Express-Miejski.pl

Powszechne Punkty Szczepień na dobre mają ruszyć na przełomie kwietnia i maja

Konferencja prasowa z udziałem wojewody Jarosława Obremskiego dot. Powszechnych Punktów Szczepień

Konferencja prasowa z udziałem wojewody Jarosława Obremskiego dot. Powszechnych Punktów Szczepień fot.: DUW

Podczas środowej konferencji prasowej taką informację podał wojewoda Jarosław Obremski dziękując jednocześnie samorządowcom za pomoc w organizacji punktów.

Początkowo kreowana przez rząd nazwa Masowych Punktów Szczepień także uległa zmianie. W ostatnich dniach punkty tworzone na terenie każdego powiatu oficjalnie nazywane są Punktami Szczepień Powszechnych (PSP).

Przypomnijmy, że w powiecie ząbkowickim taki punkt ma powstać w Ząbkowicach Śląskich na orliku przed stadionem przy ul. Kusocińskiego 17. Początkowo jego otwarcie miało mieć miejsce 19 kwietnia, następnie informowano, że nastąpi to nie później niż 25 kwietnia, a teraz okazuje się, że pierwsze szczepienia mogą się w nim odbyć dopiero w maju. Realizacja zadania uzależniona jest od dostaw szczepionek, a ta opóźnia się.

Uruchomienie Punktów Szczepień Powszechnych ma spowodować, że możliwa będzie realizacja większej liczby szczepień niż dotychczas. W PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie około 200 zastrzyków. Punkty w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek dziennie.

Pilotaż pierwszych Punktów Szczepień Powszechnych

Rząd chce, aby szczepienia w całym kraju przebiegały równomiernie. Jeszcze w kwietniu planowane jest uruchomienie pierwszego punktu szczepień drive-thru w Polsce oraz pierwszego Punktu Szczepień Powszechnych.

- Pilotażowy punkt szczepień w województwie dolnośląskim zlokalizowany będzie w Legnicy w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Lotniczej. Swoją działalność rozpocznie już w najbliższy poniedziałek. Rozwijamy infrastrukturę, ale również poszerzamy kadrę - mówił wojewoda Jarosław Obremski.

Uprawnieni do kwalifikacji i szczepienia są lekarze, stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci oraz fizjoterapeuci. Szkolenia dla osób, które chcą nabyć uprawnienia do wykonywania szczepień prowadzi aktualnie Ministerstwo Zdrowia. Do kursów, które rozpoczęły się jeszcze w marcu, zgłosiło się blisko 7.5 tys. osób.

Już ponad 8 mln szczepień

Do tej pory wykonano ponad 8 mln szczepień w całej Polsce, w tym 6 033 075 pierwszą dawką i 2 190 295 drugą. W naszym województwie wykonano 694 554 tys. szczepień. Celem rządu jest wyszczepienie jak największej liczby obywateli, żebyśmy jak najszybciej mogli wrócić do normalności społeczno-gospodarczej.

em24.pl / DUW

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA