Express-Miejski.pl

Naprawiają drogi i czyszczą rowy. W kamienieckiej gminie trwa usuwanie szkód po nawałnicy

Dobiegły końca prace związane z usuwaniem szkód po ulewnych opadach deszczu fot.: Gmina Kamieniec Ząbkowicki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Gmina Kamieniec Ząbkowicki wciąż realizuje zadania związane z usuwaniem szkód po ulewnych opadach deszczu i nawałnicach, jakie miały miejsce w maju tego roku. 

Największe szkody woda wyrządziła w sołectwie Starczów oraz Kamieńcu Ząbkowickim II. W Starczowie wystarczyło kilka godzin intensywnych opadów deszczu, by na co dzień spokojny, przydrożny potok wystąpił z brzegów i płynął drogą, uszkadzając samochody, zalewając posesje i budynki mieszkalne.

Od tamtejszych wydarzeń minęło pół roku. Kamieniecki samorząd realizuje inwestycje i podejmuje kroki związane z usuwaniem szkód powodziowych przy jednoczesnej próbie przynajmniej częściowego zabezpieczenia miejscowości przed ponowną tzw. szybką powodzią.

Aktualnie dobiegły końca prace na drodze pod wiaduktem kolejowym w Kamieńcu Ząbkowickim. - Te zakątki naszej gminy są mniej znane mieszkańcom. Wiadukty kolejowe znajdują się na granicy naszego miasta. Strumień wezbranej wody popłynął tamtędy z obszaru sołectwa Starczów. Zniszczeniu uległo całe umocnienie drogi i jej nawierzchnie. Uniemożliwiało to przejazd okolicznym rolnikom. Zadanie usuwania szkód powodziowych zrealizowaliśmy z gminnych środków budżetowych, ale z pewnością te nakłady warto było ponieść - informuje burmistrz Marcin Czerniec i przedstawia zdjęcia ze zrealizowanej inwestycji. Wcześniej samorząd dzięki dotacji przeprowadził też konserwację rowu melioracyjnego na działkach nr: 422/2, 422/1, 429 oraz 362 w obrębie sołectwa Kamieniec Ząbkowicki II. Zadanie to realizowała firma Hydro-Tech z Makowic, a wartość inwestycji wyniosła ponad 57 tys. zł.

W Starczowie podczas powodzi zostało uszkodzonych wiele przepustów i kładek oraz zalanych gospodarstw domowych. Już podczas szacowania strat burmistrz zaznaczał, iż konieczne i pilne jest wykonanie prawidłowego odwodnienia i przywrócenia urządzeń melioracyjnych, w tym przede wszystkim odtworzenie zbiorników buforowych w Starczowie, które w przyszłości pozwolą na gromadzenie wody opadowej i uchronią mieszańców przed tzw. szybką powodzią.

W związku z tym urząd wystosował wnioski do instytucji i przedsiębiorstw, które posiadają swoją infrastrukturę na terenie zarówno sołectw Starczów jak i Kamieńca Ząbkowickiego II z prośbą o przeprowadzenie przeglądu, a także wykonanie niezbędnych prac, które spowodują, że intensywne opady deszczu i wzrastający poziom wody w przydrożnym potoku nie będą powodowały już tak sporych strat, jak miało to miejsce w tym roku, a także w latach ubiegłych.

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Naprawiają drogi i czyszczą rowy. W kamienieckiej gminie trwa usuwanie szkód po nawałnicy

    2021-11-18 20:45:27

    gość: ~Jojo

    ostatnio dodany post

    Jutro przyjeżdża Kaczyński, a wy o jakichś drogach.

REKLAMA