Express-Miejski.pl

Kilkumilionowe dotacje dla gmin na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Wiosną tego roku rozpoczął się nabór wniosków w konkursie na unijne dofinansowanie inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową. Dziś poznaliśmy jego rozstrzygnięcie.

Do 29 dolnośląskich gmin trafi ponad 92 miliony złotych. Wśród beneficjentów są dwa podmioty z powiatu ząbkowickiego.

5 mln zł wsparcia otrzyma Gmina Ciepłowody na I etap budowy zbiorczej oczyszczalni ścieków w Gminie Ciepłowody w ramach Programu Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Ciepłowody

3 084 743 zł powędruje do Wodociągów Srebrnogórskich na II etap budowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w Przedborowej (gm. Stoszowice).

- Wszystkie inwestycje w gospodarkę wodną to inwestycje w jakość naszego codziennego życia, dlatego cieszę się, że do dolnośląskich gmin trafi tak potężne wsparcie finansowe. Dodatkowo umiejętne i rozważne gospodarowanie wodą staje się koniecznością w czasach postępujących zmian klimatycznych. Dlatego będą to inwestycje ważne podwójnie – poprawią komfort życia mieszkańców i pomogą środowisku naturalnemu – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Konkurs był zorganizowany w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

- Bardzo się cieszę, że samorządy skorzystają z tych pieniędzy i rozwiną swoją infrastrukturę wodno-ściekową. Dlaczego to takie ważne? W wielu miejscach w naszym regionie są jeszcze obszary, gdzie brakuje kanalizacji lub oczyszczalni ścieków. Dlatego jestem przekonany, że wspólnymi siłami krok po kroku będziemy w stanie redukować braki infrastrukturalne – wyjaśnia wicemarszałek Grzegorz Macko.

Wsparcie obejmie do 100 proc. kosztów inwestycji. Limit dofinansowania dla poszczególnych podmiotów wynosi maksymalnie 5 milionów złotych.

W ramach kosztów kwalifikowalnych finansować można między innymi koszty budowy/przebudowy:

• sieci wodociągowych,
• sieci kanalizacyjnych,
• oczyszczalni ścieków,
• przydomowych oczyszczalni ścieków,
• stacji uzdatniania wody,
• podziemnych zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności co najmniej 100 m3 albo budowy takich zbiorników wraz z budową lub przebudową systemu kanalizacji deszczowej lub infrastruktury towarzyszącej, które umożliwiają ich prawidłowe funkcjonowanie

em24.pl / UMWD

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kilkumilionowe dotacje dla gmin na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową

  2022-07-19 20:52:00

  gość: ~Szambo

  Zrobią nam kanalizację a później płać grube pieniądze Ostane przy swoim szambie

 • 2022-07-28 22:38:12

  gość: ~Ha ha ha

  ostatnio dodany post

  @~Szambo
  Ludzie ten czubek nie chce kanalizacji woli wylewać szambo do rowu lub na łąki. Odetnij prąd i wodę i nie będziesz miał żadnych podwyżek

 • 2022-07-19 21:58:29

  gość: ~Mirek

  Kanalizacja koszty dwa razy tyle co woda ale gdy ktoś wylewa do rzeczki przy domu to mnie wk.....

 • 2022-07-19 23:48:13

  gość: ~Podglądacz

  A jednak realizuje pomysły Bajtka

 • 2022-07-20 00:56:58

  gość: ~Zorro

  @~Podglądacz
  Tu nie chodzi o pomysł to jest świadectwo tego co zderza się z takimi czubami lub mejzami zalewskimi markowskimi gnatami miejscowymi obajtkami Janie możesz spać spokojnie oni oby zostali oosądzeni przez własne sumienia

 • 2022-07-20 09:00:23

  gość: ~Pomysl

  @~Podglądacz
  To łun wymyślił kanalizację i wodociągi a nawet wynalazł koło.

 • 2022-07-20 11:18:36

  gość: ~Rty

  @~Podglądacz
  Oczywiście że tak, a i tak mu nigdy nie dorówna, bo klasy mu brak

REKLAMA