Express-Miejski.pl

Rośnie wieża widokowa na Kłodzkiej Górze [foto]

Montaż wieży widokowej na Kłodzkiej Górze fot.: Powiat Kłodzki

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na Kłodzkiej Górze z dnia na dzień postępuje budowa wieży widokowej. Jeśli wszystko pójdzie z planem, to już pod koniec wakacji obiekt może być dostępny dla turystów.

Wieżę zaprojektowano jako konstrukcję stalową zbudowaną z zastosowaniem profili rurowych. Wysokość całkowita obiektu to 34,5 metra. Stanie ona w Górach Bardzkich, na szczycie Kłodzkiej Góry między Przełęczą Łaszczowa, a Przełęczą Kłodzką, na granicy powiatów ząbkowickiego i kłodzkiego. Będzie można z niej podziwiać panoramę niemal całej Kotliny Kłodzkiej. 

Wieża ma nie tylko uatrakcyjnić wędrówki po górach, ale także upłynnić ruch turystyczny pomiędzy powiatami kłodzkim i ząbkowickim. Do wieży będą prowadziły dwa szlaki: żółty z Kłodzka i niebieski z Barda. Lokalizacja wieży nie jest przypadkowa. Leżąca w paśmie Gór Bardzkich, Kłodzka Góra jest szczytem koronnym, który wpisany jest w Koronę Gór Polskich.

Głównym wykonawcą inwestycji jest Firma „Tatry” z Myślenic. Jesienią ubiegłego roku zrealizowano budowę fundamentów, a teraz, po zakończeniu okresu ochronnego wyznaczonego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, trwa wznoszenie konstrukcji. Choć oddanie budowli do użytku przewidywane było na październik 2020 roku, to niewykluczone, że nastąpi ono wcześniej, a mieszkańcy i turyści już na przełomie sierpnia i września będą mogli podziwiać okoliczną panoramę.

Autorem projektu wieży na Kłodzkiej Górze jest inżynier Andrzej Kociński. Została ona zaprojektowana w formie kratownicy przestrzennej o konstrukcji stalowej. Wieża będzie posiadała cztery platformy spoczynkowo-widokowe, najwyższą na wysokości 30.5 metra.

Koszt budowy obiektu wyniesie blisko 1.3 mln zł. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu Czesko-polski szlak grzbietowy - część wschodnia” współfinansowanego ze środków unijnych i realizowanego przez samorządy z Czech i powiatu kłodzkiego.

Celem projektu jest stworzenie nowego transgranicznego produktu turystycznego pn. „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”. Dzięki temu zostaną odnowione i stworzone nowe transgraniczne połączenia tego ważnego historycznego szlaku pieszego, jak również zrealizowane będą nowe towarzyszące inwestycje w postaci wież widokowych i punktów informacji turystycznej. Projektowi będzie towarzyszyła kampania marketingowa i promocyjna przy wykorzystaniu tradycyjnych, jak i nowoczesnych metod i technologii informacyjnych ukierunkowanych dokładnie na potencjalnych zwiedzających.

em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA