27 maja we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie Niemiecko–Polskiej Nagrody Rotary Wratislavia pod patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.
Laureatą tej nagrody jest Łukasz Sikorski, strażak – ochotnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzowie.
Niemiecko-Polska Nagroda Rotary WRATISLAVIA przyznawana jest osobom i instytucjom kultury szczególnie zasłużonym w promowaniu dialogu między Polakami i Niemcami. Przyznawaniem Nagrody zajmuje się Rotary Club Wrocław wspierany rotariańsko przez Komisję Dwustronną Niemcy– Polska. Nagroda ta została ufundowana przez Karla-Wolfganga Eschenburga z Bad Schwartau w Niemczech.
Łukasz Sikorski, absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej a obecnie student Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, jest naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzowie włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, członkiem Komisji do spraw działalności ratowniczej Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, radnym gminy Stoszowice, wiceprzewodniczącym do spraw uczelni służb państwowych Komisji Uczelni Mundurowych a także Ambasadorem Europejskiego Urzędu Doboru Kadr.
Praca na rzecz zbliżenia narodów polskiego i niemieckiego zdaje siębyć jednym z najważniejszych elementów szerokiej palety dokonań młodego społecznika i samorządowca. Już jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich Łukasz Sikorski aktywnie uczestniczył w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży.
Szczególnego znaczenia, także w obliczu dramatycznie zaostrzającej się sytuacji politycznej w Europie, nabierają osiągnięcia dzisiejszego laureata w dziedzinie ratownictwa i ochrony ludności. W 2015 roku druh Łukasz Sikorski zainicjował i do dzisiaj skutecznie koordynuje kooperację międzynarodową obejmującą wspólne ćwiczenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej
działających w gminie Stoszowice w powiecie ząbkowickim i strażaków niemieckich współpracujących z oddziałem Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego w Berlinie (Bundesanstalt Technisches Hilfswerk Ortsverband Berlin-Lichtenberg). Przedsięwzięcie to spotkało się z uznaniem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jako organizatora Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy Społeczne FLORIANY: zainicjowany przez druha Łukasza Sikorskiego projekt wspólnych ćwiczeń strażaków ochotników z Polski, Niemiec a także z Czech, był kilkukrotnie nominowany do tego konkursu jako jedna z trzech najlepszych inicjatyw społecznych w Polsce w kategorii współpraca zagraniczna.
Dziełem druha Łukasza Sikorskiego jest też trwająca od wielu lat współpraca Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej w ramach Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzowie z grupą młodych ratowników z Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego w Belinie (THW-Jugend). Dzięki zainicjowanej przez druha Sikorskiego współpracy międzynarodowej adepci pożarnictwa z Budzowa i ich koledzy z Niemiec uczestniczą w wymianach, podczas których zdobywają wiedzę pożarniczo-ratowniczą, nawiązują kontakty i wymieniają doświadczenia.
Za swoje dokonania organizacyjne Łukasz Sikorski był wielokrotnie wyróżniany. Prezydium Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przyznało mu Odznakę Wzorowy Strażak; Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczyło go natomiast Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Również strona niemiecka z uznaniem wyraża się o jego inicjatywach: za nadzwyczajne zaangażowanie w rozwój współpracy strażaków obu krajów, a poprzez to w dzieło zbliżania narodów polskiego i niemieckiego, Prezydent Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego przyznał mu Złotą Odznakę.
W uznaniu zasług dla intensyfikacji procesu zbliżania narodów polskiego i niemieckiego Kuratorium Niemiecko-Polskiej Nagrody Wratislavia przyznało Łukaszowi Sikorskiemu Nagrodę Główną za rok 2022.
em24.pl
REKLAMA
REKLAMA