Masz coraz częstsze problemy z zasypianiem i snem? W rezultacie rano idziesz do pracy zmęczony, szybko się irytujesz i już po południu odczuwasz znużenie?
Bezsenność to choroba, którą należy leczyć. Jeśli ją zbagatelizujemy, może mieć wyniszczający wpływ na organizm i naszą psychikę. Poniżej przedstawiamy 7 sposobów na walkę z bezsennością.
Jeśli chodzisz spać późno w nocy, warto wykonać eksperyment i zmienić godzinę zasypiania na wcześniejszą. Bardzo często taka zmiana przynosi oczekiwany skutek. Nasz organizm łatwiej będzie zasypiać, a kilka godzin dodatkowego snu pozwala mu się lepiej zregenerować. O której optymalnie jest chodzić spać? Specjaliści nie mają wątpliwości – maksymalna godzina udania się na nocny spoczynek to 22 do 23.
Wiele osób ma nawyk późnego spożywania kolacji lub podjadania – np. oglądając film w telewizorze. Niedługo po tym udają się do łóżka i próbują zasnąć. Niestety bezskutecznie. Odpowiada za to właśnie późno spożywane jedzenie. Organizm przez kilka następnych godzin będzie je trawić, pracując na wyższych obrotach. Kiedy dochodzi do trawienia, temperatura ciała się podnosi, co również utrudnia zasypianie. O której godzinie zatem jeść kolację? Najpóźniej na 2 godziny przed planowanym pójściem do łóżka. Powinna to również być lekkostrawna kolacja, oparta głównie na warzywach.
Chyba wszyscy wiedzą że oglądanie tv lub komputera zanim pójdziemy spać nie służy nam. Ale dlaczego? Powodem jest transmisja zimnego światła. To naturalna cecha współczesnych ekranów LED. Niebieskie, zimne światło powoduje w organizmie że hormon snu, melatonina, produkowana jest w mniejszych ilościach. To z kolei powoduje, że przestajemy być senni. Podobny mechanizm ma miejsce nad ranem, kiedy wstaje słońce i w sypialni robi się jasno. To z tego powodu w pochmurne i deszczowe dni chce nam się bardziej spać. W pomieszczeniu jest ciemniej i melatonina jest produkowana nadal w dużych ilościach, dając nam spokojny, głęboki sen.
Zasypianie można również wspierać preparatami ziołowymi, zawierającymi głównie ekstrakt z szyszek chmielu, a także zioła uspokajające. Mogą one mieć postać herbatek do picia lub tabletek do połykania. W sprzedaży jest wiele tego typu preparatów o różnym stopniu skuteczności. Zanim jednak nie przetestujemy ich działania, trudno doradzić który z tych suplementów jest najskuteczniejszy. Każdy organizm może bowiem inaczej na niego reagować.
Odpowiedzialnym za twoje problemy ze snem może być stary, wyleżany materac. Jeśli nie zapewnia on już odpowiedniego podparcia dla twojego ciała, możesz w czasie snu odczuwać dyskomfort i w sposób automatyczny zmieniać ułożenie ciała. To z kolei może powodować wyrwanie ze snu nie tylko ciebie, ale również śpiącą z tobą osobę. Nowy materac, średnio twardy lub twardy powinien ten problem rozwiązać. Kupno nowego materaca może znacząco podnieść jakość Twojego snu, jeśli masz już dość bezsenności, a jedyne co Cię ogranicza to brak gotówki pożyczka pozabankowa może rozwiązać ten problem.
Zanim pójdziesz spać, zadbaj o dokładne przewietrzenie sypialni. Dzięki temu w nocy będziesz oddychał świeżymi czystym powietrzem, a nadmiernie wysoka temperatura naturalnie się obniży. Pamiętaj że optymalna dla snu temperatura to ok. 19 stopni. Jeśli jest ona wyższa w twojej sypialni, może to być powodem bezsenności.
Psycholodzy są jednomyślni – autosugestia ma olbrzymi wpływ na to co robimy i jak się zachowujemy. Wizualizowanie sobie przed snem tego że zasypiamy, pomaga w rzeczywistości zapaść w ten sen. Nie wierzysz? Przekonaj się, to nic nie kosztuje i jest w pełni bezpieczne!
mat. płatny
REKLAMA
REKLAMA