Express-Miejski.pl

Ponad 50 proc. mieszkańców Dolnego Śląska przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

W pełni zaszczepionych jest już ponad milion Dolnoślązaków.

- Szczepienia przeciw COVID-19 to najlepsza i najskuteczniejsze działanie umożliwiające realną walkę z pandemią koronawirusa. Tylko szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. Aby osiągnąć odporność populacyjną, zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Dla różnych szczepionek podaje się różny odsetek zaszczepionych pozwalający na ochronę pozostałych osób, które nie mogły się zaszczepić. Przyjmuje się, że powyżej 80 proc. zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych - informuje biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Konkurs gmina na medal - 100 tys. zł dla pierwszych 500 gmin

W ramach kampanii profrekwencyjnej rząd angażuje gminy w całej Polsce, uruchamiając konkurs z licznymi nagrodami finansowymi. Przykładowo w konkursie „Gmina na medal” 500 gmin, które osiągną poziom zaszczepiania na poziomie minimum 67 proc. mieszkańców mają szansę na nagrodę w wysokości 100 tys. złotych. Zwycięskie gminy będą mogły przeznaczyć nagrody na dowolny cel dotyczący przeciwdziałania pandemii. Obecnie na Dolnym Śląsku największą szansę na nagrodę ma gmina Wrocław, która zajmuje 4 miejsce. Kolejne gminy z województwa dolnośląskiego to: gmina wiejska Kobierzyce (44), gmina wiejska Długołęka (64), gmina miejska Szczawno-Zdrój oraz miejsko-wiejska gmina Siechnice (79).

Szczepienia w poszczególnych grupach wiekowych

Na Dolnym Śląsku I dawkę szczepionki przyjęło ponad 80 proc. osób z grupy wiekowej 70+, prawie 70 proc. osób w wieku 60-69 lat, ponad 50 proc. w wieku 40 – 59 lat i prawie 45 proc. osób powyżej dwudziestego roku życia, ale nie starszych niż 39 lat. Wśród najmłodszych (12-19 lat) pierwszą dawkę przyjęło prawie 30 proc. osób.

Poniżej prezentacja danych dotyczących szczepień w danych grupach wiekowych w pięciu najlepszych gminach na terenie Dolnego Śląska.

Grupa wiekowa 12 – 19 lat:
gmina Wrocław, gmina Kobierzyce, gmina Siechnice, gmina Długołęka, gmina Kąty Wrocławskie;

Grupa wiekowa 20 – 39 lat:
gmina Wrocław, gmina Kobierzyce, gmina Siechnice, gmina Długołęka, gmina Czernica;

Grupa wiekowa 40 – 59 lat:
gmina Wrocław, gmina Kobierzyce, gmina Siechnice, gmina Długołęka, gmina Czernica;

Grupa wiekowa 60 – 69 lat:
gmina Zagrodno, gmina Kobierzyce, gmina Chojnów, gmina Długołęka, gmina Siekierczyn;

Grupa 70+:
gmina Karpacz, gmina Mietków, gmina Wądroże Wielkie, gmina Głogów, gmina Złotoryja;

W powiecie ząbkowickim najchętniej szczepią się mieszkańcy gminy Ząbkowice Śląskie. Przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 46.27 proc. mieszkańców gminy. Status w pełni zaszczepionych posiada 43.4 proc.

em24.pl / DUW

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA