wymienionych okresach (wakacje,święta)Rozmawiasz z ludźmi którym wydaje się że są mądrzejsi od tych którzy mają sklepy mniejsze i wiedzą od nich lepiej nie tylko jak zarządzać sklepem ale i towarem.Dla przypomnienia Tiry z Biedronki mogą wjeżdżac do centrum miasta ale tylko poza godzinami obowiązywania zakazu czyli od 10:00-16:00.Obowiązuję tam zakaz dla ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton w godzinach 7:00-10:00 i 16:00-20:00 tylko ja nie raz byłem świadkiem jak tiry z Biedronki i nie tylko przekraczały te godziny.Ja prowadzę mały sklep warzywniczy więc nie będę się wtrącał jeśli chodzi o supermarkety.

  • 2025-09-08 01:32:13

    gość: ~xD

    @~wow
    Ktoś tu znowu tabletek nie wziął i gada sam ze sobą. Obowiązuje zakaz ale chyba w twojej głowie, bo znaków z wyłączeniem w podanych godzinach nie ma.

  • 2025-09-08 11:28:58

    gość: ~Robcio

    @~taka prawda
    Ty a ja niedawno wracałem i mi facet na chodniku stanął busem bo musiał do paczkomatu paczki bo wstawiać do skrzynek i musiałem aż na ulice wejść żeby go ominąć.Do kurierów też się przypierdalacie?.

  • 2025-09-08 13:14:45

    gość: ~taka prawda

    @~Robcio
    A to weszła jakaś nowelizacja że przepisy o ruchu drogowym nie dotyczą kurierów? W sumie to też niezła patologia, stawianie auta na zakazach, jazda wzdłuż chodników(jak stary DPDziarz na Jasnej), przekraczanie prędkości, szczególnie w strefach 20km/h, oraz wisienka na torcie, zostawianie odpalonego auta idąc do klienta. A bronienie takiej patologi, które tu uprawiasz prowadzi do chociażby takiej sytuacji, gdzie "dobry chłopak co tylko chce pracować" zabił kobietę na chodniku:
    https://wspolczesna.pl/bialystok-28latek-stanie-przed-sadem-za-smiertelne-potracenie-kobiety-na-chodniku-jest-akt-oskarzenia-zdjecia/ar/c1-14076439

  • 2025-09-08 19:43:55

    gość: ~Robcio

    @~taka prawda
    Ty szkoda że nie powiadomiłem Policji może bym jakiś order dostał.

  • 2025-09-08 23:01:54

    gość: ~Ania

    ostatnio dodany post

    @~Robcio
    Na pewno byś dostał order niedługo doczekamy się jak piesi maja chodzić po chodnikach czy po prawej czy po lewej stronię. Ja wczoraj przeszłam z córką wracacając z przedszkola po prawej stronie a nie po lewej co mi za to grozi wiezienie dożywotnie czy kara 500 zł.Jak by coś dam namiar jeśli chodzi o mandat mieszkam na Wrocławskiej blisko Renomy pijackiej.

  • 2025-09-07 11:47:15

    gość: ~xD

    @~Robcio
    Od strony Wrocławia jechał, to chyba rynkiem powinien jechać?

  • 2025-09-04 11:54:22

    gość: ~Nie kapuj

    Wszelacy sygnaliści do dzieła.A swoją drogą to najwięcej kapusiów jest na Dolnym Śląsku widząc po mapce.Tak to uśmiechnięci wyborcy volksdeutcha.

  • 2025-09-04 14:06:47

    gość: ~Nie kapuj donoś do prezesa

    @~Nie kapuj
    To tylko PISdzielce i ich sygnaliści a ustwę z ochotą jak nigdy podpisał nie kto inny jak d.ebil duda.

  • 2025-09-04 12:38:39

    gość: ~Mieszkaniec

    Kiedyś zgłaszałem parę razy na mapie zagrożenia w postaci przekroczeń prędkości.... nikt nigdy nie orzyjechal. Żaden patrol. Ale oczywiście dalej będę próbował

  • 2025-09-04 15:39:38

    gość: ~aaa

    @~Mieszkaniec
    kapuś

  • 2025-09-04 19:28:32

    gość: ~123

    @~Mieszkaniec
    masz radar w ogródku czy mierzysz na powiew wiatru?

  • 2025-09-06 00:19:45

    gość: ~taka prawda

    @~123
    Wystarczy nie być idiotą i można rozróżniać czy pojazd jedzie przykładowo przepisowe 20km/h w strefie, czy może 2x tyle.

  • 2025-09-08 07:18:58

    gość: ~123

    @~taka prawda
    Wystarczy być idiotą aby policji podsuwać bajki o radarze w oczach i pomiarach na powiew wiatru po przejeżdżających samochodach.

  • 2025-09-08 08:40:59

    gość: ~ja pier

    @~taka prawda
    On robił bzium czy pyr pyr?

REKLAMA


REKLAMA