Express-Miejski.pl

„Temat budowy zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki jest bliżej niż kiedykolwiek dotąd”

W 2021 roku burmistrz Marcin Czerniec wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Michałem Dworczykiem odwiedzili teren, na którym planowane jest utworzenie zbiornika

W 2021 roku burmistrz Marcin Czerniec wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Michałem Dworczykiem odwiedzili teren, na którym planowane jest utworzenie zbiornika fot.: UMiG Kamieniec Ząbkowicki

Są coraz większe szanse na budowę zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki na Nysie Kłodzkiej. Ma on służyć ochronie przeciwpowodziowej i produkcji energii elektrycznej.

Rządowy projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry przeszedł przez Sejm i teraz czeka na rozpatrzenie w Senacie. To oznacza, że w niedługim czasie (jeśli ustawę podpisze Prezydent RP) ten akt prawa wejdzie w życie. W ustawie jako zadanie wpisano między innymi budowę zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki na rzece Nysie Kłodzkiej.

Jest gotowy projekt uchwały Rady Ministrów. Dokument powiązany ze wspomnianą wyżej ustawą określa kierunki inwestycji, jakie będą realizowane w ramach programu pod nazwą „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”. Wymieniono tam budowę zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki na Nysie Kłodzkiej jako obiektu wielofunkcyjnego.

Ma on służyć ochronie przeciwpowodziowej i produkcji energii elektrycznej o rocznej mocy 11,3 GW. - W ustawie wpisano także budowę sieci kanalizacji sanitarnej w całej aglomeracji Kamieniec Ząbkowicki, co oznacza pełne pokrycie tą siecią obszaru naszej gminy, do czego przygotowujemy się dokumentacyjnie. Jak wynika z kalendarza prac Rady Ministrów uchwała ma być przyjęta nie później niż w IV kwartale 2023 roku - mówi Marcin Czerniec, burmistrz gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Zbiornik, który ma powstać do 2029 roku to 1000 ha lustra wody na długości prawie 5 km i szerokości ponad 2 km. Tama od wzniesienia Suszka do wzniesienia Ożary będzie mieć 3,6 km długości, a jej wysokość wyniesie 18 m. Zbiornik w większości znajdzie się na obszarze gminy Kamieniec Ząbkowicki i częściowo na terenie gminy Bardo.

- Nasz samorząd i ja osobiście nieustannie zabiegaliśmy o podjęcie tego projektu. Przypomnę, że w sierpniu 2021 roku wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Michałem Dworczykiem byliśmy na terenie, gdzie powstać ma zbiornik Kamieniec Ząbkowicki. Ta strategicznie ważna inwestycja, na którą mieszkańcy naszej gminy, ale i terenów okolicznych czekają od czasu Powodzi Tysiąclecia, tym razem jest bliżej niż kiedykolwiek dotąd - dodaje włodarz kamienieckiej gminy.

Zbiornik retencyjny w Kamieńcu Ząbkowickim to inwestycja planowana do realizacji od blisko ćwierć wieku. W 1997 roku podczas Powodzi Tysiąclecia gwałtowny przybór i zawirowanie wód z Nysy Kłodzkiej zniszczyły zupełnie powstałą w 1256 r. wieś Pilce. Po wpływem skutków tego dramatu ówczesny rząd postanowił zamienić cały teren w ogromny zbiornik retencyjny. W roku 2000 wszystkich mieszkańców wsi przesiedlono do Kamieńca Ząbkowickiego (część wyprowadziła się w inne strony kraju), wyburzono wszystkie zabudowania, w tym miejscowy kościół pw. Matki Bożej Pocieszycielki. Ekshumowano prochy pochowanych na miejscowym cmentarzu osób. Wieś nie tylko formalnie, ale i faktycznie przestała istnieć. Wojsko rozebrało nawet specjalny most, jaki żołnierze zainstalowali po powodzi. Sejm RP w 2000 r. uchwalił nawet spec-ustawę „Program Odra 2006”, jednak inwestycja związana z budową zbiornika nigdy nie została zrealizowana.

em24.pl / UMiG Kamieniec Ząbkowicki

22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA