Express-Miejski.pl

Studniówka 2021. Co z balami maturalnymi szkół z powiatu ząbkowickiego? Dyrektorzy odpowiadają

zdjęcie ilustracyjne fot.: LO w Ząbkowicach Śląskich

Normalnie o tej porze roku słyszelibyśmy dźwięki poloneza. Ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia obecnie o typowych studniówkach w ogóle nie ma mowy.

Studniówka to bal przedmaturalny, który odbywa się w przybliżeniu sto dni przed rozpoczynającymi się w maju maturami. Zwykle uczniowie szkół maturalnych wraz z osobami towarzyszącymi oraz z zaproszonymi przez nich nauczycielami bawią się na nim w styczniu lub w lutym. To niewątpliwie jeden z najważniejszych dni, na który maturzysta czeka z niecierpliwością i ekscytacją. W tym roku jednak organizacja studniówki już kilka miesięcy temu stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Teraz już wiadomo, że tradycyjnego balu przedmaturalnego nie będzie.

O to, czy bale studniówkowe w ogóle nie zostaną zorganizowane, czy odbędą się w jakiejś innej formie bądź też terminie zapytaliśmy dyrektorów placówek z powiatu ząbkowickiego.

– Na tą chwilę obowiązuje ogólnopolskie zarządzenie o nieorganizowaniu różnego typu imprez w tym studniówek. Najważniejszy jest powrót uczniów do szkół. Może po tym powrocie zostaną zorganizowane klasowe studniówki. Tego nie wiem. Jeszcze w październiku rozmawiałem z radą rodziców i mówiłem, że raczej nie ma szans na organizację balu. Studniówka w naszym wypadku to co najmniej 250 do 300 osób w jednym miejscu. Być może bal odbędzie się w innej formie, tego nie wykluczam, aczkolwiek aktualnie jest to mocno wątpliwe - mówi Ryszard Pawłowski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich.

Nie inaczej jest w przypadku Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. – Temat organizacji studniówki praktycznie nie jest podejmowany. W obecnej sytuacji epidemiologicznej ciężko cokolwiek planować. Realistycznie i młodzież i rodzice patrzyli już w ubiegłym roku, że szanse są marne, żeby studniówki doszły do skutku. Możnaby zastanawiać się np. nad balem, ale absolwenta, jednak aktulanie ciężko przewidzieć, co będzie w czerwcu –mówi dyrektor Tomasz Błauciak.

Przy skocznych dźwiękach muzyki nie pobawią się także tegoroczni maturzyści z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie – Studniówka w tym roku się nie odbędzie. To m.in. decyzja uczniów. Najważniejsze dla nich jest zakończenie szkoły i przystąpienie do egzaminu maturalnego - wyjaśnia ks. kpt. dr Krzysztof Deja, dyrektor KLO.

Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach rozważają organizację balu na zakończenie szkoły. Tegoroczna studniówka na pewno nie odbędzie się. Nie ma możliwości jej zorganizowania. Jest natomiast plan, żeby zorganizować, tak jak kiedyś to się odbywało, bal kończący szkołe. Może taki bal uda nam się zrobić. Czas pokaże, bo mając na uwadzę obecną sytuację w kraju, na wiążące decyzje jest w tej chwili za wcześnie - odpowiada dyrektor Joanna Smętkiewicz.

mwinnik / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA