Express-Miejski.pl

Sanepid nie będzie podawał już danych dotyczących zakażeń koronawirusem? GIS ujednolica system

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik

Od 24 listopada Główny Inspektorat Sanitarny wprowadza nowy system raportowania i metodę prezentowania wyników jeśli chodzi o statystyki związane z epidemią koronawirusa.

Będzie ona opierała się głównie o system EWP - jednolity system raportowania w skali całego kraju. To efekt analizy danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2, która wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników (około 11 tys. z Mazowsza) między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych.

Jak podkreślił w komunikacie rzecznik GIS Jan Bondar zidentyfikowane rozbieżności nie wpływały w istotny sposób na ocenę sytuacji epidemiologicznej. Dodał, że głównymi przyczynami nieuwzględnienia około 22 tys. przypadków w podawanych codziennie statystykach były:

  • opóźnienia w przekazywaniu wyników do inspekcji sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2;
  • różne źródła pozyskiwania danych i potrzeba ich weryfikacji;
  • różne cele zbieranych danych (m.in. statystyki zakażeń, opracowanie ognisk epidemiologicznych, w tym identyfikacja źródeł zakażeń)
  • przerwy w pracy stacji sanitarno-epidemiologicznych, spowodowane izolacją lub kwarantanną pracowników (okresowo ok. 20 proc. pracowników było wyłączonych z pracy).  

Od 24 listopada narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych zostaną ujednolicone. Zidentyfikowane przypadki, które nie zostały odpowiednio wcześniej zaraportowane, zostaną we wtorek dodane do ogólnej liczby „dodatnich wyników”, a laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

- Nie będzie innych metod zbierania danych, jak tylko elektroniczny system - zapowiedział rzecznik GIS. Wszystko wskazuje więc na to, że dzisiejszy komunikat sanepidu dotyczący aktualnej sytuacji epidemiologicznej w powiecie ząbkowickim, zawierający informacje dotyczące ilości zachorowań na koronawirusa od początku epidemii, zgonów, osób objętych kwarantanną, a także ozdrowieńców był ostatnim, który opublikowaliśmy. Aktualnie nie wiadomo, czy statystyki dotyczące powiatów będą w ogóle publikowane, a jeśli tak, to gdzie, z jaką częstotliwością i w jakiej formie. Nie wiadomo również co dalej z komunikatami wojewody, które także dostarczały podstawowych informacji dotyczących powiatu ząbkowickiego (liczba dodatnich przypadków od początku epidemii, liczba ozdrowieńców, przyrost dobowy).

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA