Policjanci z Ząbkowic Śląskich namierzyli i zatrzymali 36-letniego mężczyznę, który przywłaszczył sobie znalezioną kartę płatniczą i dokonał nią kilku płatności.
- 10 września o godz. 17.40 w Ząbkowicach Śląskich 22-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego zgłosiła, że zgubiła kartę płatniczą, a ktoś przy jej użyciu dokonał kilku płatności na kwotę 260 zł. Na chwilę obecną sprawca pozostaje nieustalony, jednak policjanci pracują nad sprawą - informowała Ilona Golec, oficer prasowy ząbkowickiej policji.
Kilka dni później okazało się, że policjanci realizując swoje czynności ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o przywłaszczenie karty i wykonanie nią kilku płatności. Okazał się nim 36-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego. Do zatrzymania mężczyzny doszło 16 września po godz. 15. Po wykonaniu czynności został zwolniony.
Warto pamiętać, że znalezione przedmioty, które przedstawiają jakąś wartość lub dokumenty, czyli również karty płatnicze należy oddać właścicielowi lub przekazać do Biura Rzeczy Znalezionych. Pozostawienie ich i wykorzystywanie stanowi przestępstwo przywłaszczenia, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Należy wiedzieć o tym, że właścicielem karty płatniczej jest bank. To rozwiązuje problem braku adresu, czy numeru telefonu. Człowiek, który ją zgubił jest wyłącznie jej użytkownikiem. Zwykle z tyłu, w okolicy miejsca na podpis jest nazwa banku i adres na który należy ją zwrócić. Najczęściej jest to adres banku na który należy odesłać zgubioną kartę bankomatową albo widnieje informacja, że można ją oddać do dowolnej siedziby banku. Jeżeli nie masz możliwości dostarczenia lub przesłania karty do siedziby banku, możesz zawsze zadzwonić na numer podany na rewersie karty. Tam podadzą instrukcję jak powinien się zachować znalazca. To najlepsza pomoc i jedyne słuszne działanie jakiego możemy się podjąć.
Policjantka przypomina użytkownikom kart płatniczych, aby być ostrożnym korzystając z płatności bezgotówkowych i właściwie zabezpieczać karty płatnicze, ponieważ ich zgubienie bardzo szybko może zostać wykorzystane przez przestępców. - W przypadku zgubienia karty należy jak najszybciej dokonać jej blokady, aby uniemożliwić wykonanie skutecznej transakcji - mówi. Radzi też, aby na bieżąco kontrolować stan konta. - W przypadku pojawienia się w historii transakcji, których nie dokonaliśmy, natychmiast informujmy bank i zastrzegajmy swoją kartę. Pamiętajmy również o odebraniu karty z bankomatu po zakończeniu transakcji. Nigdy nie należy też razem z kartą płatniczą przechowywać zapisanego kodu PIN - dodaje Ilona Golec.
em24.pl
REKLAMA
REKLAMA