Express-Miejski.pl

Odśnieżasz pojazd na włączonym silniku bądź jedziesz z zamarzniętą szybą? Możesz dostać mandat

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Wychodząc z domu i widząc zaśnieżone auto pierwsze co robisz to otwierasz drzwi, odpalasz pojazd i dopiero wtedy zaczynasz je odśnieżać? Uważaj! Możesz dostać mandat.

Kierowcy, chcąc ułatwić i przyspieszyć odśnieżenie samochodu, często włączają silnik i zajmują się ściąganiem śniegu z dachu i szyb, podczas gdy auto pracując na silniku, nagrzewa szyby od środka. Grożą za to dwa mandaty. Pierwszy za pozostawienie pracującego silnika i oddalenie się od pojazdu (kierowca nie jest w stanie zapanować nad autem) w kwocie 50 zł lub 100 zł oraz drugi - za używanie pojazdu w obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Za taki czyn taryfikator przewiduje karę do 300 zł.

Warto jednak wiedzieć, że przepisy dotyczące odśnieżania, podobnie jak inne zapisy kodeksu drogowego, dotyczą dróg publicznych. Nie obowiązują więc na terenach prywatnych, np. parkingach przy centrach handlowych, drogach spółdzielni mieszkaniowych, terenie osób fizycznych itp.

Jeszcze bardziej sroga kara może być za poruszanie się autem zaśnieżonym lub zmrożonym. Kierowca może włączyć pojazd do ruchu dopiero w momencie, gdy korzystanie auta nie zagraża bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie narusza porządku na drodze i zapewnia pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi. Tzw. „widzenie tunelowe” to za mało i naraża nas na mandat nawet do 500 zł.

Aby więc nie narażać się na mandaty i nie uszczuplać swojego portfela policjanci radzą, by w okresie zimowym, szczególnie rano, tak organizować swój czas, by zdążyć spokojnie odśnieżyć pojazd, następnie uruchomić go i udać się w podróż. Tylko w tej kolejności.

em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Odśnieżasz pojazd na włączonym silniku bądź jedziesz z zamarzniętą szybą? Możesz dostać mandat

  2020-11-25 12:40:47

  gość: ~Tom

  Szkoda słów, chore pomysły do ściągania kasy. Przepraszam ale kórwa mać!

 • 2020-11-26 13:54:42

  gość: ~Artur

  Zdziwilem sie 10 lat temu w Niemczech :), gdy dostalem ostrzezenie.
  U nas wylewa sie w powietrze spaliny przez wiele minut na darmo, zeby miec komfort i rzekomo w celu dbania o silnik samochodu. Niemcow juz dawno na to nie bylo stac :) Od razu zapalaja i jada, a olej zmieniaja rzadko. Silnik wcale malo nie wytrzymuje. Jedyny klopot to parujace szyby, gdy ma sie zbyt duzo wilgoci w srodku i slabe ogrzewanie.
  Jestem za, mimo ze jak zwykle wszyscy sa przeciw. I jak zwykle beda za 20 lat pozniej, mimo ze teraz sa zupelnie pewni czegos innego.

 • 2020-11-26 16:53:20

  gość: ~hmm

  ostatnio dodany post

  @~Artur

  Wsiadają i jadą? Do zamrożonego auta?

REKLAMA