Express-Miejski.pl

Coraz więcej osób na kwarantannie domowej. Jesteś wśród nich? Zainstaluj aplikację!

zdjęcie ilustracyjne fot.: gov.pl

Jesteś na obowiązkowej kwarantannie domowej? Pobierz i zainstaluj w telefonie aplikację „Kwarantanna domowa”. Korzystanie z niej to Twój obowiązek - informuje policja.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich apelują do osób przebywających na kwarantannie, którzy posiadają smartfona, aby korzystali z bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Jest to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

W powiecie ząbkowickim z dnia na dzień przybywa osób, u których test w kierunku SARS-CoV-2 dał pozytywny wynik. Co za tym idzie, wszystkie osoby, z którymi zakażeni mieli bezpośredni kontakt, decyzją sanepidu również obejmowane są 10-dniową kwarantanną. - Z najnowszych danych wynika, że w powiecie ząbkowickim kwarantanną i izolacją objętych jest około 600 osób, a tylko niespełna 100 z nich korzysta z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Apelujemy o nieignorowanie tego obowiązku oraz pobieranie aplikacji, co pozwoli uskutecznić działanie i nieco odciąży policjantów każdego dnia sprawdzających, czy osoby, przebywające na kwaratannie stosują się do zasad - mówi Ilona Golec, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Można ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store.

Jak działa?

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”. 

Najpierw SMS, później aktywacja

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMSa jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w bazie i że może rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywuj po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić?

To zależy od telefonu, którego używacie. Jeśli korzystacie z telefonu systemem Android - znajdziecie ją w sklepie Google Play. Jeśli Wasz smartfon to iOS, zajrzyjcie do App Store. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziecie na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpiszcie nazwę aplikacji, czyli Kwarantanna domowa. Po jej wyszukaniu kliknijcie w przycisk „Instaluj”.

Czas na aktywację aplikacji. Zrobicie to za pomocą numeru telefonu. Wasze konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymacie w wiadomości SMS.

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie. Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji.

Foto na start

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z apki. Od tego momentu czekajcie na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaniecie do wykonania kilka takich zadań. Powiadomienia o zadaniach przyjdą o różnych porach.

- W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na wykonanie zadania macie 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamiecie zasad odbywania kwarantanny.

Wizyty policji możecie się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

WAŻNE! Będąc na kwarantannie nie zapominajcie o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajcie powiadomienia.

Aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników.

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym - dodaje Zagórski. - Użytkownicy apki mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii – wskazuje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

em24.pl

20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Coraz więcej osób na kwarantannie domowej. Jesteś wśród nich? Zainstaluj aplikację!

  2020-10-17 12:52:59

  gość: ~inny

  " Pobierz i zainstaluj w telefonie aplikację „Kwarantanna domowa”. "
  Najlepiej na telefon stacjonarny :D
  "Korzystanie z niej to Twój obowiązek."
  Jakaś podstawa prawna ?
  Nie mam obowiązku posiadania telefonu z androidem lub iOS.

 • 2020-10-17 14:17:43

  gość: ~Mieszkaniec

  @~inny
  Bo nie chce się jeździć i kontrolować to smycz elektroniczna wymyślili jak było lato to wszyscy wakacje wesela komunie i lans a teraz dramat powstał szkoda słów

 • 2020-10-19 08:36:57

  gość: ~Przestań

  @~Mieszkaniec
  Dramat to maja ludzie w głowie, którzy łyknęli to wszystko w tv. 2020 rok, ludzie się przeziębienia przestraszyli.....

 • 2020-10-17 14:20:11

  gość: ~Covid

  Tak jest zainstaluj!!! Wielki brat patrzy i powie Ci co możesz A czego nie. Inwigilacja każdego człowieka!! do tego to właśnie dąży... zacznijcie myśleć i walczyć z tym chorym systemem póki jeszcze można coś zrobić!!!

 • 2020-10-17 14:53:18

  gość: ~Marcin

  Je... wasze aplikacje. Nie posiadam telefonu i dzwonka do drzwi dla osób z policji. Niech się sobą zajmą bo to pół komendy niby zarażone. Dobra rada. Widzisz policjanta to uciekaj żeby Cię nie zaraził.

 • 2020-10-18 08:58:34

  gość: ~Xyz

  @~Marcin
  Kasjerka w Biedronce też może Cię zarazić! Uciekaj, nie rób zakupów...

 • 2020-10-17 16:03:11

  gość: ~Obywatel

  To są właśnie cholerne androidy z lokalizacja. Dążą do tego aby podporządkować sobie ludzi. Ludzie otrzyjcie oczy i zobaczę do czego to doprowadza. Nie trzeba wojny żeby wykończyć ludzi....

 • 2020-10-18 12:45:46

  gość: ~Dora

  @~Obywatel
  Nikt nie musi nikogo czipowac bo ludzie na fb, instagramie messengerze wszystko sami o sobie publikują i nikt ich do tego nie zmusza. Od samego rana: właśnie wstałem, jadłem to i to na śniadanko, oglądałem taki film, byłem tam i tam, lubię to i to i sto zdjęć. Więc przestańcie szerzyć poglądy, że ktoś chce kogoś czipowac. Ludzie sami upubliczniają swoje życie prywatne i zawodowe.

 • 2020-10-18 15:03:57

  gość: ~Heniek

  @~Dora
  Święta prawda. Ludziom nic nie pomoże bo ta czy inna władza się znudzi po jakimś czasie. Ludzie pragnę wrażeń i wiecznej zmiany. Nie szanują nauczycieli, urzędników,lekarzy,policji,księdza czy polityków. Gdzie te wartości które włamali nam nasi rodzice? Na fb teksty"kiedys to było fajnie" . Było bo każdy znał swoje miejsce w szeregu. Był ład i porządek. A teraz jeden mądrzejszy od drugiego. Wyciąga komórkę nagrywa, wycina z kontekstu słowa i puszcza w Polskę. Zeby tylko zabłyszczeć...Przykre i przerażające jest to, że nasze dzieci muszą wyrastać w takich czasach.

 • 2020-10-19 16:54:25

  gość: ~Obywatelka

  @~Dora
  Dlatego właśnie usunełam konto na fb bo miałam dość tej sztucznej przyjaźni i tych przesłodzonych postów i zdjęć. Jak to wszyscy się na tych portalach kochają a na ulicy udają że nie znają...

 • 2020-10-19 22:08:39

  gość: ~Brawo

  ostatnio dodany post

  @~Obywatelka
  Dlatego właśnie nie mam konta na fb. Popieram w 100%. Oby takich osób wiecej

 • 2020-10-17 17:14:25

  gość: ~Obywatel

  będą łapanki

 • 2020-10-17 17:44:10

  gość: ~one

  @~Obywatel
  beda chipowac ludzi

 • 2020-10-17 22:49:56

  gość: ~gość

  Łapanki już są. policja nie ma innych zajęć tylko jeżdżą po mieście i szukaja osób bez maseczki. Chcą bezprawnie wlepiac mandaty.

 • 2020-10-17 21:27:27

  gość: ~Medyk

  Jedno wielkie kurw.,guwno.ściema jak nic. Zrobiłem test w czterech miejscach i 2 pozytywnie i 2 negatywne.jeban.e pisio.ry.

 • 2020-10-18 11:35:13

  gość: ~Rodzic

  @~Medyk
  Jeśli to udowodnisz to Cię szanuje.

 • 2020-10-18 18:22:57

  gość: ~Autor

  @~Medyk
  Opublikuj zdjęcia wyników do gazety z datami to uwierzę

 • 2020-10-18 09:14:56

  gość: ~W tyle TVN

  W lewackim świecie wszyscy są poddani monitoringowi , zaś wolność osobista jest pozorna .

 • 2020-10-18 20:44:47

  gość: ~Ło matko

  @~W tyle TVN
  Na razie to twój prawicowy świat zaczyna się kończyć pisowski glupku

 • 2020-10-18 22:11:25

  gość: ~takitam

  Mili Państwo, na czasy głupawki zwanej żartobliwie koroną, polecam pieśń niezapomnianego Wojciecha Młynarskiego.

  https://www.youtube.com/watch?v=RAWJHpP3sog

  Idealnie pasuje do dzisiejszych czasów, ale .... Mistrz Wojciech pisał piosenki (absolutnie genialne) które są ZAWSZE AKTUALNE, ... szczególnie w nasze polskiej rzeczywistości.

REKLAMA