Express-Miejski.pl

Budowa odcinka drogi ekspresowej S8 Kłodzko - Ząbkowice Śląskie podzielona na dwa fragmenty

zdjęcie ilustracyjne fot.: GDDKiA

Jak wyjaśnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, decyzja została podjęta ze względu na planowaną budowę obwodnicy Złotego Stoku.

W trakcie opracowania jest Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla rozbudowy ekspresowej „ósemki” od Wrocławia do Kłodzka wraz z budową obwodnic miejscowości.

- Dla dwóch odcinków trasy Wrocław - Kłodzko w II połowie 2020 roku złożyliśmy wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W I połowie 2021 roku planujemy złożyć wniosek na fragment S8 od Barda do Ząbkowic Śląskich - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Postęp prac nad dokumentacją

4 września 2020 roku GDDKiA złożyła wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) we Wrocławiu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla odcinka Łagiewniki - Wrocław (Magnice). 20 października taki sam wniosek został złożony dla odcinka Ząbkowice Śląskie - Łagiewniki.

Dla obu w/w odcinków drogi S8 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wszczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Trwają prace nad złożeniem wyjaśnień do raportów o oddziaływaniu na środowisko dla tych odcinków. - Spodziewamy się, że w I kwartale 2021 roku RDOŚ wystąpi o wymagane opinie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu. To pozwoli rozpocząć konsultacje społeczne i wysłuchać głosu obywateli - przekazuje GDDKiA.

Ostatni odcinek, tj. Kłodzko - Ząbkowice Śląskie, z uwagi na planowaną obwodnicę Złotego Stoku, zostanie podzielony na dwa mniejsze fragmenty: Kłodzko - Bardo oraz Bardo - Ząbkowice Śląskie. Złożenie wniosku o DŚU dla odcinka Bardo - Ząbkowice Śląskie planowane jest jeszcze w I połowie 2021 roku.

Dlaczego potrzebna jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach?

DŚU jest niezbędna do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wydawanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Do wniosków o wydanie DŚU został dołączony raport o oddziaływaniu przedmiotowej inwestycji na środowisko. To jeden z elementów procedury oceny oddziaływania na środowisko, którą przeprowadził RDOŚ we Wrocławiu, jeszcze przed wydaniem DŚU.

W raporcie dokonano szczegółowych prognoz oddziaływania budowy drogi ekspresowej S8 w zakresie hałasu, powietrza, jakości wód oraz na inne komponenty środowiska (rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie). Na podstawie wymienionych wyżej analiz wskazane zostały działania minimalizujące i kompensujące wpływ inwestycji na środowisko. Określona została m.in. lokalizacja i parametry przejść dla zwierząt, zabezpieczeń akustycznych, urządzeń ochrony wód,  zakres nadzoru przyrodniczego itp.  Każda osoba zainteresowana tą kwestią będzie miała możliwość zapoznania się z ww. raportem na etapie procedury z udziałem społeczeństwa, która zostanie przeprowadzona przez RDOŚ we Wrocławiu w trakcie postępowanie w sprawie wydawania DŚU.

RDOŚ, na podstawie zgromadzonych materiałów i analiz, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wskaże wariant drogi S8 przeznaczony do dalszych prac w ramach Koncepcji programowej i ostatecznie do realizacji oraz określi dla niego środowiskowe uwarunkowania, co oznacza m.in. lokalizację przejścia dla zwierząt czy ekranów akustycznych.

Nowelizacja PBDK i dodatkowe środki na rozbudowę S8

We wrześniu 2019 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę nowelizującą Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Nakłady na inwestycje na sieci dróg krajowych, realizowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, zostały zwiększone o 7 mld zł. Dzięki przyjętym zmianom dodatkowe środki zostały przeznaczone na realizację m.in. dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S8 od Kłodzka do Wrocławia (Magnice) oraz drogi ekspresowej S5 Bolków-Sobótka.

em24.pl

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Budowa odcinka drogi ekspresowej S8 Kłodzko - Ząbkowice Śląskie podzielona na dwa fragmenty

  2021-01-26 16:53:55

  gość: ~Karol

  Największa głupoto rujnować wszystko żeby zrobić nową drogę zamiast poszerzyć ta gdzie można do dwóch pasów i taniej szybciej i bez rujnowania przyrody i szycia ludzia

 • 2021-01-26 17:38:45

  gość: ~ccc

  @~Karol
  jestes madry jak dwoch glupich

 • 2021-01-27 01:24:24

  gość: ~Kaliks

  @~ccc on przebił tych dwóch głupich, bo to tuskomatoł od (p)oseł Wielichowskiej, która zamiast ekspresówki do Kłodzka chciała poszerzać obecną drogę śmierci.

 • 2021-01-26 22:00:56

  gość: ~KZ98

  @~Karol myślę że nawet taniej wyszłoby zrobić na całym odcinku starej 8 dwa pasy tylko że tu chodzi też o obwodnice i aktywizacje gospodarczą

 • 2021-01-26 22:00:31

  gość: ~mnm

  Trwają uzgodnienia środowiskowe , wybierane były warianty przebiegu drogi, przeprowadzano konsultacje społeczne , itd, itd. wiele pracy . Każda instytucja ważna . I pytanie . Jeżeli którakolwiek instytucja powie nie , złoży protest, nie da pozytywnej decyzji , to S8 zostanie wybudowana czy nie zostanie wybudowana? Moim zdaniem śpieszmy się, bo jak po wyborach zmieni władza i odrzuci to co zrobiono do tej pory to do Wrocławia z Kłodzka będziemy jeździć trzy godziny w smrodzie spalin i wtedy będziemy dopiero dbać o środowisko i własny stres.

 • 2021-01-26 22:04:30

  gość: ~Iii

  @~mnm nic dziwnego że budowę zaplanowano na rok wyborów na wolnym rynku mielibyśmy taką drogę 20 lat temu

 • 2021-01-26 22:21:12

  gość: ~mnm

  @~Iii
  Masz rację , budowali już na Euro , polscy podwykonawcy nie dostali kasy, Chińczycy już dawno się wynieśli . Fachowiec od budowy dróg w Polsce i na Ukrainie ogląda świat za metalowych firanek.

 • 2021-01-27 01:27:14

  gość: ~Oli

  @~mnm jak tego tuskomatoła nazywasz ekspertem to współczuję

 • 2021-01-27 09:45:18

  gość: ~xxxx

  @~Oli
  Jakieś 5 letnie osiągnięcia pisu w budowie infrastruktury?

 • 2021-01-27 08:58:34

  gość: ~kierowca

  Protesty w Kłodzku przyniosły efekt..................

 • 2021-01-27 21:00:46

  gość: ~Kamenz

  ostatnio dodany post

  Oby nam życia starczyło aby pojechać tą całą nową drogą

REKLAMA