Express-Miejski.pl

Nie nosisz maseczki? Licz się z mandatem

zdjęcie ilustracyjne fot.: policja

Policjanci w całym kraju wystawiają mandaty bądź kierują wnioski do sądu za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczek. Nie inaczej jest w powiecie ząbkowickim.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podkreśla: początkowo nakaz zakrywania ust i nosa został wprowadzony z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego. Od grudnia 2020 roku podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki jest już jednak uregulowana poprawnie.

Tylko w marcu 2021 roku policjanci pełniący na co dzień służbę na terenie powiatu ząbkowickiego wystawili 166 mandatów w związku z nieprzestrzeganiem zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Najwięcej z nich dotyczyło nieprzestrzegania obowiązku noszenia maseczek w miejscach, w których jest to obowiązkowe. Skierowali też 32 wnioski o ukaranie do sądu.

Wysokości mandatów były różne, jednak warto pamiętać, że mandat wystawiony przez funkcjonariusza policji za brak maseczki może wynieść nawet tysiąc złotychPolicja może też skierować sprawę do sanepidu, który za niestosowanie się do przepisów ma możliwość nałożenia kary administracyjnej od 5 do nawet 30 tys. zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, do której obywatel ma prawo, sprawa trafia do sądu. Rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka zauważa, że w przypadku skierowania wniosków do sądu – jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów z ostatniego okresu – w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń.

Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśnia

Wprowadzenie nakazu zakrywania nosa i ust, a w obecnym stanie prawnym, nakaz noszenia maseczek (na podstawie §25 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii), wywoływało w 2020 roku liczne dyskusje i kontrowersje.

Krytyczne głosy pojawiały się zwłaszcza w kontekście podstawy prawnej tego obowiązku. Powszechny nakaz zakrywania nosa i ust został bowiem wprowadzony początkowo z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego. Naprawiając ten błąd 28 października 2020 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, w której w art. 15 pkt 2 lit. c wprowadzono zmianę w art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi polegającą, na dodaniu do art. 46b punktu 13 w brzmieniu: „13) nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu.” - Aktualnie przepis tego upoważnienia ustawowego stanowi właściwą podstawę do wprowadzania odpowiednich regulacji w formie rozporządzenia - tłumaczy dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji.

Aktualne regulacje prawne dotyczące obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa określone są w §25 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Do 18 kwietnia 2021 roku nakazano zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa:

- w transporcie publicznym,
- w obiektach handlowych, usługowych, targowiskach,
- w budynkach użyteczności publicznej,
- na terenie nieruchomości wspólnych,
- w miejscach ogólnodostępnych: drogach, placach, na terenie cmentarzy, miejsc postoju pojazdów, parkingach leśnych,
- w trakcie sprawowania kultu religijnego w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego
-  i innych, szczegółowo opisanych w ww. rozporządzeniu.

Przepisy określają także grupy osób, które są zwolnione z obowiązku noszenia maseczki. I tak poza osobami wykonującymi swoje obowiązki zawodowe (np. kierowcy, żołnierze, trenerzy) są to:

- dzieci do lat 5,
- osoby, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
- osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa,
- osoby z zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia przebiegających z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Te okoliczności – na wypadek kontroli – powinny być potwierdzone zaświadczeniem lekarskim lub innym dokumentem.

em24.pl

72

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nie nosisz maseczki? Licz się z mandatem

  2021-04-08 13:11:22

  gość: ~ząbkowiczanin

  Jesteście jedną wielką TUBĄ MASOŃSKĄ!!! W w/w ustawie nic się nie zmieniło w kwestii wadliwości tego przepisu. Nadal rozporządzenie nie może nakładać takich ograniczeń, a w ustawie nie sprecyzowano nakazu. Natomiast policjant nakładając mandat na obywatela popełnia przestępstwo (art. 160 § 1 k.k., 191 § 1 k.k., art. 231 § 1 k.k. i art. 256 § 1 k.k.), a ja jestem tego przykładem. Mandatu nie przyjąłem, a złożyłem do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia kumulatywnego zbiegu przestępstw - podstawa powyżej i teraz policjant już trzeci miesiąc jest zawieszony w czynnościach bo sprawa jest już w Sądzie Rejonowym.
  Ps.
  Wobec mnie Policja odstąpiła od składania wniosku o ukaranie do Sądu, jako podstawę wskazano, iż czyn nie zawiera znamion przestępstwa!!!

 • 2021-04-08 13:40:46

  gość: ~a ja

  @~ząbkowiczanin
  a ja jestem przykadem bardzo poważnego zachorowania na covid, nie obyło sie bez respiratora i braku kontaktu z rzeczywistoscią przez kilka dni.... jak wyladujesz gdzie byłem ja to bedziesz inaczej spiewał, wszystko fajnie jak choroba nie dotyka nas samych lub bliskich.... byłem tkim samym internetowym kozakiem jak ty, zycie dało nauczkę... czas na ciebie

 • 2021-04-08 13:57:20

  gość: ~Mason

  @~a ja
  Jesteś jedynie przykładem niedotlenienia mózgu spowodowaną noszeniem maseczki.

 • 2021-04-08 14:01:02

  gość: ~Hehe

  @~a ja
  Tak tak tak, coś jeszcze przeszedłeś? Może wojnę secesyjną? Po pierwsze i najważniejsze, jaki krętym wymyślił żeby ludzi z zapaleniem płuc kłaść pod respirator? Ale to już inna bajka. Pod respiratorami leży obecnie 3 tys ludzi, co w skali kraju daje 0.007%, masz większą szanse że przez Twoje okno wpadnie gołąb i wbije Ci się dziobem prosto w oko. A dla Twojej wiadomości, ludzie pod respiratorami leżeli jeszcze przed „pandemia” tylko nikt nie katował tym 24 na dobę od ponad roku. Wszyscy nagle się zaczęli zachowywać jakby wcześniej ludzie nie chorowali, nie leżeli w szpitalach i nie umierali.

 • 2021-04-08 14:41:18

  gość: ~Z34

  @~Hehe

  To, że ktoś leży pod respiratorem, to oznacza, że jego stan jest już tragiczny. Porozmawiaj z osobami, które przeszły wirusa, albo straciły bliskich. Idź i powiedz im, że pandemia to wymysł. Znam młodych ludzi, którzy przeszli wirusa i do tej pory do siebie nie doszli, a wcześniej mieli do czynienia z grypą, po tygodniu ktorej wracali szybko do siebie bez żadnych powikłań. Ale co ja tam będę umoralnial jakiegoś internetowego chuligana...

 • 2021-04-08 14:07:33

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~a ja
  Ja nie kwestionuję samego wirusa - on jest jak inne wirusy... Mi chodzi o to, że ta propaganda strachu kreuje w nas takie skrajne zachowania i właśnie przez niezdrowy tryb życia (oddychanie stężonym dwutlenkiem węgla przy obniżonym zasobie tlenu sprzyja schorzeniom dróg oddechowych), dodatkowo badania naukowe, podkreślam NAUKOWE!!! wykonane przez agencję rządu Stanów Zjednoczonych CDC (badania w 2002 roku), oraz instytut Kocha w Niemczech (badania w 2015 roku) wykazały, nie można jednoznacznie stwierdzić że maseczki chirurgiczne (atestowane) używane przez chirurgów podczas operacji chronią przed rozprzestrzenianiem się wydychanego aerozolu ani, że nie chronią! A co do "Twojej nauczki" i "czas na ciebie" to ja nikomu źle nie życzę! Natomiast wiele to mówi o Tobie...
  Ps.
  ciebie pisze się z wielkiej litery.

 • 2021-04-08 14:24:55

  gość: ~juz

  @~ząbkowiczanin
  już "ci" pisałem też byłem kozakiem internetowym podobnym do "ciebie"... i z nudów aby nie patrzeć na "twoje" durne wypociny połozyłem sie pod respirator... wspominałes o szansach na covid, przyjdzie czas na "ciebie"... powtarzam, byłem podobnym debilem internetowym jak "ty" próbującym być mądrzejszym od lekarzy i umiejsząjacym ich kompetencją, potem prosiłem aby mnie ratowano.... wcale sie nie dziwie ze tego nie rozumiesz, najgorsze w tej pandemii jest to ze mamy 38 milionów wirusologów takich jak "ty".. z pełną odpowiedzialnością życzę "ci" aby życie przyszło z dobrym kopniakiem, ja kopa bedę czuł długo.... życzę "ci" abym mógł odezwać sie do "ciebie" z DUŻEJ litery..

 • 2021-04-08 14:37:51

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~juz
  Widzę tylko obrażać potrafisz... pewnie dlatego bo na żadną retorykę ciebie nie stać!!!
  Tak powtarzasz, że leżałeś pod respiratorem. Ciekawe dlaczego? Ja też przeszedłem covid ale bez problemu. Wiec dlaczego ty tak ciężko?! Pewnie dlatego, że ważysz 140 kg przy wzroście 155 cm. Wnioskuję tak po twoim słowie, żadnej kultury, żadnej wiedzy, żadnej elokwencji, żadnej umiejętności w nawiązywaniu dialogu... Pewnie nie masz żadnej pracy, ambicji, motywacji i siedzisz przed TV z piwem w ręku i oglądasz kiepskich i zakłamane statystyki covid...

 • 2021-04-08 14:51:25

  gość: ~obserwator

  @~ząbkowiczanin
  gdzie Ty tu widzisz obrazanie, no chyba ze z Twojej strony... ktoś napisał Ci o swojej chorobie to wysmiewasz jej przejscie łacząc to z wojną secesyjną... dla mnie to Ty jestes w tym dialogu przygłupem..

 • 2021-04-08 14:49:16

  gość: ~ciekawy

  @~ząbkowiczanin

  a byly smoki w tej bajce??? pokaz te rzekome dokumenty??? chetnie poczytamy , nazwisko mozesz sobie zakryc

 • 2021-04-08 16:28:05

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~ciekawy
  Podaj maila to jutro Ci wyślę całą dokumentacje, począwszy od policji przez prokuraturę i kończywszy na Sądzie.

 • 2021-04-08 21:58:19

  gość: ~ciekawy

  @~ząbkowiczanin

  wrzuc na serwer i daj linka zeby wszyscy mogli sie zapoznac

 • 2021-04-09 10:20:06

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~ciekawy
  https://drive.google.com/drive/folders/1mRdMsv1fOiaUMFI6VkP_VaHXY5_EaN-h

 • 2021-04-09 13:53:48

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~ząbkowiczanin
  Ty! Ciekawy, dlaczego zamilkłeś?! Usnąłeś? Przecież bajki o smoku nie opowiadałem!!!:D

 • 2021-04-09 17:02:38

  gość: ~Mason

  @~ząbkowiczanin
  on się nigdy nie obudził i nie obudzi.

 • 2021-04-09 16:49:04

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~ciekawy
  Dlaczego tak zamilkłeś?! Fakty Cię przerosły?! Tak z Wami jest, krzyczycie, bijecie pianę nie mając żadnej merytorycznej wiedzy! Tak samo wyglądałaby dyskusja na płaszczyźnie medycznej, też żadnej wiedzy nie macie poza tym co Wam wtłoczą przez TV! Przez 30 lat wpoili Wam, że TV jest jedynym źródłem pozyskiwania wiedzy, a w szczególności jeśli jest to przypieczętowane przez władze. Nawet nie wiecie jak kłamią! Od roku MZ nie ujawnia informacji jawnych, pomimo wyroku WSA w Warszawie!!!

  https://stopnop.com.pl/wygrana-wsa/

 • 2021-04-14 10:47:22

  gość: ~Mason i Żyd Dawid Woron

  ostatnio dodany post

  @~ząbkowiczanin
  Hahahaha.. To żeś zakrył imię i nazwisko deklu.
  Zapomniałeś tylko, że twoja nazwa użytkownika na google to Dawid Woron..

  Sami widzicie jacy pseudointeligenci są z tych koronaświrów.

 • 2021-04-08 15:10:17

  gość: ~Mo

  @~ząbkowiczanin
  Dawno sie tak nie usmiałem. Szczególnie z art. 256 kk. Masz chłopie fantazję tylko nie te fora czytasz.

 • 2021-04-08 15:10:49

  gość: ~Mo

  @~ząbkowiczanin
  Dawno sie tak nie usmiałem. Szczególnie z art. 256 kk. Masz chłopie fantazję tylko nie te fora czytasz.

 • 2021-04-08 15:13:20

  gość: ~123

  @~ząbkowiczanin
  Cos dla ciebie i innych głąbów z fantazją.

  USTAWA z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-191 (dz. u. 2112 z 28.11.2020r.)
  WYJĄTKI:

  …..W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 821 i 1238 oraz z 2020 r. poz. 568, 956, 1086 i 1517)
  w art. 116: po § 1 dodaje się § 1a w brzmieniu:
  „§ 1a. Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
  podlega karze grzywny albo karze nagany.”;
  3) § 2 otrzymuje brzmienie:
  „§ 2. Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, nie dopełnia obowiązku spowodowania, aby osoba ta zastosowała się do określonych w § 1 i 1a zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków albo decyzji.”.

  ….W ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1845)
  w art. 46b: w pkt 12 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje pkt 13 w brzmieniu:
  „13) nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu.”;


  KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 2 kwietnia 1997 r.
  Art. 31. 3. Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla
  ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych
  osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
  "Dla ochrony zdrowia". Kumasz.

 • 2021-04-08 15:46:51

  gość: ~Covid

  @~123
  To dlaczego nadal sądy anulują mandaty??

 • 2021-04-08 16:05:11

  gość: ~Obiektywny

  @~Covid

  Które? Pokażesz? Masz dowód, że anulują? Wrzuć na jakiś serwer wyrok, albo podaj link. Pamiętaj tylko, aby mandat był wystawiony w ostatnich miesiącach a nie na początku pandemii, bo wtedy powszechnie było wiadome, że nasz rząd nie zrozumiał, że ustawa jest aktem wyższego rzędu niż rozporządzenie i akt niższego rzędu nie może być sprzeczny z aktem wyższego rzędu. Teraz już jest okej. Inna sprawa, że śmieszne, że o takich rzeczach wie przeciętny człowiek, a żadna osoba, która zarabia krocie nie zwróciła na to uwagi i nie zorientowała się, że najpierw należy zmienić ustawę a dopiero potem rozporządzenie. PS: Nie jestem PiS-owcem, ani foliarzem, jestem zdrowo-myślącym człowiekiem. Pozdrawiam.

 • 2021-04-09 10:55:31

  gość: ~ja

  @~Obiektywny

  Podał link do dokumentów @ząbkowiczanin wyżej to sobie poczytaj dowody.

 • 2021-04-09 13:50:59

  gość: ~Golum

  @~Obiektywny
  Coś takiego znalazłem. Są jeszcze inne.
  https://cdn.discordapp.com/attachments/764333653227733013/825147870628937738/FB_IMG_1616800903486.jpg

 • 2021-04-08 18:23:19

  gość: ~123

  @~Covid
  Jeśli anuluja za maseczki, to jeszcze za wykroczenia popełnione przed wejściem zmian.Niestety sprawy w sądach przeciągają sie w nieskończoność a tzw reforma jeszcze pogłębiła patologię.

 • 2021-04-08 17:10:19

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~123
  „mogą być ustanowione tylko w ustawie”, a nie rozporządzeniem! Kumasz?!

 • 2021-04-08 17:41:05

  gość: ~Koko

  @~ząbkowiczanin
  To nie ma z kim gadac, z kowidianinem nie wygrasz. Cwaniaczek wykasował z tych rzeczy najważniejsze, a napisane jest że ludzie zdrowi nie maja obowiązku zakrywania ust i nosa, ten nakaz jest dla ludzi chorych z widocznymi objawami, lub ludzi którzy maja potwierdzone badaniami lub testami źe są chorzy.

 • 2021-04-08 18:24:26

  gość: ~123

  @~Koko
  Przeczytaj głąbie jeszcze raz całą ustawę . Tylko dokładnie.

 • 2021-04-08 18:29:50

  gość: ~123

  @~Koko
  Przeczytaj sobie rozdział 8 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych a w szczególności art 46 b a później dalej wypisuj swoje farmazony o ludziach chorych.

 • 2021-04-08 18:33:47

  gość: ~123

  @~Koko
  Miałem ci całe ustawy wklejać? Dzienniki ustaw są ogólnie dostępne. Tylko nie wiem czy potrafisz czytać ze zrozumieniem.

 • 2021-04-08 21:02:46

  gość: ~Koko

  @~123
  Zlewam cię zimnym moczem i tyle, chcesz to choć w czym chcesz na twarzy, jak dla mnie możesz sobie nawet watę szklana przymocować do twarzy. Jestem zdrowy i nie będę na swoerzym powietrzu chodził jak pajac z jakimś kawałkiem ścierki, wyglądacie wszyscy w tym maskach jakbyście właśnie z cyklinowania parkietów wrócili, zreszta na załączonym obrazku widać jak te wszystkie maski i obostrzenia działają. Straszna krzywdę wam z głowami telewizja zrobiła. Jakby człowiek miał mieć zakryta czymkolwiek twarz to natura dałaby ci nos pod pachą, po to masz usta i nos niczym nie zasłoniete, żeby oddychać swobodnie. W domu tez siedzisz w masce? I jeszcze to gadanie o byciu chorym bezobjawowo w tv żeby właśnie takim jak ty zasiać strach, żebyś bał sie każdego człowieka którego mijasz, a miałeś kiedyś bezobjawowa grypę? A bezobjawową sraczke? Dałbyś sobie np w 2018 roku wmówić żebyś latam w masce na dworze bo możesz być bezobjawowo chory na grypę? Pewnie nie, to czego teraz daliście sobie wmówić takie coś?

 • 2021-04-08 21:17:44

  gość: ~123

  @~Koko
  I tyle masz do powiedzenia.Byłeś i będziesz baranem, który filozofuje tylko w necie a piz.ą jest w świecie. Bohater w wirtualu a przed policjantem łeb w asfalt i przeprasza, że żyje. A pajacem jestes i będziesz bez względu na to, czy nosisz czy nie nosisz maskę.

 • 2021-04-08 21:44:54

  gość: ~Koko

  @~123
  Heh, od marca do teraz nie miałem tez ścierki na twarzy i nie założę jej nigdy, a jak będę chory, to po prostu zostanę w domu do momentu aż wyzdrowieje, zreszta zawsze tak robiłem żeby nikomu niczego nie sprzedać. P**dą są tacy jak ty którzy wykonują wszystko co wa w tv powiedzieli, czekam aż wyjdzie i powie że trzeba w nocniku na głowie chodzić, będę miał jeszcze większy ubaw z was kowidianie niż teraz w tych maseczkach. Szalik u chusta już nie chroni, przyłbica i komin tez, może za Jakś czas wymyśla że będziecie musieli w pampersach chodzić. Kowidianie :D jesteście jak sekta ze zrytymi kokosami.

 • 2021-04-08 21:48:44

  gość: ~123

  @~Koko
  Wiem,że w domu nie nosisz. Tylko dla czego od marca? Meczący jestes z tą swoja filozofią przygłupa.Mam nadzieję,że ty i twoja rodzina szczepić tez się nie będą. Szkoda dla takich ludzi lekarstw.

 • 2021-04-08 22:15:38

  gość: ~Koko

  @~123
  Ty pewnie dasz się ukłuć no bo jakby inaczej, jakimś syfem który został warunkowo dopuszczony i jest w fazie eksperymentalnej :D przeziębienia się wystraszyli, dorośli ludzie :D idz do biedronki i kup sobie test i sprawdź czy już byłeś chory, straszna choroba co nie? Czy musisz się testować żeby sprawdzić czy już byłeś chory czy nie, bo możesz nawet nie wiedzieć że już to przeszedłeś. Kowidianie ja ja was uwielbiam, mówię poważnie, mi poprawianie humor, najbardziej lubie tych co jeżdżą sami autami i maja naciągnięte maski po oczy, ostatnio widziałem babkę która miała i maskę i przyłbice i jechała sama autem hahah kabaret jakiś. Idz już spac, bo słyszałem że wirus bardziej atakuje po 22:00, załóż na wszelki wypadek maskę do spania, bo wiesz, nigdy niewiadomo....

 • 2021-04-08 22:03:59

  gość: ~Marek

  @~123
  Zabawne jest to, że wyzywa ludzi od pajacy ktoś, kto łykną wszystko jak leci z telewizora i chodzi w masce na świeżym powietrzu oddychając swoimi wyziewami zamiast nabrać świeżego powietrza w płuca. Na stronie CDC ( jak nie wiesz co to to sobie wygoogluj) jest podany procent śmiertelności, jesteś gotowy? No to uważaj: ludzie w wieku od 0-20 lat 0,00001 % śmiertelności.
  21-40 lat 0,0003% śmiertelności.
  41-60 lat 0.0035% śmiertelności.
  61-70 lat 0,02% śmiertelności.
  71-80 lat 0.1% śmiertelności .
  80+ lat 0.5% śmiertelności.
  Dla porównania np ebola ma 50% śmiertelności niezależnie w jakiej grupie wiekowej. I przy takim % śmiertelności dałeś się zamknąć w domu, dałeś sobie założyć maskę na twarz gdziekolwiek idziesz, jak na to z boku popatrzysz, to nie wiem kto tu jest „pajacem.

 • 2021-04-08 22:11:26

  gość: ~123

  @~Marek
  Zajrzyj do szpitali a później podyskutujemy. A twoje googlowanie to prawie jak słuchanie tv. Każdy szuka to co chce znaleźć. Szczepisz się czy nie?

 • 2021-04-08 22:18:34

  gość: ~Marek

  @~123
  Do którego mam zajrzeć? Widzisz co robisz? Wiesz co to jest CDC? Nie chcesz nawet wiedzieć, bo jeszcze by się zawaliło to wszystko co Ci zaśpiewali przez ponad rok. I to powoływanie się na szpitale, byłeś w takim? Widziałeś? Czy gadasz tak bo tak w tv mówią?

 • 2021-04-08 22:12:24

  gość: ~ciekawy

  @~Marek

  A ilu chorym zrujnował COVID-19 zdrowie? też masz takie statystyki? Można jakieś źródło?

 • 2021-04-08 22:19:39

  gość: ~Marek

  @~ciekawy
  Nie, nie mam, a Ty masz? Masz takie statystyki że tak twierdzisz? Jeśli masz to pokaż.

 • 2021-04-08 18:42:46

  gość: ~Ktoś

  @~Koko
  W którym miejscu ustawy jest napisane, że maseczki dotyczą tylko ludzi chorych ?

 • 2021-04-09 14:43:18

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~Koko
  Masz rację, nie ma sensu podejmować dyskusję. Stara mądrość mówi: Nie wdawaj się z głupim w dyskusje, ponieważ sprowadzi dialog do swojego poziomu i doświadczeniem Cię pokona!!!

 • 2021-04-08 18:25:56

  gość: ~123

  @~ząbkowiczanin
  Czy cytowane przeze mnie zapisy nie są z ustawy? Potrafisz czytac ze zrozumieniem? Wymien mi choć jedno rozporządzenie, które ja przytoczyłem.

 • 2021-04-09 12:02:44

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~123
  Mam gdzieś bzdurne rozporządzenia, opieram się na Konstytucji RP!
  I żeby Ci udowodnić, że jesteś w błędzie to sobie poczytaj:

  https://drive.google.com/drive/folders/1mRdMsv1fOiaUMFI6VkP_VaHXY5_EaN-h

  To moja sprawa!!!

 • 2021-04-09 15:26:06

  gość: ~123

  @~ząbkowiczanin
  Ty dalej swoje. No cóż, głupiego trudno przekonac.

 • 2021-04-09 16:19:51

  gość: ~Obiektywny

  @~ząbkowiczanin

  No tak, wszystko super, ale zdarzenie miało miejsce w październiku, a przepisy sporządzone PRAWIDŁOWO weszły w życie w grudniu 2020 roku, a więc mandaty wystawione DO CZASU rządowej poprawki w ustawie mogą być podważone przez sąd. Poczytaj ze zrozumieniem ten artykuł. Niemniej jednak brawo za to, że chociaż nie jesteś internetowym krzykaczem i nie przyjąłeś mandatu, cenię sobie konsekwencję, choć poglądami się różnimy. A co do wyroku podanego przez Golum - sprawa ciekawa, tylko dlaczego nie ma uzasadnienia? Domniemam, że osoba ze sprawy przedstawiła kwity, które zwalniają ją z noszenia maseczki lub o tym, że jest ozdrowieńcem (?), a w tym przypadku to przyznam się szczerze, że nie wiem, czy taka osoba ma obowiązek nosić maseczkę, czy też nie. Z chęcią poczytałbym uzasadnienie wyroku. Pozdrawiam.

 • 2021-04-09 16:43:19

  gość: ~Obiektywny

  @~Obiektywny

  Chętnie bym przeczytał cały wyrok sądu, zacząłem więc trochę szukać, ale dziwnym trafem zasłonięto sygnaturę akt. Ja rozumiem, że dane wrażliwe tj. imię i nazwisko można zasłonić, ale dlaczego ktoś zasłonił sygnaturę akt? :D Trochę to podejrzane.

 • 2021-04-09 17:46:06

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~Obiektywny
  Cieszę się, że można z kimś podjąć konstruktywny dialog. Ale nawiazując do ustawy z października, opublikowanej pod koniec listopada, która weszła w życie 30-11-2020, do której się odwołujesz, to dalej nic się nie zmieniło na gruncie wadliwości tych znowelizowanych zapisów. W nowelizowanej ustawie nie sprecyzowano dokładnie nakazów i zakazów. A takowe muszą być zapisane w ustawie, a nie w rozporządzeniu (akt wykonawczy). Tylko w przypadku wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych można podobne ograniczenia wprowadzić rozporządzeniem. Też jestem tego przykładem, gdyż w grudniu ubiegłego roku byłem w Komendzie Powiatowej Policji złożyć zeznanie (w innej sprawie) i byłem bez maski i nie podjęto w stosunku do mnie żadnej interwencji. Zresztą cały czas wraz z moją rodziną chodzę bez maski. Bo to po prostu jest niezdrowe i nie zabronione prawem!
  Pozdrawiam

 • 2021-04-09 17:49:36

  gość: ~123

  @~ząbkowiczanin
  Przeczytałem i nadal twierdzę, że piszesz pierdoły i opierasz sie na sprawie z przed wejścia prawidłowych przepisów w życie a po drugie w którym miejscu zostały ograniczone twoje prawa konstytucyjne do przestrzegania obowiązujących ustaw?

 • 2021-04-09 23:55:19

  gość: ~Golum

  @~123
  Tutaj masz fajnie wyjaśnione dlaczego w dalszym ciągu mozna chodzić bez maseczki:

  https://newsmap.pl/wp-content/uploads/2021/02/Analiza-braku-podstaw-prawnych-do-powszechnego-nakazu-zas%C5%82aniania-ust-i-nosa-po-2-XII-2020-r.-infografika-NewsMap.pdf?fbclid=IwAR2qknKkFztNCbKncLCsgz1worF5i8Yc2tZ-8UBsSHvH9qmDSu1V9TUGSkk

  Oprócz tego jeszcze dwa wyroki:

  https://cdn.discordapp.com/attachments/764333653227733013/825147870628937738/FB_IMG_1616800903486.jpg
  https://scontent.fpoz2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/165670282_4088860651164747_8080471540031524820_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-3&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=na8jH0LlPSsAX-6wLTR&_nc_ht=scontent.fpoz2-1.fna&oh=1476cf82662f1ff70caf97b92983f5ac&oe=60867CAA

  Mnie to przekonuję i od miesiąca chodzę bez maseczki

 • 2021-04-10 08:42:22

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~Golum
  Brawo! Szukając prawdy zawsze ją znajdziesz! Tylko nie w TV i kolorowych czasopismach.
  Ps.
  Ja i moja rodzina chodzimy bez maski od czerwca 2020, fakt że wtedy był obowiązek tylko w budynkach ale nigdy nie założyłem. Owszem czasami trzeba się wykazać dużą asertywnością ale warto bo się nie trujemy...

 • 2021-04-10 14:23:08

  gość: ~123

  @~Golum
  Wiesz co możesz zrobic sobie z tymi ulotkami....

 • 2021-04-08 18:02:38

  gość: ~Kamratka

  @~ząbkowiczanin
  Brawo.Zgadzam się z całością wypowiedzi.Oby więcej takich obywateli.Pozdrawiam.

 • 2021-04-08 18:43:53

  gość: ~tez zabkowiczanin

  @~ząbkowiczanin
  A podejć do mnie na bliżej niż 2 metry to dostaniesz w dziób i tyle a następnie kopa. Na drzewo banany liczyć.

 • 2021-04-08 20:49:37

  gość: ~Hahah

  @~tez zabkowiczanin
  I widzisz co ci pajacu telewizja w łbem zrobiła? Boisz się oddychającego człowiek? Boisz się wirusa? SIEDZIEĆ W DOMACH KOWIDIANIE! Bo to ty masz problem nie ja, mi jest wszystko jedno czy masz maskę, pończochę, pampersa czy nie masz nic na paszczy, to wy macie problem, wiec jak macie problem to siedzieć w domach, po co wychodzisz i się stresujesz że cię ktoś zarazi?

