Express-Miejski.pl

W powiecie kłodzkim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. IMGW wydał trzeci stopień zagrożenia

W czerwcu po intensywnych opadach deszczu Nysa Kłodzka w Bardzie przekroczyła stan alarmowy. Stan poziomu wody wykonywany podczas zdjęcia - 229 cm fot.: em24.pl

12 października IMGW wydał najwyższy, trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego związanego z wezbraniem wody w rzekach. Ma to związek z trwającymi opadami deszczu.

- W związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu, stany wody ponownie lub w dalszym ciągu będą wzrastały w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, szczególnie w zlewni górnej Nysy Kłodzkiej, Oławy, Ślęzy, Bystrzycy oraz Kaczawy - informuje synoptyk Wioletta Aniśkiewicz z Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu. Ostrzeżenie jest ważne do 15 października, do godz. 12.

Pierwsze efekty kilkugodzinnych opadów deszczu są już widoczne w powiecie kłodzkim. Wzrasta poziom wód w rzekach, zalana została także droga z Jaszkowej Dolnej w kierunku Podzamku.

W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na niektórych rzekach powiatu kłodzkiego, o godz. 22 starosta kłodzki Maciej Awiżeń ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe dla całego powiatu.

Na godz. 23 stany alarmowe przekroczone są na Nysie Kłodzkiej w Krosnowicach, Włodzicy w Nowej Rudzie i Białej Lądeckiej w Żelaźnie. Z godziny na godzinę poziom wody w rzekach nieustannie wzrasta. W Krosnowicach wynosi on aktualnie 283 cm i o ponad pół metra przekracza stan alarmowy (220 cm). Jak wynika z wykresów, w ciągu czterech godzin poziom wody podniósł się tam o metr. Optymistyczne nie są też prognozy pogody na kolejne godziny i dni.

Stany ostrzegawcze przekroczone są na rzekach w Stroniu Śląskim, Lądku-Zdroju, Bystrzycy Górnej oraz Kłodzku. Tam poziom rzeki Nysy Kłodzkiej wynosi aktualnie 234 cm, a na godz. 21 oscylował na poziomie stanu ostrzegawczego, wynoszącego 160 cm.

W Bardzie poziom wody także wzrasta i zbliża się do poziomu ostrzegawczego (180 cm), do osiagnięcia którego brakuje niespełna 20 cm (stan na godz. 23 - 158 cm).

Aktualny poziom wody w rzekach na terenie powiatu kłodzkiego oraz Nysy Kłodzkiej w Bardzie można sprawdzić tutaj [KLIK].

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA