Express-Miejski.pl

Burmistrz spotkał się z mieszkańcami Henrykowa. Mówiono o sprawach bieżących i rozwoju miejscowości

Spotkanie burmistrza Mariusza Szpilarewicza z mieszkańcami Henrykowa fot.: UM Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W poniedziałek 4 lipca w siedzibie Nadleśnictwa Henryków odbyło się spotkanie Mieszkańców Henrykowa z burmistrzem Ziębic Mariuszem Szpilarewiczem.

Spotkanie poświęcone było bieżącym sprawom miejscowości i planom rozwojowym, które będą możliwe dzięki działaniom gminy podjętym w ostatnim czasie na rzecz miejscowości.

Przede wszystkim burmistrz naświetlił przebieg prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które zostały zainicjowane w listopadzie 2020 roku (Uchwała nr 240/VIII/2020 Rady Miejskiej w Ziębicach z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Parku Kulturowego Opactwo Cystersów w Henrykowie) i które mogą pomóc w niedalekiej przyszłości m.in. w przejęciu potrzebnych nieruchomości. Gmina przeprowadza szereg uzgodnień z wieloma instytucjami, wymaganych w związku z uchwaleniem planu dla tak historycznej miejscowości (w uzgodnienia i opinie zaangażowanych jest ponad 50 instytucji). Mimo tak rozbudowanej procedury, wynikającej m.in. z zapisów planu ochrony parku kulturowego, jest szansa na uchwalenie nowego planu jeszcze przed końcem tego roku. Dyskutowano także o potrzebie i sposobie realizacji wniosku o wpisanie obszaru opactwa na listę pomników historii. Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Henrykowa zaprezentowali w krótkim filmie wartościowe dla dziedzictwa kulturowego miejsca i zabytki miejscowości, które wymagałyby restauracji i wyeksponowania.

Podczas spotkania mieszkańcy zadawali pytania również o bieżące sprawy, związane choćby z przebudową drogi wojewódzkiej czy komunikacją.

UM Ziębice

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Burmistrz spotkał się z mieszkańcami Henrykowa. Mówiono o sprawach bieżących i rozwoju miejscowości

  2022-07-06 14:37:36

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  //// .... dla obszaru Parku Kulturowego Opactwo Cystersów w Henrykowie) ..... Gmina przeprowadza szereg uzgodnień z wieloma instytucjami, wymaganych w związku z uchwaleniem planu dla tak historycznej miejscowości ////

  Coś mi się wydaje, że mieszkańcy Henrykowa woleliby coś bardziej nowoczesnego, a mniej historycznego.

  Skąd w ogóle bierze się ten idiotyczny trend ładowania kasy w historię, zamiast skierować środki na poprawę warunków życia TU i TERAZ dla mieszkańców gminy ?

  Jakieś Opactwa cysterskie, jakieś tablice żydowskie, remonty kościółków, remonty żydowskich synagog, budowa hal sportowych, centrów informacji turystycznej i ... wielu wielu innych KOMPLETNYCH BZDETÓW, tylko nie to co rzeczywiście jest potrzebne.

  ===================
  Przykładowo przedszkole w Ziębicach na ul. Klasztornej.

  No przecież JUŻ DAWNO powinno się ZLIKWIDOWAĆ to przedszkole.

  Nie dlatego że nie potrzebne, ale dlatego że warunki w nim dla dzieci i personelu SĄ TRAGICZNE.

  Zawilgocone stare mury.

  Instalacje i infrastruktura wewnątrz pamięta chyba jeszcze Adolfa.

  ZERO klimatyzacji w lecie ... no ... możliwe że jakiś pojedynczy klimatyzator jest w sekcji biurowej, ale ... kto by się tam przejmował dziećmi ?

  Kuchnia na dole, a posiłki trzeba nosić na górę ... po czym znosić puste gary na dół i tak CODZIENNIE ... czyli tu gdzie winda byłaby rzeczywiście potrzebna nie ma jej, za to jest w ... bibliotece do której przychodzi w zasadzie tylko personel tejże, a jeśli zjawi się ktokolwiek kto zechce skorzystać z tej windy (bo podobno tylko dla niepełnosprawnych) to odpalają fanfary i wręczają kwiaty, bo takie "święto" zdarza się w porywach raz w roku.

  Wracając do przedszkola .... zero parkingu dla dowożących swoje dzieci rodziców.
  W efekcie CAŁY pas po prawej jest w zasadzie non-stop zastawiony samochodami.

  Układ wewnątrz tego przedszkola nie zmienił się od momentu przejęcia tego budynku przez PRL-owskie władze, czyli od zakończenia 2 wojny światowej, a co za tym idzie ... jest KOMPLETNIE NIEFUNKCJONALNY.

  Generalnie budynek NIE NADAJE SIĘ ZUPEŁNIE do pełnienia funkcji przedszkola.
  Należałoby NATYCHMIAST wybudować nowe, parterowe przedszkole, z miejscami parkingowymi, z klimatyzacją, z nowoczesnym układem wnętrz, funkcjonalne i wyposażone jak na dzisiejsze standardy przystało, po czym przenieść wszystko do nowego budynku, a na stary ogłosić przetarg i kto da więcej to jego.

  Tymczasem lokalna władza ładuje pieniądze w idiotyzmy typu hala sportowa, winda w bibliotece czy inne singletracki.

REKLAMA