19 maja na ząbkowickim rynku otwarto wystawę plenerową przygotowaną przez wrocławski Instytut Pamięci Narodowej pt. „Tu rodziła się »Solidarność« Rolników”.
Wystawy można oglądać w wielu miastach w Polsce. W ten sposób IPN chce upamiętnić 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” i przypomnieć działania niezależnych związków rolnicze we wspólnym wysiłku narodu w dążeniu do przeprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce.
19 maja na ząbkowickim rynku nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, której dokonali: Ewa Figzał - kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich, dr Katarzyna Pawlak-Weiss - Naczelnik Biura Edukacji Narodowej oraz Tadeusz Dembiński - przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność” w województwie dolnośląskim. Oprócz nich obecni byli także m.in. przedstawiciele IPN we Wrocławiu w osobach Łukasza Sołtysika oraz Michała Surowca, Andrzej Koziak z delegatury w Opolu oraz rolnicy, którzy tworzyli struktury związkowe, w tym m.in. Tytus Czartoryski, aktualnie radny sejmiku wojewódzkiego, a 40 lat temu aktywny działacz wchodzący w skład Tymczasowej Krajowej Rady Rolników „Solidarność.
- Wystawa ma być impulsem do tego, ażeby osoby, które wtedy działały, które tworzyły związki: Solidarność Chłopska, Solidarność Rolników Indywiduanych, Solidarność Wiejska, opowiedziały swoją historię, bo historycy bez źródeł mówionych i pisanych, wytworzonych przez rolników indywidualnych nie będą w stanie napisać pełnej historii tej organizacji i tej historii Dolnego Śląska, który wtedy się wydarzyła - mówił Łukasz Sołtysik, autor wystawy.
Wspomniał też o dwóch osobach, które w powiecie ząbkowickim mocno włączyły się w działania antykomunistyczne. To Maria Szczygielska z Osiny Wielkiej (gm. Ziębice), która do chwili narodzin Solidarności latem 1980 roku była w tym regionie najbardziej aktywną osobą wywodzącą się ze wsi, która współpracowała, działała w ramach opozycji przedsierpniowej. Konkretnie współpracowała z Komitetem Samoobrony Społecznej KOR w Warszawie, miała też kontakty w Lublinie z opozycjonistami, m.in. weszła też w skład redakcji niezależnego pisma chłopskiego zatytułowanego Placówka. Była tam redaktorką i brała czynnych udział w spotkaniach w różnych miejscach kraju.
Drugą taką osobą był Stanisław Helski z Kobylej Głowy (gm. Ciepłowody). On z kolei miał kontakty z Konfederacją Polski Niepodległej na czele które od 1979 roku stał Leszek Moczulski. Dzięki temu miał możliwość poznania innych ludzi z opozycji przedsierpniowej i to pomogło mu rozpocząć działalność już po podpisaniu porozumień sierpniowo-wrześniowych. - To właśnie z ziemi ząbkowickiej wyszedł ten impuls na dawne województwo wałbrzyskie, a później nieco dalej, na cały Dolny Śląsk - dodawał autor wystawy.
Wystawa plenerowa na ząbkowickim rynku będzie dostepna do 19 czerwca.
em24.pl
„Tu rodziła się »Solidarność« Rolników”. Uroczyste otwarcie wystawy [foto]
2021-05-20 09:29:12
gość: ~ja
chociaż troche zielonego na tym rynku bedzie szkoda tylko ze sztucznego z tablic
2021-05-20 09:45:27
gość: ~my
A gdzie sołtys ze Stolca jego zawsze wszędzie pełno ***
2021-05-20 12:39:01
gość: ~mieszkaniec
@~my
nie ma czasu zarobiony w polu hahah
2021-05-20 13:25:55
gość: ~Tomasz
Zapomniano o Panu Adamie Konopackim?
2021-05-20 14:44:33
gość: ~ciekawe
@~Tomasz
Brał udział w glodowce w Świdnicy a dalej to historia.
2021-05-20 18:43:38
gość: ~Mieszkaniec
A Panu Stanisławowi Helskiemu za walkę o wolność i demokrację Państwo Polskie do chwili obecnej nie zwróciło zagarniętego pola za bytności PRL.... ot mamy sprawiedliwość.
2021-05-20 20:30:42
gość: ~Grzegorz
ostatnio dodany post
"Andrzej Koziak???"
Jeśli już się wymienia kogoś w artykule z imienia i nazwiska to warto sprawdzić dwa razy i podać poprawne nazwisko: "Andrzej Koziar z delegatury IPN w Opolu"
ciekawe czy pozostałe dane osób są poprawne...
REKLAMA
REKLAMA