9 listopada w Centrum Kulturalno-Turystycznym Evangelik w Złotym Stoku odbyła się prezentacja zrewitalizowanego ołtarza głównego dawnego kościoła ewangelickiego.
W uroczystości oprócz burmistrz Grażyny Orczyk wzięli udział m.in. poseł Marek Chmielewski, a także Adam Jaśnikowski, radny sejmiku województwa dolnośląskiego. Obecny był też rdny powiatowy Witold Wiśniewski, radni Rady Miejskiej w Złotym Stoku wraz z przewodniczącą Katrzyną Ruszkowską, Waldemar Wieja - pasjonat historii, były wicestarosta, a obecnie wicedyrektor szkoły, a także sympatycy historii regionu oraz mieszkańcy Złotego Stoku.
Zaproszonych gości przywitała burmistrz Grażyna Orczyk, która przedstawiła pokrótce historię obiektu, a także realizację prac, jakie zostały wykonane. Szczegółowo na temat historii ołtarza oraz dokładnego przebiegu prac konserwatorskich opowiedział Jacek Gryczewski - inspektor nadzoru konserwatorskiego.
Prace konserwatrskie trwały od lutego do połowy sierpnia. Prawdziwym wyzwaniem było odsłonięcie obiektu spod białej warstwy emulsji polinitowej, którą pomalowano obiekt w latach 80. XX wieku w celu adaptacji wnętrza do hali sportowej. Miało to destrukcyjny wplyw na zabytek. Potrzebne było skrupulatne opracowanie metody odsłaniania, która pozwoliłaby na jak najmniejsze straty oryginału. Podjęto próby czyszczenia laerem o róznym natężeniu mocy Próbowano metod chemicznych, jednak najskuteczniejszy był proces oszczyszczania za pomocą parowniczek i deteregentów
Odsłonięte obiekty zostały zaimpregnowane. Osłabione strukturalnie obiekty wzmocniono chemicznie. Zabezpieczono antykorozyjnie elementy metalowe konstrukcji.
Po usunięciu warstwy białej emulsji ukazało się dzieło monumentalne o śmiałej, jednak przemyślanej kolorystyce, choć z wieloma destrukcjami formy architektonicznej i rzeźbiarskiej. Odkryło autorskie intencje i smaczki, ukazało różne subtelności wykonawcy, które składają się na całość w odbiorze dzieła. Przystąpiono do rekonstrukcji Ustalono całościową rekonstrukcję formy architektonicznej. Odnośnie rzeźb zadecydowano o rekonstrukcji tylko uczytelniającej formę w estetyce artystycznych posągów. Wyjątek stanowią pełne główki czterech putt we wnęce ołtarzowej. Po tak uzupełnionej strukturze przystąpiono do odtworzenia polichromii ołtarza w oparciu o odkryty oryginał.
Realizacja zadania kosztowała ćwierć miliona złotych i została wykonana z 98 proc. dofinansowaniem z rządowych środków.
em24.pl
Odsłonięcie zrewitalizowanego ołtarza głównego w złotostockim Evangeliku [foto]
2024-11-10 16:39:29
gość: ~Franestein FUR Deutschland
To wina Tuska że odsłonięto ołtarz w Złotym Stoku prawda PISOWCY mam rację?
2024-11-10 18:30:24
gość: ~ok
@~Franestein FUR Deutschland De-bil jesteś.
2024-11-10 20:15:50
gość: ~mieszkaniec
koma nie ma pieniędzy na ciągnik i przyczepę
2024-11-10 23:21:19
gość: ~ja
"Katrzyna Ruszkowska" imię napisane z błędem i dodatkowo błędna funkcja, ciekawe kto to sprawdza przed publikacją
2024-11-11 07:49:24
gość: ~Mieszkaniec
ostatnio dodany post
@~ja
To nie ta osoba, przewodniczącą rady jest ELŻBIETA Ruszkowska. To mama Katarzyny Ruszkowskiej wójt gminy Stoszowice.
Jak zawsze rzetelny przekaz Exspresu
REKLAMA
REKLAMA