Express-Miejski.pl

Tajemnice grobu wojennego w Lubnowie: Odkrycie szczątków radzieckich lotników i zagadkowa katastrofa

Tajemnice grobu wojennego w Lubnowie: Odkrycie szczątków radzieckich lotników i zagadkowa katastrofa

Tajemnice grobu wojennego w Lubnowie: Odkrycie szczątków radzieckich lotników i zagadkowa katastrofa fot.: POMOST

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

12 listopada pracownicy pracowni badań historycznych i archeologicznych POMOST prowadzili prace sondażowe w Lubnowie (gm Ziębice).

Przedmiotem ich zainteresowań był oznaczony kamiennym kopcem i drewnianym krzyżem grób wojenny. Według relacji mieszkańców Lubnowa pochowano w nim najprawdopodobniej dwóch niemieckich lotników poległych w 1945 roku. Ich samolot miał się rozbić na pobliskim polu, a jego szczątki przez pewien czas zalegały na jego powierzchni.
 
We wskazanym miejscu zespół badaczy odkrył prostokątną jamę grobową, wewnątrz której spoczywały szczątki dwóch mężczyzn. Większość zaobserwowanych kości nosiła ślady wielokrotnych złamań oraz działania ognia. Zarejestrowane przy szczątkach przedmioty jednoznacznie wskazywały, iż nie należały one do lotników niemieckich, lecz radzieckich.
 
Wśród zadokumentowanych artefaktów były bowiem: radziecki naramiennik z miedzianym guzikiem z przedstawieniem sierpa i młota oraz dwa pistolety samopowtarzalne TT-33 (kal. 7,62 x 25 mm), stanowiącą podstawową broń krótką Armii Czerwonej podczas II wojny światowej. Ponadto w zasypisku jamy grobowej odkryto 337 sztuk amunicji kal. 7,62 x 54 mm oraz 13 sztuk lotniczej amunicji kal. 12,7 x 108 mm (częściowo w taśmach nabojowych).
 
Wszystkie niebezpieczne przedmioty zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich aż do czasu przyjazdu patrolu saperskiego z Brzegu. Niestety, mimo interwencji pracowników ziębickiego muzeum, oba pistolety zostały uznane za załadowane i z tego powodu przewiezione na poligon w celu neutralizacji. Szczątki żołnierzy radzieckich pozostały w miejscu odkrycia, a o ich dalszych losach zdecyduje Instytut Pamięci Narodowej.
 
Wyzwaniem przyszłości jest także zbadanie okoliczności katastrofy lotniczej w Lubnowie. Liczba poległych oraz rodzaj amunicji pokładowej odnalezionej w grobie sugerują, iż maszyną tą mógł być radziecki dwumiejscowy samolot szturmowy Ił-2.
 
Według części mieszkańców maszyna nadleciała od strony Otmuchowa. Inna teoria głosi, iż 8 maja 1945 roku dwa sowieckie samoloty zrzuciły bomby na Kamieniec Ząbkowicki, a w trakcie odwrotu jeden z nich został zestrzelony i spadł właśnie w okolicy Lubnowa.
Badania przeprowadziła Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST. To już kolejne jej działanie na trenie powiatu ząbkowickiego. Pracownia zajmuje się poszukiwaniem grobów i mogił żołnierskich oraz cywilnych z okresu II wojny światowej wszystkich narodowości w województwach: dolnośląskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, opolskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.

em24.pl / PBHiA Pomost

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Tajemnice grobu wojennego w Lubnowie: Odkrycie szczątków radzieckich lotników i zagadkowa katastrofa

    2024-11-15 17:51:37

    gość: ~Mieszkaniec

    Ciekawe czy trafią na ten poligon

  • 2024-11-15 18:16:23

    gość: ~Soltys

    @~Mieszkaniec
    Chcesz kupić? Już są na allegro, odnowione,maoliwione z certyfikatem że z tego miejsca. Jak dla ciebie to akurat, drewniane, bez Kórnika, prima sort.

  • 2024-11-16 08:38:34

    gość: ~Mieszkaniec

    @~Soltys
    Nie chce kupić złodzieju.

  • 2024-11-16 01:00:40

    gość: ~Fakt

    Pomost zajmuje się tylko żołnierzami niemieckimi. Znaleziono żołnierzy nie niemieckich. Ustaliji że są to lotnicy radzieccy. Pod odpowiedzialnością karna muszą powiadomić ambasadę Rosji. Państwo Polskie nie poniesie żadnych kosztów z tego powodu. Z uwagi na militaria zostało wykonane zabezpieczenie. PS. Firma szuka generała niemieckiego który wyleciał z Wrocławia. Gdzie zostaną pochowane znalezione szczątki. To nie sprawa IPN i burmistrza.

  • 2024-11-16 14:27:39

    gość: ~NIE

    ostatnio dodany post

    @~Fakt Po raz kolejny chłopacze wprowadzasz w błąd. To IPN decyduje o dalszych losach znaleziska.

REKLAMA


REKLAMA