Podpisujesz z kimś umowę o dzieło? Musisz zarejestrować ją w ZUS. Od nowego roku ZUS jest bowiem zobowiązany do prowadzenia ewidencji umów o dzieło.
Aby to zrobić wystarczy wypełnić prosty wniosek, który można przesłać drogą elektroniczną - za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Od 1 stycznia 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji umów o dzieło.
- Rejestracja umów o dzieło pozwoli nam przede wszystkim dokładniej ocenić ile takich jest zawieranych – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Dane z naszego rejestru będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, a także ułatwią weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych – wyjaśnia. Pracodawca na rejestrację umowy o dzieło ma 7 dni od dnia jej wystawienia.
Rzeczniczka dodaje, że osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy o dzieło, od której nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne są często pozbawione nie tylko prawa do bezpłatnych świadczeń medycznych np. w razie wypadku przy pracy, ale także nie gromadzą kapitału na przyszłą emeryturę.
- Zgłoszenie umowy o dzieło jest bardzo proste, robi się to przez Internet logując się do konta na PUE ZUS. Na stronie ZUS jest dostępna instrukcja, która pokazuje krok po kroku jak to zrobić – zapewnia Kowalska-Matis.
W zgłoszeniu są przekazywane wyłącznie ogólne informacje dotyczące: zamawiającego i wykonawcy, daty zawarcia, rozpoczęcia i zakończenia umowy, jak też o jej przedmiocie.
Kto musi a kto nie zarejestrować umowę?
Musza to robić wszyscy płatnicy składek oraz osoby fizyczne, bez względu na to, czy są zarejestrowane w ZUS, jako płatnik składek czy też nie.
Obowiązek zgłaszania nie dotyczy umów o dzieło: zawartych z własnym pracownikiem, wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności. Obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUS nie obejmuje tych podmiotów, czy jednostek organizacyjnych (np. stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego, itp.), które nie są płatnikami składek (tj. nie mają obowiązku rejestrować się w ZUS, jako płatnicy składek, bo nie zgłaszają nikogo (w tym siebie) do ubezpieczeń społecznych.
em24.pl / ZUS
REKLAMA
REKLAMA