Express-Miejski.pl

Matura 2020. Uczniowie rozpoczęli egzaminy dojrzałości [foto]

Egzamin maturalny w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich

Egzamin maturalny w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich fot.: LO w Ząbkowicach Śląskich

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Tegoroczny egzamin maturalny jest wyjątkowy. Nie tylko ze względu na przełożony termin, czy rezygnację z egazminów ustnych, ale również ze względu na reżim sanitarny.

8 czerwca maturzyści z całej Polski przystąpili do egzaminu dojrzałości. Przełożony o ponad miesiąc egzamin maturalny z języka polskiego ze względu na epidemię koronawirusa rozpoczął się o godzinie 9. Uczniowie zmierzą się z nim najpierw na poziomie podstawowym, a następnie rozszerzonym. W kolejnych dniach odbędą się testy z matematyki i języka angielskiego.

Zgodnie z ogłoszonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną terminarzem, sesja główna egzaminów maturalnych potrwa od 8 do 29 czerwca. Część ustna będzie przeprowadzana od 15-29 czerwca wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. 

Łącznie w tym roku do matur przystąpi ok. 272 tys. osób, które ukończyły w roku szkolnym 2019/2020 liceum ogólnokształcące lub technikum. Do egzaminu mogły przystąpić tylko osoby zdrowe, nieobjęte kwarantanną. Przed wejściem do szkół i w salach egzaminacyjnych są dostępne środki do dezynfekcji rąk. W czasie pisania egzaminu uczniowie nie muszą mieć na twarzy maseczek, ale musieli je założyć przed wejściem do sali i będą musieli załozyć je po zakończeniu pisania testu, opuszczając pomieszczenie.

W czterech placówkach w powiecie ząbkowickim do egzaminu przystąpiło łącznie około 300 osób.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich z egzaminem maturalnym mierzy się 134 uczniów, a egzaminy podstawowe odbywają się w pięciu salach (auli, sali gimnastycznej, trzech gabinetach oraz w domu ucznia, który realizował nauczanie indywidualne).

- Ze względów na wytyczne MEN i OKE związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zwiększyliśmy liczbę sal, a co za tym idzie komisji nadzorujących egzaminy. Zaplanowaliśmy wykorzystanie trzech niezależnych dróg wejścia i ewakuacji uczniów, wszystkie niezbędne środki dezynfekcji przy wejściach, w salach i toaletach. Stworzyliśmy szczegółowe procedury bezpieczeństwa i przeprowadzania egzaminów z którymi zostali zapoznani wszyscy maturzyści. Odbyło się szkolenie Zespołów Nadzorujących matury. Jesteśmy dobrze przygotowani na przeprowadzenie egzaminów - mówił przed rozpoczęciem maturalnego maratonu Tomasz Błauciak, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich.

Najchętniej wybieranym przedmiotem na poziomie rozszerzonym w tej placówce jest język angielski, do którego przystąpi 108 uczniów. Kolejnym jest język polski. Jego zdawanie zadeklarowało 76 osób. W dalszej kolejności jest matematyka. Chętnych na poziom rozszerzony zgłosiło się 55 uczniów oraz biologia, którą będzie zdawać 50 osób.

Od 25 marca wszyscy nauczyciele zgodnie z wytycznymi MEN wyznaczyli godziny konsultacji, w których w formie zdalnej byli dostępni dla uczniów. W zależności od potrzeb konsultacje prowadzone były w formie indywidualnej lub grupowej. - Po zakończeniu nauki uczniów klas kończących szkołę w dalszym ciągu realizowane były zajęcia zdalne dla maturzystów. Wszyscy nauczyciele przedmiotów maturalnych ustalili w porozumieniu z uczniami godziny zajęć. W niektórych przypadkach liczba tych godzin pozostała na poziomie tygodniowego wymiaru godzin obowiązującego w trakcie trwania nauki i odbywały się zgodnie z planem, który obowiązywał w trakcie roku szkolnego. Wszyscy maturzyści korzystają z takich zajęć w zależności od swoich potrzeb - mówi dyrektor.

W Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich do egzaminu przystąpiło 82 uczniów. Ze względu na obostrzenia egzamin odbywa się w trzech salach. - Wśród wytycznych, które są obowiązkowe, podkreślone zostały w szczególności kwestie dotyczące zachowania społecznego dystansu oraz dezynfekcji, w tym obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej oraz konieczność ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej półtorametrowy odstęp w każdym kierunku - przedstawia wytyczne Ryszard Pawłowski, dyrektor szkoły. Obligatoryjna będzie także dezynfekcja ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający. - Każdy zdający musi korzystać z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, itd.; Obowiązkowe jest ponadto wdrożenie wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu - dodaje dyrektor.

Od 22 czerwca w szkole na „Wrocławskiej” będą odbywały się również egzaminy zawodowe. 27 osób przystąpi do egzaminu na technika ekonomistę, 25 na technika żywienia i usług gastronomicznych, po 20 na technika informatyka i kucharza. 17 uczniów będzie zdawało egzamin na technika pojazdów samochodowych, 14 na technika informatyka, 9 na mechanika pojazdów samochodowych, 8 na sprzedawcę, 6 na technika budownictwa oraz 2 na operatora obrabiarek skrawających.

66 tegorocznych maturzystów i kilkunastu z lat ubiegłych, którzy zadeklarowali chęć poprawy wcześniej uzyskanych wyników, rozpoczęło dziś maraton maturalny w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach.

- W tym roku odbędą się tylko egzaminy pisemne, żaden z naszych absolwentów nie zadeklarował potrzeby przystąpienia do egzaminu ustnego. Na poziomie rozszerzonym największym zainteresowaniem zdających cieszą się w tym roku takie przedmioty jak język polski, język angielski, biologia, geografia wsród uczniów liceum ogólnokształcącego oraz język angielski, matematyka, fizyka wśród uczniów technikum - mówi Joanna Smętkiewicz, dyrektor placówki.

Podkreśla, że uczniowie klas maturalnych zakończyli naukę w piątek 24 kwietnia i już w następnym tygodniu mieli możliwość uczestniczenia w konsultacjach organizowanych przez nauczycieli wszystkich przedmiotów maturalnych. - Były to konsultacje dla grup uczniów lub indywidualne. Większość tegorocznych maturzystów z tej dodatkowej i zupełnie dobrowolnej (zarówno dla uczniów jak i nauczycieli) formy wsparcia skorzystała - podkreśla dyrektorka „Ceglaka”.

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Henrykowie do egzaminu dojrzałości przystąpi 14 osób

- W tak niewielkiej liczbie trudno określić sensownie, jakie przedmioty rozszerzone cieszą się największą popularnością, choć zasadniczo j. angielski i biologia mają niewielką przewagę nad pozostałymi - mówi Elżbieta Manacka – kierownik ds. promocji szkoły, nauczyciel języka polskiego.

Egzaminy przeprowadzone będą w jednej sali z zachowaniem procedur wskazanych w wytycznych CKE, MEN i GIS. Procedura określa głównie zachowanie dystansu, zakrywanie nosa i ust, systematyczną dezynfekcję.

- Ze względu na fakt, że większość naszych uczniów mieszka poza najbliższą okolicą, a pobyt w internacie był niemożliwy, zgodnie z ich oczekiwaniami prowadziliśmy konsultacje on-line z przedmiotów maturalnych - dodaje.

Próg zdawalności matury 2020 przedstawia się tak samo, jak to było w ubiegłych latach. Aby zdać egzamin dojrzałości, trzeba uzyskać nie mniej niż 30 proc. z możliwych do zdobycia punktów ze wszystkich przedmiotów, do których podchodzimy na poziomie podstawowym, tj. języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka. Wykluczone są z tego całkowicie dodatkowe przedmioty maturalne. 

Każdy uczeń zobowiązany jest jednak do napisania matury z minimum jednego przedmiotu rozszerzonego. Jego wynik nie wpływa na zdawalność matury. Im jest jednak lepszy, tym większa szansa dostania się na wymarzone studia.

Tegoroczni maturzyści poznają wyniki swoich egzaminów 11 sierpnia. 

em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Matura 2020. Uczniowie rozpoczęli egzaminy dojrzałości [foto]

    2020-06-08 15:31:52

    gość: ~ktoś

    ostatnio dodany post

    Temat na rozszerzoną maturę 2020 z języka polskiego:
    "Na przykładzie części trzeciej Dziadów Adama Mickiewicza oraz filmu O dwóch takich co ukradli księżyc, napisz kto jest najwybitniejszym Polakiem w historii i uzasadnij dlaczego właśnie Jarosław Kaczyński"

REKLAMA