Express-Miejski.pl

Elżbieta Szumska z Kopalni Złota z prestiżową europejską nagrodą w kategorii: mistrzowie dziedzictwa

Elżbieta Szumska prestiżową nagrodę odbierze 26 września w Operze Narodowej w Pradze fot.: mp

Elżbieta Szumska prowadząca Kopalnię Złota w Złotym Stoku została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody European Heritage Awards / Europa Nostra Awards.

Nagrody European Heritage Awards / Europa Nostra Awards przyznawane są w kategoriach: konserwacja i adaptacja; badania; edukacja, szkolenia i umiejętności; zaangażowanie obywateli i podnoszenie świadomości oraz mistrzowie dziedzictwa. W tej ostatniej przyznano trzy nagrody: pośmiertnie dla Costy Carras z Grecji, La Paranza Cooperative z Włoch i właśnie Elżbiety Szumskiej ze Złotego Stoku.

W tym roku po raz 20. wręczono najbardziej prestiżowe nagrody w zakresie dziedzictwa w Europie. W pięciu powyższych kategoriach nagrodzono 30 wybitnych osiągnięć z 18 krajów europejskich. 

- Swoim niestrudzonym zaangażowaniem Elżbieta Szumska pomogła przekształcić dawną Kopalnię Złota, położoną w małym miasteczku Złoty Stok, w jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Polski - czytamy na stronie konkursu.

Dalej możemy przeczytać, że Elżbieta Szumska przyczyniła się także osobiście i finansowo do odrestaurowania wielu lokalnych zabytków, wydała kilka książek na temat historii tego obszaru i nawiązała owocne relacje z organizacjami zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Odegrała również wiodącą rolę w odrodzeniu opuszczonego niemieckiego cmentarza, na którym każdego roku 1 listopada zapalane jest mnóstwo zniczy, a każdy grób ma swój własny płomień.

- Elżbieta Szumska wykazała się naprawdę niezwykłym osobistym oddaniem dziedzictwu kulturowemu. Jest inspirującym przykładem tego, jak rozwijać zrównoważony model biznesowy wokół dziedzictwa kulturowego. Jej praca jest ważnym precedensem dla rozwoju powolnej, zrównoważonej turystyki w regionie przygranicznym o bardzo bogatym dziedzictwie – stwierdziło jury.

Laureatów Nagrody wyłoniło złożone z ekspertów ds. dziedzictwa z całej Europy, po ocenie dokonanej przez niezależne komisji selekcyjne kandydatur zgłoszonych przez organizacje i osoby prywatne z 36 krajów Europy.  wręczenie prestiżowych nagród European Heritage Awards odbędzie się 26 września w Operze Narodowej w Pradze.

em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Elżbieta Szumska z Kopalni Złota z prestiżową europejską nagrodą w kategorii: mistrzowie dziedzictwa

  2022-07-07 15:44:14

  gość: ~Borys

  A to ciekawe na Dolnym Śląsku jest tyle ciekawych i piękniejszych atrakcji turystycznych i tam niema nagrody

 • 2022-07-07 15:44:17

  gość: ~Borys

  ostatnio dodany post

  A to ciekawe na Dolnym Śląsku jest tyle ciekawych i piękniejszych atrakcji turystycznych i tam niema nagrody

REKLAMA