Express-Miejski.pl

Znoszenie obostrzeń: szybsze otwarcie instytucji kultury, basenów, klubów fitness i siłowni

Premier Mateusz Morawiecki: Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na 21 maja. Tak, żeby w reżimie sanitarnym można było te działy życia społeczno-gospodarczego już uruchamiać fot.: KPRM

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił przyspieszenie wznowienia działalności instytucji kulturalnych i sportowych.

O 8 dni przyspieszone zostanie otwarcie kin, teatrów i filharmonii z obłożeniem do 50 proc. Ponadto otwarte zostaną parki rozrywki na świeżym powietrzu, również z obłożeniem do 50 proc. Będą one czynne od 21 maja.

Kryte obiekty sportowe i baseny zostaną otwarte dzień wcześniej niż zakładano, czyli 28 maja. Tam także będzie obowiązywało maksymalnie obłożenie do 50 proc. (z widownią). Tego samego dnia będzie można udać się również do klubu fitness i na siłownię. Trzeba jednak pamiętać o limicie 1 osoby na 15 m2. 

- Apeluję o ostrożne korzystanie z tego powrotu do normalności. Dane pokazują, że ten wirus jest groźny. Aby uniknąć czwartej fali, szczepienia muszą być jak najszybsze - dodawał szef rządu. Zapowiedział, że w ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16 i 17-latków rząd chce udostępnić możliwość szczepienia dla młodszej części naszego społeczeństwa.

Głos zabrał też minister zdrowia Adam Niedzielski, który przyznał, że kraj wychodzi z trzeciej fali pandemii, a liczba zakażeń koronawirusem regularnie maleje. Dodał jednak, że pandemia przyczyniła się nie tylko bezpośrednio do pogorszenia zdrowia Polaków, ale spowodowała też zaniedbania profilaktyki, czętości kontaktów z lekarzem. - Aby deficyty zdrowia naprawiać, podpisałem w poniedziałek rozporządzenie dotyczące pilotażowego uruchomienia krajowej sieci kardiologicznej - zapowiedział. - Priorytetem i głównym celem jest przywracanie możliwości leczenia we wszystkich dziedzinach - dodał szef resortu zdrowia.

Premier poinformował też, że rząd postanowił przekazać jednorazowy dodatek 5 tysięcy złotych dla pracowników niemedycznych, którzy przepracowali przynajmniej 21 dni w obszarze COVID-owym.

em24.pl

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Znoszenie obostrzeń: szybsze otwarcie instytucji kultury, basenów, klubów fitness i siłowni

  2021-05-12 14:18:01

  gość: ~lol

  o jeden dzień :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD taki ten nasz rzont wspanialy

 • 2021-05-12 14:38:59

  gość: ~Sprzedawca

  Dla wszystkich sprzedawców w sklepach spożywczych też powinni przyznać po 5 tysięcy,przecież pracujemy w obszarze Covidowym.

 • 2021-05-12 14:59:34

  gość: ~Mieszkanka

  pandemia "przyczyniła się nie tylko bezpośrednio do pogorszenia zdrowia Polaków, ale spowodowała też zaniedbania profilaktyki, czętości kontaktów z lekarzem"..pandemia? Czy decyzja MZ?
  Czas oczekiwania na konsultację kardiologiczną na cito i z prywatnego ubezpieczenia-1,5 miesiąca...panowie z rządu nadal zadowoleni?

 • 2021-05-12 15:03:09

  gość: ~Ha ha

  teraz będą luzować, kasa z uni do podziału a przeciez nowego ladu nie oglosza w atmosferze lokDAŁNU, lud musi sie zachwycac a nie gadac ze pozamykali.

 • 2021-05-12 16:49:53

  gość: ~dza

  "Trzeba jednak pamiętać o limicie 15 osób na m2"
  szok, jak te osoby zmieścić na m2 ?

 • 2021-05-12 17:30:47

  gość: ~takitam

  Nie wiem dlaczego jak patrzę na Morawieckiego, to przypomina mi się tekst piosenki śpiewanej przez krakowskiego barda ... Alosze Awdiejewa .

  Pierwsza ze zwrotek traktuje o władzy (jakiejkolwiek) , a brzmi:

  Oj popatrz Wańka jakie błazny.
  Taż bez wyroku po pięć lat.
  ... a mordy im się tak rozlazły,
  że mogą opluć cały świat

  Całość można posłuchać np. tu --> https://www.youtube.com/watch?v=33VTG2ezEPQ

  Zresztą ... druga zwrotka jakby bardziej pasuje do Morawieckiego.

 • 2021-05-12 20:18:31

  gość: ~no popatrz

  takitam - ten fragment jakoś bardzo pasuje do Ciebie "... a mordy im się tak rozlazły,
  że mogą opluć cały świat" - pluj dalej, jesteś w tym wielki.

 • 2021-05-13 01:49:46

  gość: ~takitam

  @~no popatrz

  Tradycyjnie, komentarz ad personam. .... ziew.

 • 2021-05-13 13:42:24

  gość: ~no popatrz

  takitam - Twój oczywiście nie jest "komentarz ad personam.... ziew." tak ?
  Dla ułatwienia - "Nie wiem dlaczego jak patrzę na Morawieckiego..." i dalej " druga zwrotka jakby bardziej pasuje do Morawieckiego" i to wszystko w temacie - Znoszenie obostrzen...

 • 2021-05-16 06:29:12

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  @~no popatrz

  Tyle, że Morawiecki nie polemizuje ze mną w tej dyskusji.
  Gdyby polemizował, to miałbyś rację że zamiast do tematu, odnoszę się do personalnie do Morawieckiego.

  Natomiast Twój komentarz, zarówno ten pierwszy jak i ten na który teraz odpowiadam, nie zawiera ani jednego słowa odnośnie artykułu czy przedstawionych w artykule postaci, a ..... piszesz TYLKO o mnie.

 • 2021-05-13 07:43:30

  gość: ~Autor

  @~takitam
  Trafiłeś w samo sedno z tekstem pasuje jak ulał do tej ekipy co dorwała się do koryta i ciągnie nie garściami ale wiadrami

 • 2021-05-13 10:14:34

  gość: ~Ja

  J.ebać wszystkich z PiS u

REKLAMA