 • 2021-04-09 12:40:53

  gość: ~ząbkowiczanin

  @~tez zabkowiczanin
  Nigdy w życiu nie podszedłbym do ciebie na taką odległość!!! Na bank śmierdzisz gorzej od skunksa sądząc po tym co masz do powiedzenia. Dla ciebie nosić maskę to zbawienie, bo nie widać uzębienia; jak sztachety w płocie - co druga spróchniała...

 • 2021-04-08 19:31:04

  gość: ~xxxx

  @~ząbkowiczanin
  Jak juz to czyn nie zawiera znamion wykroczenia a nie przestępstwa. Sam nie wiesz o czym piszesz

 • 2021-04-09 12:26:47

  gość: ~Ło matko

  @~ząbkowiczanin
  WHO ostrzega, że do normalnego życia po pandemii wrócą tylko ci, którzy wcześniej byli normalni. Debi.e pozostaną debi.ami. Jak mi przykro zabkowiczaninie i koko.

 • 2021-04-08 14:37:29

  gość: ~MAREK

  Je*ac foliarzy i internetowych cwaniaków - każdy popierda** w masce po marketach nawet te internetowe cwaniaki ze spotted którzy tak hejtujom tych co chodza w maskach

 • 2021-04-08 14:45:38

  gość: ~Covid

  Jak ktoś chce to niech nosi I tyle w tym temacie. Jeśli maseczki chronią to nie musicie się bać że zostaniecie zarażeni przez osobę bez maseczki... no chyba że to kit dla zrobienia kasy na ciemnym ludzie...

 • 2021-04-08 18:36:04

  gość: ~Kamrat

  @~Covid
  Ciemny lud wszystko kupi ha ha ha

 • 2021-04-08 15:01:01

  gość: ~Gość

  Jak to powiedział jeden z normalnych prof w TV....każdy prędzej czy później zetknie się z tym wirusem. Tego krąży niestety bardzo dużo w środowisku. Niestety nie ma szans przed tym wirusem się uchronić.

 • 2021-04-08 15:26:07

  gość: ~tu sie mogę zgodzić

  @~Gość
  oczywiscie zgoda, kazdy zetknie sie z wirusem. ale obostrzenia sa po to aby tych zachorowań nie była gwałtowna ilosc gdzie trzeba bedzie wybierać komu pomóc, tylko tyle albo az tyle

 • 2021-04-08 15:53:59

  gość: ~Jaa

  Dajcie już spokój z tym wirusem, na Topoli leszcz bierze!!!!

 • 2021-04-08 18:18:41

  gość: ~Bulgotek

  @~Jaa
  Chyba przezroczyste ościuchy do Zelmera

 • 2021-04-08 21:51:26

  gość: ~Jaa

  @~Bulgotek
  Nie tylko

 • 2021-04-08 20:09:04

  gość: ~Jasiu

  A ja tak zapytam z czystej ciekawości. Od milicji nie ma co wymagać cudów. Ale jak sprawa trafi do sądu, to sąd udowodni mi że kawałek szmaty chroni przed wirusami, czy tylko podeprze się ustawą, paragrafem i tyle?

 • 2021-04-08 20:26:31

  gość: ~xxxx

  @~Jasiu
  Dura lex, sed lex

 • 2021-04-08 22:01:05

  gość: ~Taktylkopytam

  @~Jasiu

  A jak sąd skazuje sprawcę zabójstwa za takowy właśnie czyn, to bierze nóż i udowadnia, że dana osoba zmarła od zabicia, a nie w międzyczasie na zawał serca?

 • 2021-04-09 17:54:11

  gość: ~Jasiu

  @~Taktylkopytam
  Bardzo marny przykład mi podałeś.
  Poza tym, to było pytanie retoryczne.
  Chodzi mi tylko o to, że jak d.bile w Warszawie ustanowią np.noszenie wiadra na głowie bo chroni przed promieniowaniem kosmicznym, to sąd, bez względu na logikę, będzie ślepo egzekwował d.bilne prawo.
  Klapki na oczy i dura lex sed lex.

 • 2021-04-09 21:30:15

  gość: ~Obywatel

  A dziś jakieś trzy cymbały w mundurach w plamy szli bez maseczek po 1 Maja i w stronę niepodległości ....

 • 2021-04-09 22:04:01

  gość: ~bo tak

  @~Obywatel
  Pewnie jakieś przebierańce. Teraz moro wszędzie kupisz.

REKLAMA