Express-Miejski.pl

Jakie skarby kryła ziębicka kapsuła czasu? - prelekcja Jarosława Żurawskiego

Co kryła ziębicka kapsuła czasu? Prelekcja Jarosława Żurawskiego fot.: UM Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

14 lipca odbyła się prelekcja Jarosława Żurawskiego podczas której dowiedzieliśmy się, jakie skarby kryła ziębicka kapsuła czasu.

Kapsułę odkryto 2 lata temu podczas remontu wieży kościoła ewangelickiego. Spekulowano wówczas przez wiele dni spekulowały, czy jest ona najstarszą kapsułą na świecie, a może w Europie?

Zebrani goście na wczorajszej prelekcji mieli okazję zobaczyć znajdujące się w muzeum artefakty oraz wysłuchać historii kościoła ewangelickiego w Ziębicach, jak i samych ewangelików oraz prześledzić wspólnie z prowadzącym sam moment otwarcia i dalsze losy przedmiotów, które się tam znajdowały.

Podczas uroczystego otwarcia kapsuły czasu okazało się, że znajdują się w niej m.in. zabytkowe monety z końca XVIII wieku, dokumenty fundacyjne, list mieszkanki, gazety, fotografie oraz inne artefakty. Część z nich zostało umieszczonych w kapsule czasu znacznie później, czyli 120 lat temu w rocznicę budowy świątyni.

Większość z nich zachowała się w bardzo dobrym stanie. Kapsuła nosi ślady dawnych czasów - zauważono w niej dziury po kuli, zapewne pochodzące z drugiej wojny światowej.

Zabytkowe artefakty poddane zostały konserwacji, a dokumenty przetłumaczone i opisane. Natomiast część z nich znajduje się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, a niektóre zostały oddane w depozyt do Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.

Prelekcja realizowana jest w ramach projektu "Język w kapsule czasu ukryty" - dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2022.

UM Ziębice

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Jakie skarby kryła ziębicka kapsuła czasu? - prelekcja Jarosława Żurawskiego

    2022-07-18 13:13:31

    gość: ~takitam

    ostatnio dodany post

    Na zdjęciach widać "ogromne" zainteresowanie .... głównie ze strony "młodzieży".

REKLAMA