Podsumowanie Europejskiego Tygodnia Sportu

Podsumowanie Europejskiego Tygodnia Sportu fot.: GCEiS w Ziębicach

Od 26 do 29 września GCEiS przy współpracy ze SP nr 2 i 4 w Ziębicach zorganizowało cykl turniejów i zawodów w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu 2023.

24 września, z inicjatywy Gminnego Centrum Edukacji i Sportu odbył się także wyjazd do austriackiej miejscowości Ebreichsdorf, w którym wzięło udział 12 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Gminy Ziębice. Uczniowie wzięli udział w 20. Międzynarodowym Biegu Miejskim, który oficjalnie zapoczątkował Europejski Tydzień Sportu.

Największe sukcesy odnieśli Klaudia Pomykała (ZSP Ziębice) – 1 miejsce na dystansie 3300 m (kategoria U16-U18), Dawid Koperski – 1 miejsce na dystansie 3300 m (kategoria U16-U18) i Filip Lusa – 2 miejsce na dystansie 1100 m (kategoria U14).

Kadrę opiekunów stanowili: Jerzy Koprowski – nauczyciel wychowania fizycznego w ZSP w Ziębicach, Iwona Pawłowska – nauczycielka SP nr 4 w Ziębicach oraz Andrzej Regner dyrektor GCEiS w Ziębicach.

Kolejnym sportowym wydarzeniem był „Bieg Orląt Lwowskich", który odbył się 26 września na Stadionie Miejskim w Ziębicach. Bieg został zorganizowany na dystansie 1421 metrów, który symbolizuje liczbę poległych w walkach dzieci - młodych obrońców Lwowa, którzy od listopada 1918 r. do maja 1919 r. walczyli w obronie oblężonego miasta.

Najmłodszym poległym był Janek Kukawski, który zginął w wieku 9 lat, dlatego to uczniowie klas trzecich zaproszeni zostali do włączenia się w bieg.
Dziewięciolatkom reprezentującym szkoły podstawowe z Ziębic i Niedźwiedzia kibicowali burmistrz Ziębic - Mariusz Szpilarewicz, dyrektorzy gminnych szkół: Janusz Kwaśnica i Mariusz Szczepanowski, nauczyciele, rodzice uczestników oraz uczennice z UKS Jedynka, które poprowadziły bieg. Po dyscyplinach biegowych przyszedł czas na sporty zespołowe.

W środę, 27 września na boisku Orlik w Ziębicach rozegrano Turniej Piłki nożnej o Puchar Burmistrza Ziębic. W zawodach wzięły udział: Szkoła Podstawowa nr 2 i 4 z Ziębic, Szkoła Podstawowa w Henrykowie i Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Lubnowa. Po zaciętym i emocjonującym turnieju zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 4 przed Szkołą Podstawową nr 2. Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Henrykowie, a czwarte Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Lubnowie. Puchary, dyplomy i pamiątkowe medale uczestnikom turnieju wręczył burmistrz Ziębic - Mariusz Szpilarewicz.

W czwartek, 28 września odbył się turniej tenisa stołowego i piłki ręcznej. Tenis stołowy został przeprowadzony na sali gimnastycznej GCEiS w Ziębicach. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Natalia Świątek przed Nikolom Kuszaj . Turniej chłopców bezapelacyjnie wygrał Filip Lusa (SP 4), który w finale pokonał Huberta Flisika (SP 2). Kolejne miejsca chronologicznie zajmowali Szymon Krucień (SP 4), Karol Kuziemski (SP 4), Piotr Sowiński (SP 2 ), Michał Górniak (SP 2) i Oskar Derkacz (SP 2). Dyplomy i puchary zwycięzcom wręczył Dyrektor GCEiS w Ziębicach Andrzej Regner.

W tym samym czasie w sali gimnastycznej SP nr 4 rozgrywany był turniej piłki ręcznej, w którym to dziewczęta ze SP nr 4 pokonały chłopców ze SP nr 2.

Ostatnim akcentem Europejskiego Tygodnia Sportu był turniej w koszykówkę drużyn mieszanych, który został rozegrany w piątek, 29 września na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4.

W zawodach wzięły udział 4 zespoły: SP nr 2, SP w Henrykowie, SP nr 4 – klasa 6 i SP nr 4 – klasa 5. Grano systemem każdy z każdym, a ostateczna klasyfikacja przedstawiała się w sposób następujący: 1 miejsce – SP nr 2, 2 miejsce – SP w Henrykowie, 3 miejsce – SP nr 4 – klasa 6 i 4 miejsce – SP nr 4 – klasa 5.

Koordynatorem cyklu turniejów z okazji Europejskiego Tygodnia Sportu był Przemysław Palmowski - pracownik Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach.