Express-Miejski.pl

Bardzkie Pierniki odwiedzili potomkowie Josepha Gerlicha, założyciela fabryki pierników w XIX w.

Bardzkie Pierniki – miejsce, gdzie historia dotyka teraźniejszości

Bardzkie Pierniki – miejsce, gdzie historia dotyka teraźniejszości fot.: UMiG Bardo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Coraz barwniejsza staje się historia piernikarstwa w Bardzie. To za sprawą kontaktów, które udało się nawiązać z rodziną Josepha Gerlicha.

- W ostatnich dniach w Bardzkich Piernikach gościliśmy prawnuka i praprawnuka założyciela fabryki pierników w Bardzie. Joseph Gerlich swoją piernikarską działalność rozpoczął w Bardzie w 1842 r. O początkach firmy wspomina ostatni przedwojenny właściciel fabryki pierników, Max Prause, w swoim tekście jubileuszowym przygotowanym na stulecie firmy (1942 r.). Zachował się również testament Josepha Gerlicha, w którym wymienia swoich spadkobierców i wydaje dyspozycje, co do dalszej własności firmy. Z pierwszego małżeństwa Josepha pochodzi Robert Gerlich, który przejmuje działalność ojca w Bardzie, po nim właścicielem był Max Prause, siostrzeniec Roberta. Po śmierci pierwszej żony, Joseph żeni się ponownie i ma jeszcze kolejnych synów, wśród nich Hugona Gerlicha, który prowadzi piernikarnię w Kamiennej Górze - relacjonuje Grażyna Cal za pośrednictwem strony internetowej i mediów społecznościowych bardzkiego urzędu.
 
- Naszymi gośćmi byli wnuk Maxa Prause, praprawnuk Josepha Gerlicha – Gottfried Prause, który po wojnie prowadził piernikarnię w Ochtrup w Niemczech, a teraz odtwarza razem z nami dawne rodzinne receptury oraz Andreas Gerlich, wnuk Hugona, prawnuk Josepha, który podarował nam notatnik z recepturami piekarniczymi swojego dziadka. Ten notatnik to skarb, pochodzi z 1919 r. zawiera ponad 80 stron z recepturami pierników i innych ciast i ciastek. W połączeniu z wiedzą i doświadczeniem Gottfrieda Prause pozwoli nam na wierne odtworzenie kolejnych przedwojennych smaków - dodaje.
 
W Bardzie, mieście o tak bogatej historii, ciągle odnajdują się nowe (a jednocześnie stare) punkty, które łączą przeszłość z teraźniejszością. Magdalena Topolanek, przekształcając dawną restaurację Kaffe Gerlich w miejsce warsztatów piernikowych, wprowadza nowe życie w stare mury, jednocześnie zachowując ich historyczny charakter. Wizyta prawnuka i praprawnuka założyciela fabryki pierników, Josepha Gerlicha, to wydarzenie, które łączy przeszłość z teraźniejszością w sposób niemal magiczny.
 
Historia rodziny Gerlichów, sięgająca roku 1842, kiedy to Joseph Gerlich rozpoczął swoją piernikarską działalność w Bardzie, jest pełna ciekawych zwrotów i rodzinnych tradycji. Testament Josepha, wspomnienia Maxa Prause oraz notatnik z recepturami Hugona Gerlicha są bezcennymi źródłami, które pozwalają na odtworzenie dawnych smaków, a także na kontynuowanie tradycji rodzinnej.
 
Połączenie wiedzy i doświadczenia współczesnych przedstawicieli rodziny Gerlichów, Gottfrieda Prause i Andreasa Gerlicha, z pasją i zaangażowaniem lokalnych mieszkańców, takich jak m.in. Magdalena Topolanek, daje nadzieję na wspaniałe kontynuowanie piernikarskich tradycji w Bardzie.
 
Zaproszenie od Marty Ptasińskiej Burmistrz Miasta i Gminy Bardo na przyszłoroczne Święto Piernika oraz zapewnienie o dalszej współpracy z gminą tylko podkreślają, jak ważne jest to miejsce i jego historia dla całej społeczności.
 
Bardo i Fabryka Bardzkich Pierników Magdaleny Topolanek to miejsca, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością, a pasja i zaangażowanie mieszkańców sprawiają, że tradycje przetrwają kolejne pokolenia.

UMiG Bardo

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Bardzkie Pierniki odwiedzili potomkowie Josepha Gerlicha, założyciela fabryki pierników w XIX w.

    2024-08-23 21:00:41

    gość: ~Pablo Morales

    W końcu jakieś wieści z Bardo. Tam jakaś dziwna cisza zapanowała teraz…

  • 2024-08-23 21:34:29

    gość: ~burdellobumbum

    @~Pablo Morales Teraz w Bardzie jest realizowane hasło wyborcze...Czas na zmiany

  • 2024-08-23 22:36:30

    gość: ~Eee

    @~burdellobumbum
    Te piernik to łajno

  • 2024-08-24 15:05:30

    gość: ~ok

    @~EeeTrochę drogo za kawałek ciasta 5x3cm 20 zeta nie stac mnie.

  • 2024-08-24 21:48:25

    gość: ~RozliczyMY

    @~Pablo Morales
    Pani burmistrz w Edżipcie 2 tygodnie była, sobie od maja zdążyła urlop wypracować, to cisza.

  • 2024-08-25 09:54:23

    gość: ~Fun

    @~RozliczyMY
    Gdzie byliście z rozliczeniami jak
    Krzysiu robił co chciał. No chyba wam się razem z nim dobrze żyło to wtedy rozumiem te komentarze. Jedni lepsi od drugich.

  • 2024-08-25 11:37:43

    gość: ~Pablo Morales

    @~RozliczyMY
    Najważniejsze że „podwójne” okulary na głowie nosi. A urlop o ile zasłużony to jak najbardziej się należy. Zresztą w urzędzie cisza. Nic tam się ciekawego nie dzieje…

  • 2024-08-25 21:39:30

    gość: ~Ilona

    @~RozliczyMY
    Każdemu należy się urlop. A pani burmistrz nie pracuje od maja tylko o dobrych kilku lat i jak każdy pracownik urlop wykorzystuje. Nie jak poprzednik, który odbierał ekwiwalent za niewykorzystany.

  • 2024-08-29 13:40:44

    gość: ~Wit

    ostatnio dodany post

    @~Pablo Morales .To powinien być wielki wstyd dla zarządzających Bardem - patrząc na to jak wygląda kamieniczka jego przodków.

  • 2024-08-25 14:29:43

    gość: ~Turysta z Wro

    Pierniki , kawa , klimatyczne miejsce bardzo mnie urzekły. A kwestia ceny !!! Idźcie do innych kawiarni sieciowych , gdzie ceny powalają za sztuczne rogaliki i chemiczne ciasta ,,,

    Poza tym piękne stroje …. Dla mnie bezdyskusyjnie 1 miejsce w okolicy .

  • 2024-08-25 16:38:30

    gość: ~Rodzic

    @~Turysta z Wro
    Z d*** turysta a nie z Wro. Z wioski.

  • 2024-08-26 14:59:24

    gość: ~Mieszkanka

    @~Turysta z Wro
    To nie jedyna kawiarnia w mieście. Ceny niższe i bez reklamy burmistrz

  • 2024-08-26 15:12:39

    gość: ~Gmina obok

    Oj Bardo w pełnej okazałości. Mieszkańcy gburowaci, chamsy i pełni zawiści. A po komentarzach widać, że w przypadku tej miejscowości, to na cukier tutaj mówi się rarytas.

  • 2024-08-26 19:01:11

    gość: ~Gość

    Ludzie dajcie spokój i nie obrażajcie ludzi z wioski ,,,,, żenada
    Cieszmy się. że są ludzie którzy coś dla Barda robią i że jest to miejscowość gdzie coś się dzieje .
    A PIERNIKARNIA jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bardzie . Super , tak trzymać Pani Magdo .

  • 2024-08-27 11:01:45

    gość: ~Ps

    Kogo stać z Barda na te pierniki

  • 2024-08-27 15:07:47

    gość: ~Fun

    @~Ps
    Pierników się wam zachciało. Jeszcze czego haaa tfuuu. To dla szanownych gości a nie plebsu ciemnoty i zascianka. Blahaha

  • 2024-08-27 16:18:42

    gość: ~Łukasz Stanisławowski

    Możecie nalać okolicznym konsumento-malkontentom Don Perignona, albo dobrej whisky 18 letniej. Okoliczny konsument-malkontent wypije duszkiem i powie, że cierpkie i jakieś mdłe. Dacie okolicznemu konsumentowi-malkontentowi trufli to powie, że to jakiś zgniły czosnek. Zaparzycie im dobrego espresso z dobrej, ręcznej maszyny, z świeżo mielonych ziaren bardzo dobrej jakości, powie że jakaś mała ta kawa i w ogóle kwaśna i i dziwnie smakuje. Dlatego mnie nie dziwi, że 3/4 z was, szykaluje dobre wyroby cukiernicze. Nie dziwi mnie to, ponieważ wiem że jesteście tylko cebulakami i całe życie schabowe z mięsa za 9.99/kg. Nie znacie życia, wasze kubki smakowe są wypalone od podrobionych fajek i wódki. Nigdy nie mieliście okazji poznać smaków. Na widok piernika z solą byście pewnie skakali i darli mordę jak te małpy w zoo. Kompozycja słodko-słone, albo słodko-gorzkie to jedna z najlepszych rzeczy jakie można skonsumować. Prawdziwa eksplozja dla wyrafinowanych smakoszy.
    W cywilizowanej i rozwiniętej Japonii, kiedy córka przyprowadza i przedstawia swojego wybranka rodzicom, ci wykonują test. Podają mu Cynamonke. Kiedy chłopak Cynamonki nie zje, albo powie że mu nie smakuje, to wiadomo że pochodzi z patologicznej rodziny. Test działa z dokładnością 100% i nawet WHO i ONZ przyznali, że u rodzin w których dominuje alkoholizm, narkomaństwo i kazirodztwo zawsze pojawia się niechęć do dobrych wyrobów cukierniczych.

  • 2024-08-27 16:44:16

    gość: ~Fun

    @~Łukasz Stanisławowski
    Rozumiem że cynamonka nie schodzi:) w związku z tym że wychowałam się w tym mieście to przyjdę uratować honor miasta i wpie...le z dwa szpadle.

  • 2024-08-28 17:36:25

    gość: ~Pierdu pierdu

    @~Łukasz Stanisławowski
    Co do trunków to wolę białą wyborową lub sliwowicę łącką. Lepszych win jak z Trzebnicy to nie ma. Skoro Tobie smakuje to jest okej a jak komuś nie to jest tempak i nie obyty, ciekawe spojrzenie na życie.Japonia to taki kraj w Japonii, daleko w Azji. W Polsce jak dziewczyna przyprowadziła przyszłego narzeczonego do domu rodziców to dostawał tzw czarną polewkę jak im nie pasował. Piszesz pierdoły. A może mamałygę na mleku i chleb z miodem. Jak wiesz co to jest i jak smakuje. Ten twój 18 latek to bimber leżakowany kiedyś w beczkach a teraz to pewnie w jakieś modyfikowanej folii. Lepiej napij się mleka prosto od krowy z pastwiska.

  • 2024-08-29 08:53:50

    gość: ~nikt

    @~Łukasz Stanisławowski
    rozbawiłeś mnie człowieku, zdecyduj się, co chcesz napisać i się tego trzymaj

    Pierniki dla elity, to nie hasło reklamowe i pewnie właścicielka nie byłaby zadowolona, bo wiem, że kobieta z klasą i ma pyszne wyroby

REKLAMA