Express-Miejski.pl

Rodzinne borówkobranie w Henrykowie już 15 sierpnia

15 sierpnia rodzinne borówkobranie w Henrykowie fot.: mp

Zapraszamy na słynne henrykowskie borówki. Będzie można jeść do woli owoce z ekologicznej plantacji i pokazać dzieciom jak wygląda zbiór borówki. Początek o godz. 14.00.

Wśród atrakcji biesiada, tańce i koncert. Dla dzieci przygotowano bezpłatną strefę zabaw. Będą dmuchańce i przejażdżki konne, borówkowe tatuaże i malowanie twarzy. Będzie taniec z chustami i nauka tańca Belgijka. W strefie gastronomicznej grill i zimne piwo, stoiska z tradycyjnymi daniami ukraińskimi i oferta lokalnych producentów miodów, serów i pieczywa i ciasta. Zapraszamy również na specjalne stoisko z Borówką Henrykowską. Gwiazdą wieczoru zespół Blues Power. Zakończenie festynu planowane jest na 22:00. Do Henrykowa warto przyjechać na cały dzień. W Klasztorze Księgi Henrykowskiej odbędą się uroczystość Wniebowzięcia NMP. Uroczysta suma o 12:00, a zaraz po niej rozpocznie się VI Cysterski Festyn Rodzinny.

Plantatorzy w całej Polsce zapraszają na Borówkobrania. Na co dzień dokładają starań by dać nam wspaniałe owoce, w sierpniu zapraszają do siebie. Wspólnie namawiają by szukać lokalnych plantacji i edukować na nich dzieci. Oto idea największego w Polsce rodzinnego Borówkobrania w Henrykowie.

Borówkobranie w Henrykowie odbędzie się 15 sierpnia, w godzinach 14:00 do 18:00.

Kto był na plantacji podczas tzw. samozbiorów, ten wie na jakiej zasadzie to się odbywa. Jemy do woli, za to co zbierzemy i chcemy wziąć do domu, płacimy gospodarzom ustaloną opłatę. Wszyscy koncentrujemy się na tym by oprócz radości jedzenia dzieci zrozumiały, że owoce nie są „ze sklepu”.

- Owoce są z takich właśnie plantacji. Zbierane przez ludzi, od wczesnych godzin porannych. A to dopiero początek ich drogi. Chętnie opowiemy o ich drodze „z pola na talerz”. Pokażemy jak wygląda i jak funkcjonuje henrykowska plantacja. Opowiemy dlaczego jest ekologiczna i dlaczego owoce są takie słodkie? Zaproście znajomych i uprzedźcie tych, którzy przyjadą do Was, żeby zostali dłużej i wzięli udział w Mszy, Festynie, Borówkobraniu – mówią Maksymilian i Beata Karpierz, współwłaściciele „Borówki henrykowskiej”.

Festyn i borówkobranie

Obok owoców przygotowano bezpłatną strefę zabaw. Będą dmuchańce i przejażdżki konne, malowanie twarzy i borówkowe tatuaże, festiwal kolorów i taniec z chustami. Występy wokalne zapowiedzieli Ala Karpierz, Martyna Sury, Sylvo Kubik i Maryjka Hnativ, której kibicujemy w polskiej edycji „Mam Talent”.
Muzycznym dopełnieniem będzie DJ-M, a gwiazdą wieczoru zespół BLUES POWER. Wystąpi w składzie Zenon Wawrzynów - perkusja, Maciek Wester - gitara, na basie członek pamiętnego TSA - Janusz Niekrasz.

Potwierdzone atrakcje podczas borówkobrania:
bezpłatne badania kondycji naszego ciała zorganizowane przez Medus "Strefa Zdrowia",
nauka tańca BELGIJKA - w parach i w kole,
w przerwie pokaz maszyn sadowniczych,
przez cały czas grill i zimne piwko,
„Smaki Ukrainy” - stoiska z tradycyjnymi daniami ukraińskimi,
stoiska lokalnych producentów: miodów, serów i pieczywa, do tego borówkowe ciasta „cioci Lilii”,
stoisko z Borówką Henrykowską.

Cystersi zapraszają do Henrykowa!

Do Henrykowa warto przyjechać na cały dzień. obchody uroczystość Wniebowzięcia NMP w Klasztorze Księgi Henrykowskiej rozpoczną się o 12:00. Uroczystej sumie przewodniczył będzie ks. Aleksander Radecki. 13:30 ruszy VI Cysterski Festyn Rodzinny. W programie recital piosenek „Lata 20, Lata 30”, pieśni patriotycznych śpiewanie i otwarcie stacji szlaku św. Wojciecha. Warto zobaczyć także wystawę „Dziedzictwo Cystersów henrykowskich”. Będzie zespół Cisowianki i koncert Grand Blue. Potem wspólnie zapraszamy na borówkobranie.

Borówki dobre dla oczu

Borówki mają mnóstwo zalet. Jedną z najczęściej podnoszonych jest ochrona wzroku. Borówki zawierają przeciwutleniacze (luteine, zeaksantynę), flawonoidy (rutynę, słynny resweratrol, kwercetyna) i inne związki przeciwutleniające. Również witaminy C, A i E, w które obfituje borówka, wpływają niezwykle korzystnie na zdrowie oczu.

Borówki dostawali do jedzenia piloci RAF-u, by lepiej widzieć po zmroku. Zawarte w małych borówkach substancje wpływają bowiem korzystnie na nasze fotoreceptory, a także usprawniają mikrokrążenie w obrębie całej gałki ocznej. Ponadto zdrowa dieta bogata w borówki może zapobiegać lub opóźniać wiele problemów oczu. Warto jeść je przy zwyrodnieniu plamki żółtej, zaćmie, suchości, także krótkowzroczności i hipermetropii, infekcjach związanych z siatkówką.

 

Supermoce polskiej borówki!

Konsumpcja borówki w Polsce rośnie, wzrost wynosi 8% rocznie. Borówka jest już bardzo popularna. Je ją już 80% Polaków, w tym ponad 8 mln spożywa rocznie więcej niż kilogram. W dość krótkim czasie borówka stała się w również w Polsce synonimem zdrowia i jest postrzegana jako superfood. Jako polski superowoc jest wizytówką oferty owoców jagodowych. Borówka podbiła rankingi najzdrowszych owoców i jest ulubionym owocem polskich dietetyków.

- Borówki zapracowały na miano superowocu. Są nieocenione w zapobieganiu miażdżycy, cukrzycy, otyłości czy zespołowi metabolicznemu. Spowalniają procesy starzenia komórek, w tym mózgowych, działają przeciwwolnorodnikowo i ochronnie na struktury DNA. Są produktem niskoenergetycznym o wysokiej gęstości odżywczej, bogatym w aktywne związki o działaniu prozdrowotnym, wielokrotnie wykazanym w badaniach naukowych – podsumowuje dr Justyna Bylinowska, dietetyk i redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl.

Lato to czas na polskie superowoce

Borówka ma wiele prozdrowotnych atutów i przewag, ale jej uprawa jest bardzo wymagająca. Lato to czas kiedy można zobaczyć plantacje i osobiście poznać plantatorów. W całej Polsce organizowane będą samozbiory, tzw. Borówkowbrania. Warto skorzystać z któregoś z takich zaproszeń.

Wicie dlaczego borówki są zbierane ręcznie? Mają jasnoniebieski woskowy nalot, który stanowi naturalną barierę ochronną. Jeśli obchodzimy się z nimi delikatnie to ten nalot świadczy o ich najwyższej jakości i pięknie wygląda. Zapraszamy do Henrykowa by się o tym przekonać.

Polskie Super Owoce

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Rodzinne borówkobranie w Henrykowie już 15 sierpnia

    2022-08-10 14:22:34

    gość: ~Tu tego

    ostatnio dodany post

    Szukają frajerów do zbierania i jeszcze trzeba za to płacić:) puknijcie się w puste łby

REKLAMA