Express-Miejski.pl

Gmina Złoty Stok zakończyła odwiert studni głębinowej w Mąkolnie

Gmina Złoty Stok zakończyła odwiert studni głębinowej w Mąkolnie fot.: UMiG Złoty Stok

Celem inwestycji było uzyskanie wody zdatnej do picia. Główną zaletą wody ze studni głębinowej jest jej czystość oraz nasycenie dobroczynnymi związkami mineralnymi.

Woda pochodząca z odwierconej studni jest czysta zarówno chemicznie, jak i biologicznie, bogata w naturalnie występujące minerały: magnez, fosfor, potas, wapń i wiele innych. - Odwiercenie wynikało z wydajności obecnego źródła. Aktualnie wydajność jest za mała i bardzo często brakowało wody w górnej części Mąkolna nad kościołem. Zdecydowaliśmy się więc na odwiert głębinowy. Najpierw zrobiliśmy całą dokumentację, następnie wykonano odwiert. Okazało się, że jego wydajność jest bardzo dobra. Tak samo z jakością wody - informuje Grażyna Orczyk, burmistrz Złotego Stoku.

Kolejnym etapem przed udostępnieniem wody z odwiertu do wodociągu zasilającego mieszkańców Mąkolna jest opracowanie dokumentacji zasobów eksploatacyjnych studni. Dokumentacja przedłożona zostanie Staroście Ząbkowickiemu do zatwierdzenia. Po jej zatwierdzeniu złożony zostanie wniosek do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o uzyskanie usługi wodnej (pozwolenia wodnoprawnego). Po otrzymaniu ww. dokumentów woda przeznaczona zostanie do spożycia przez mieszkańców.

Otrzymaliśmy też sygnały od Czytelników dotyczące problemów z ciśnieniem wody w Mąkolnie w ostatnich dniach. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „WOD-KAN” informuje, że jest to związane z awarią w sieci wodociągowej. - Staramy się zlokalizować miejsce awarii. Mieszkańcy Mąkolna mają cały czas dostęp do bieżącej wody, w niektórych miejscach o nieco niższym ciśnieniu. Po zlokalizowaniu i naprawie awarii wszystko powinno wrócić do normy – informują pracownicy PPU „WOD-KAN”.

em24.pl / gmina Złoty Stok

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA