Spotkanie uczniów z policjantką miało na celu podniesienie świadomości z zakresu uzależnień i ich skutków fot.: KPP Ząbkowice Śląskie
O motywach i skutkach sięgania po substancje zabronione rozmawiała z licealistami III LOC w Ziębicach st.asp. Marzena Chwedeczko.
Problem uzależnień wśród młodzieży jest niezwykle trudny. Spożywanie środków psychoaktywnych związane jest z ryzykiem występowania szkód zdrowotnych, a także przyczynia się do nasilania zachowań antyspołecznych, osłabia hamulce społeczne, nasila agresję, powoduje najczęściej absencję szkolną, nieprawidłową realizację obowiązku szkolnego oraz konflikty z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami.
Aby zapobiegać oraz minimalizować liczbę osób sięgających po używki, należy zwiększać świadomość dzieci i młodzieży na temat konsekwencji stosowania takich substancji. Spotkanie uczniów III LOC z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach ze st. asp. Marzeną Chwedeczko miało na celu podniesienie świadomości z zakresu uzależnień i ich skutków.
Głównym tematem spotkania były działania profilaktyczne prowadzone wobec zagrożeń związanych z uzależnieniami, w tym w szczególności dopalaczami oraz możliwości wczesnej interwencji w takich przypadkach. Wykorzystując podczas prelekcji specjalną walizkę w której zgromadzone zostały: fifki, lufki, fajki wodne, młynki itp. pozwoliło to uczestnikom nie tylko poznać, ale obejrzeć i dotknąć przedmiotów, które na pierwszy rzut oka nie wzbudzają żadnych podejrzeń.
Podczas spotkania omawiane zostało działanie poszczególnych narkotyków a słuchacze zostali uczuleni jak zgubne jest ich zażywanie. Policjantka zaprezentowała materiały profilaktyczne pokazujące konsekwencje zdrowotne zażywania substancji psychoaktywnych. Omówiono również zasady odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełniane czyny karalne oraz czyny świadczące o demoralizacji w kontekście zażywania środków odurzających oraz dopalaczy.
KPP Ząbkowice Śląskie
REKLAMA
REKLAMA