Express-Miejski.pl

Spis powszechny przedłużony. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

1 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z dnia 30 marca dotyczącą wydłużenia czasu realizacji narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań.

Wydłużenie czasu realizacji spisu o trzy miesiące, tj. do 30 września 2021 roku ma związek z zagrożeniem epidemicznym. Pozostałe zmiany dotyczą m.in.: ujednolicenia stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad oraz dostosowania przepisów dotyczących popularyzacji spisu w mediach publicznych do wydłużonego czasu trwania spisu.
 
Czym jest Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021?

Co dekadę Główny Urząd Statystyczny spisuje wszystkich Polaków. Pyta o wiek, wykształcenie, ale i o wymiar czasu pracy czy liczbę pokoi w mieszkaniu. Nie inaczej będzie w tym roku, bo ostatni taki spis odbył się w 2011 roku. Uczestniczenie w spisie to obowiązek każdego Polaka. W przypadku odmowy spisania się może grozić kara grzywny w wysokości kilku tysięcy złotych.

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

Wyniki uzyskane ze spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej.

Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).
Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu. 

Jak się spisać?

Najłatwiej, najbezpieczniej i najszybciej można to zrobić samemu za pomocą internetu. Na stronie GUS stworzona została specjalna aplikacja. Można się na nią zalogować z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aplikacja GUS na bieżąco sygnalizuje też, czy dobrze wypełniamy rubryki.

Nie oznacza to jednak, że do naszych drzwi nie może zapukać rachmistrz. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że do nas zadzwoni. Ze względu na epidemię koronawirusa rachmistrzowie będą odwiedzali domy tylko w wyjątkowych przypadkach. Jeśli do wizyty dojdzie, będzie odbywała się ona w reżimie sanitarnym.

Czy rachmistrz to rachmistrz?

Jeśli ktoś do nas zapuka lub zadzwoni i poprosi nas o szczegółowe dane, skąd mamy wiedzieć, czy to faktycznie rachmistrz, a nie na przykład oszust? Otóż każdy rachmistrz posiada dentyfikator z numerem, który będzie można zweryfikować poprzez specjalną aplikację na stronie spis.gov.pl lub na infolinii.

A co w przypadku, gdy podczas próby przeprowadzenia wywiadu telefonicznego słuchawka zostanie odłożona? Jeśli rozmowa z rachmistrzem zostanie przerwana lub ktoś nie odbierze połączenia rachmistrzowie będą wysyłali powiadomienia SMS-owe. W takim powiadomieniu znajdzie się również numer telefonu do rachmistrza, więc można będzie łatwo się z nim skontaktować.

Główny Urząd Statystyczny zaznacza, że każdego rachmistrza obowiązuje zachowanie tajemnicy statystycznej. A za jej złamanie grozi nawet 5 lat więzienia.

LISTA PYTAŃ [KLIK]

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA