Gracze Cisu Brzeźnica nie popsuli fety piłkarzom Polonii Bystrzyca Kłodzka

Gracze Cisu Brzeźnica nie popsuli fety piłkarzom Polonii Bystrzyca Kłodzka fot.: Polonia Bystrzyca Kłodzka

Orzeł pokonał swojego imiennika z Lubawki i zostaje w IV lidze. Unia nie pojechała do Prusic. W okręgówce wygrane Zamku i Skałek. Piłkarskie ostatki.

IV liga: Ząbkowicki Orzeł zostaje w IV lidze, Unia Bardo nie pojechała do Prusic

W ostatnim meczu skróconego sezonu ząbkowickiemu Orłowi przyszło zmierzyć się ze swoim imiennikiem z Lubawki. Biało-niebiescy, aby nie oglądać się na innych i zapewnić sobie utrzymanie w lidze, musieli w tym meczu zdobyć przynajmniej jeden punkt.

Podopieczni Rafała Markowskiego mecz rozpoczęli z animuszem, szybko osiągając optyczną przewagę. Już w 7. minucie gola po prostopadłym zagraniu Wargina mógł zdobyć Lechocki, ale w sytuacji sam na sam z bramakrzem uderzył obok bramki. Chwilę później z 16 metrów uderzał Kuriata, ale skutecznie interweniował Jaroszewski.

W 13. minucie bramkarz gości musiał już jednak skapitulować i ząbkowiczanie objęli prowadzenie. Kuriata zagrał do Wargina, ten wpadł w pole karne, dograł piłkę do wbiegającego Lechockiego, a ten z bez przyjęcia posłał ją w kierunku bramki. Futbolówka po drodze odbiła się jeszcze od nogi obrońcy i całkowicie zmyliła bramkarza Lubawki wpadając do siatki.

Biało-niebiescy mogli pójść za ciosem i zdobyć kolejnego gola. Po prostopadłym zagraniu Wargina z piłką w pole karne wbiegł Kuriata i dograł ją wzdłuż bramki do nadbiegającego Białasa, ale jego strzał z najbliższej odległości świetnie obronił Jaroszewski. Golkiper gości na wyżyny swoich umiejętności wzniósł się także w 25. minucie rywalizacji, kiedy z ponad 20 metrów uderzył Higi. Bramkarz Orła Lubawka wybił zmierzającą pod poprzeczkę piłkę na rzut rożny. W 33. minucie pojedynku powinno być 2:0, kiedy to po fatalnym zagraniu obrońcy w kierunku własnego bramkarza piłka trafiła pod nogi Wargina. Skrzydłowy ząbkowiczan nie zdołał jednak pokonać ponownie dobrze interweniującego Jaroszewskiego. Tuż przed zmianą stron w dobrej sytuacji znalazł się jeszcze Kuriata, ale po jego próbie lobu piłka przeleciała wysoko ponad poprzeczką.

Goście w pierwszych 45. minutach rzadko gościli pod bramką Krakowskiego i nie stworzyli sobie żadnej klarownej okazji do zdobycia bramki. Prowadzenie gospodarzy na półmetku rywalizacji było wynikiem sprawiedliwym, a gdyby nie słaba skuteczność, to już do przerwy ząbkowiczanie mogliby prowadzić różnicą kilku goli i rozstrzygnąć losy tej rywalizacji.

Druga połowa rozpoczęła się od niespodziewanej, chwilowej przewagi gości. Przyjezdni utrzymywali się dłużej przy piłce i próbowali zagrozić bramce ząbkowiczan, jednak z mizernym skutkiem. Z upływem czasu gra się wyrównała, a w 68. minucie biało-niebiescy zadali cios, po którym zakończyły się emocje. Prostopadłe zagranie od Raszpli wykorzystał Lechocki i strzałem pod poprzeczkę ulokował piłkę w bramce Jaroszewskiego.

Goście mimo straty dwóch bramek ambitnie próbowali strzelić chociaż honorowego gola. W 75. minucie groźnie było po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, ale futbolówka minimalnie przeszła obok bramki Krakowskiego. Moment później strzał gracza z Lubawki był już celny, ale na posterunku był golkiper biało-niebieskich. W 80. minucie przed szansą na trzeciego gola dla gospodarzy stanął Wargin, ale w sytuacji sam na sam dobrze interweniował Jaroszewski, a futbolówkę po dobitce Skubisza z linii bramkowej wybił obrońca przyjezdnych. Swoją szansę dwie minuty później miał też Pachowicz, ale uderzył niecelnie.

Dwubramkowa przewaga ząbkowickiego Orła utrzymała się do końcowego gwizdka arbitra, w związku z czym biało-niebiescy bez względu na wyniki innych drużyn zapewnili sobie utrzymanie w rozgrywkach IV ligi dolnośląskiej, zajmując 11. miejsce w grupie wschodniej w gronie 19 zespołów.

Z ligi spadł drugi z przedstawicieli powiatu ząbkowickiego na czwartoligowym froncie. To Unia Bardo, która zajęła 17. miejsce. W ostatniej kolejce bardzianie nie pojechali na mecz do Prusic, gdzie mieli zagrać z miejscowym Orłem.

W okręgówce bez emocji

Zamek Kamieniec Ząbkowicki już przed tygodniem zapewnił sobie czwarte miejsce w rozgrywkach na koniec sezonu. Dobrą dyspozycję z rundy wiosennej podopieczni Grzegorza Czachora potwierdzili wysoką wygraną w ostatniej kolejce przeciwko Trojanowi Lądek-Zdrój, wygrywając 6:1 (4:0). Po dwa gole zdobyli Kowalski i Gerlach, jednego dołożył Brzózka, a jedno trafienie było golem samobójczym gracza gospodarzy.

Wiosną zgoła odmienne nastroje panowały w Stolcu. Po bardzo dobrej rundzie jesiennej Skałki zajmowały trzecie miejsce i były wymieniane w gronie drużyn, które mogą powalczyć o awans do IV ligi. Wiosenne rozgrywki szybko jednak zweryfikowały marzenia stolczan o czwartej lidze. Skałki w rundzie wiosennej w dwunastu meczach wygrały zaledwie trzykrotnie i ostatecznie na koniec rozgrywek uplasowały się na piątej pozycji. W ostatniej kolejce podopieczni Łukasza Głowaka ograli 3:0 (2:0) Kryształ Stronie Śląskie. Gole zdobyli: Kupiec, Mazur oraz Drubkowski. Obie ekipy przed tym pojedynkiem miały zapewnione pozostanie w lidze.

Przegraną 1:4 (1:2) z Venusem Nowice z klasą okręgową pożegnała się Sparta Ziębice. Podopieczni Radosława Korchana od 15. minuty musieli radzić sobie bez nominalnego bramkarza po kontuzji Brzęczka. Jego miejsce między słupkami zajął Lebowski, który czterokrotnie dał się pokonać - dwa gole dla Venusa zdobył Trojan, a po jednym dołożyli Wichrański i Lato. Honorowe trafienie dla Sparty było autorstwa Trepki.

Mierne ostatki w A-klasie

Mało udanie rozgrywki sezonu 2020/2021 zakończyły Cis Brzeźnica, Victoria Dębowiec i Polonia Ząbkowice Śląskie. Wszystkie na koniec sezonu solidarnie przegrały. jJeśli chodzi o A-klasowców z powiatu ząbkowickiego trzy punkty w kolejce kończącej sezon zdobyła tylko złotostocka Unia.

Występujący w III grupie A-klasy Cis Brzeźnica nie zepsuł świętowania mistrzowi ligi z Bystrzycy Kłodzkiej. Beniaminek z gminy Bardo był tylko tłem dla gospodarzy i na boisku rywala uległ 0:8 (0:3). Na koniec sezonu brzeźniczanie zajęli ósme miejsce w gronie szesnastu ekip, realizując tym samym cel jakim było spokojne utrzymanie i zajęcie miejsca w środku stawki.

Tuż za plecami brzeźniczan, na dziewiątym miejscu na koniec sezonu, znalazła się Unia Złoty Stok. Zespół Waldemara Tomaszewicza w ostatniej kolejce rozprawił się ze słabo grającymi na wiosnę Sudetami Międzylesie, zwyciężając 4:2 (3:1). Łupem bramkowym podzielili się Wrześniewski, Rychter, Kowal oraz Zabrzeński.

Bardzo wstydliwej porażki w ostatniej kolejce doznała Victoria Dębowiec, która przegrała aż 1:15 (1:4) w Jaszkowej Dolnej i z niepokojem oczekiwała wieści ze Szczytnej, gdzie miejscowy Hutnik grał z ATS Wojbórz. Gospodarze w przypadku zwycięstwa zepchnęliby Victorię do strefy spadkowej. Ostatecznie mecz w Szczytej zakończył się wygraną wojborzan, a Victoria mogła cieszyć się z zajęcia ostatniego miejsca nad kreską. Beniaminek z gminy Ziębice w 27. kolejkach zgromadził ledwie 11 punktów. To jednak wystarczyło, by podopieczni Konrada Czarneckiego za rok znów mieli prawo występów na boiskach A-klasy.

W II grupie wałbrzyskiej A-klasy o jak najlepsze miejsce na koniec sezonu walczyła ząbkowicka Polonia. Gracze Krzysztofa Cupiała już kilka kolejek temu zapewnili sobie utrzymanie w rozgrywkach, choć po rundzie jesiennej ich ligowy byt wcale nie był pewny. Ostatecznie ząbkowiczanie zajęli w lidze przedostatnie miejsce, ale regulamin rozgrywek oraz rozstrzygnięcia w wyższych ligach sprzyjały ząbkowiczanom na tyle, że ostatnie mecze mogli grać bez obaw o spadek z ligi. W ostatnim meczu sezonu Polonia uległa 1:2 (0:2) Wierzbiance Wierzbna i usadowiła się na 14. miejscu w gronie 15 ekip. Co ciekawe, gdyby w tym meczu Polonia zapunktowała za trzy, to ligę zakończyłaby na...9 miejscu. Remis dałby ząbkowiczanom 11 lokatę. Jedynego gola dla ząbkowiczan zdobył w 70. minucie Poręba.