Express-Miejski.pl

Od nowego roku biblioteka miejska w strukturach ZCKiT? To już niemal pewne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Księgi Henrykowskiej w Ząbkowicach Śląskich ma podlegać pod Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki w Ząbkowicach Śląskich.

Taką uchwałę przy 16 głosach za i 5 przeciw podjęli radni podczas dzisiejszej sesji. Powodem decyzji jest chęć dążenia do coraz bardziej efektywnego wykonywania zadań Gminy Ząbkowice Śląskie, a także upraszczania struktur zarządzania i optymalizacji kosztów.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, połączenie instytucji niesie za sobą pozytywne skutki zarówno finansowe (możliwość aplikowania o środki w ramach jednej instytucji, a tym samym możliwość łączenia zakresu zadań, realizacja budżetu połączonej instytucji daje niższe koszty operacyjne, sporządzanie jedneg budżetu, racjonalność wydatków poprzez niższe koszty funkcjonowania, obniżenie kosztów administracyjnych), organizacyjne (planowanie działalności rocznej dla jednej instytucji, przepływ pracowników - pracownicy dwóch instytucji staną się pracownikami jednej, co pozwoli na ich bardziej efektywne wykorzystanie przy realizacji zadań, wyeliminowanie sztucznych podziałów etatowych pracowników, łatwiejsze zarządzanie, ujednolicenie procedur, skuteczniejszy i łatwiejszy nadzór), jak i kadrowe (wzajemne uzupełnianie się pracowników, lepsza możliwość podziału zadań między pracowników).

Zmiana planowana jest od 1 stycznia 2021 roku i ma odbyć się bez uszczerbku dla działalności merytorycznej obu instytucji kultury. Nie przewiduje się też zmiany przeznaczenia budynków obydwu podmiotów. Aby faktycznie doszło do włączenia biblioteki w struktury ZCKiT potrzebna jest jeszcze zgoda ministerstwa kultury, a opinię w tej sprawie wyrazi także Krajowa Rada Biblioteczna i Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, sprawująca nadzór nad wypożyczalnią.

Przypomnijmy, że Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki to nowy twór, który już od 1 stycznia 2021 roku pojawi się w miejsce Ząbkowickiego Ośrodka Kultury. Będzie pełnił taką samą rolę jak dotychczasowy ZOK, a dodatkowo rozszerzy swój zakres działania o promocję i turystykę.

Zmiany mają doprowadzić do powstania jednego prężnego i wielofunkcyjnego ośrodka, co będzie miało wpływ na racjonalizację wydatków ponoszonych przez Gminę Ząbkowice Śląskie na działalność kulturalną, promocyjną i turystyczną.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA