Express-Miejski.pl

Przekroczone stany alarmowe na Nysie Kłodzkiej. Możliwe podtopienia [aktualizacja, godz. 19.15]

Na Nysie Kłodzkiej w Bardzie poziom wody zwiększa się, ale do stanu ostrzegawczego brakuje mu jeszcze około 30 cm (stan na godz. 11) fot.: em24.pl

Intensywne opady deszczu powodują szybkie wzrosty stanów wody. IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne o przekroczeniach stanów alarmowych na rzece Nysa Kłodzka.

- W związku z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu, miejscami silnego deszczu z burzami lub burzami, w warunkach nasycenia gruntu wodą, stany wody będą podnosić się, miejscami gwałtownie, w strefie wody wysokiej, powyżej stanów ostrzegawczych, szczególnie w zlewniach Kaczawy, Bystrzycy, Ślęzy, Oławy, Nysy Kłodzkiej, Osobłogi oraz w zlewniach dopływów górnej Odry. Lokalnie mogą zostać przekroczone stany alarmowe, szczególnie w zlewni Nysy Kłodzkiej - informuje Kinga Strońska z Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu. Możliwe są podtopienia.

O godz. 10.38 wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia o przekroczeniach stanów alarmowych na rzekach. Ponadto IMGW wydał komunikat o występowaniu opadów deszczu na terenie powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Do godz. 18 prognozuje się wielkość opadów od 50 mm do 70 mm. W trakcie opadów deszczu istnieje też niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia burz z porywami wiatru do 75 km/h.

Opady deszczu spowodowały już gwałtowny wzrost poziomu rzek w powiecie kłodzkim. O godz. 9 starosta kłodzki Maciej Awiżeń ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. W Międzylesiu Nysa Kłodzka osiągnęła już poziom 254 cm i o ponad pół metra przekracza stan alarmowy. W ciągu pięciu godzin poziom wody wzrósł tam o ponad metr. W szybkim tempie poziom wody podnosi się w Krosnowicach (aktualnie 318 cm, o blisko metr przekroczony stan alarmowy) i w Kłodzku (aktualnie 231 cm, brakuje 9 cm do przekroczenia stanu alarmowego). W Bardzie sytuacja na razie spokojna - poziom wody wzrasta, jednak do stanu ostrzegawczego (180 cm) brakuje mu jeszcze 30 cm.

[AKTUALIZACJA, godz. 12.55]: Na Nysie Kłodzkiej w Bardzie poziom wody przekroczył już stan ostrzegawczy i aktualnie wynosi 195 cm. Do stanu alarmowego brakuje niewiele ponad pół metra. W Krosnowicach poziom wody wynosi już 365 cm i tam doszło już do pierwszych podtopień. W Kłodzku aktualnie Nysa Kłodzka osiąga poziom 285 cm i o 45 cm przekracza stan alarmowy.

[AKTUALIZACJA, godz. 14.15]: W ciągu niespełna półtora godziny poziom Nysy Kłodzkiej w Bardzie wzrósł o 25 cm i wynosi aktualnie 220 cm. W Krosnowicach wzrósł on do poziomu 379 cm, w Kłodzku do 325 cm. O godz. 13.30 w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na rzekach i potokach w powiecie kłodzkim został wprowadzony alarm przeciwpowodziowy.

[AKTUALIZACJA, godz. 16.30]: Poziom wody na Nysie Kłodzkiej w Bardzie wynosi 247 cm i zbliża się do przekroczenia stanu alarmowego (250 cm). Burmistrz Krzysztof Żegański ogłosił pogotowie przeciwpowowdziowe [KLIK]. W Krosnowicach Nysa Kłodzka osiągnęła poziom 391 cm, w Kłodzku przekroczyła 350 cm. Optymistyczną informacją jest fakt, iż od około godz. 14 w powiecie kłodzkim i ząbkowickim nie odnotowano opadów deszczu, a w Międzylesiu na Nysie Kłodzkiej od kilkudziesięciu minut poziom wody opada.

[AKTUALIZACJA, godz. 17.50]: Warto podkreślić, że dziś w godzinach porannych i popołudniowych strażacy-ochotnicy z Przyłęku i Brzeźnicy oraz strażacy-zawodowcy z Ząbkowic Śląskich udrażniali potok Mszaniec w Przyłęku. Więcej informacji o tym zdarzeniu tutaj [klik]. Warto dodać, że w powiecie kłodzkim od godz. 13.30 obowiązuje alarm powodziowy.

[AKTUALIZACJA, godz. 18.30]: W Krosnowicach (powiat kłodzki) woda wdarła się na posesję przy budynkach mieszkalnych.

[AKTUALIZACJA, godz. 18.45]:

Wrzucamy trochę zdjęć z sytuacji na terenie gminy Bardo o godz. 17.30, kiedy Nysa Kłodzka przekroczyła stan alarmowy [KLIK]

[AKTUALIZACJA, godz. 19.15]: Nysa Kłodzka w Krosnowicach (powiat kłodzki) osiągnęła blisko cztery metry. W efekcie „wyszła” z Koryta i rozlała się na pobliskie posesje, pola i łąki. Jak wygląda wieś z lotu ptaka? Sprawdź [KLIK].

em24.pl

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA