Express-Miejski.pl

GDDKiA rekomenduje wariant A2. Mieszkańcy protestują [foto]

GDDKiA za wariantem A2. Mieszkańcy protestują fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

19 maja w Boguszynie (gm. Kłodzko) odbył się protest mieszkańców gminy Kłodzko przeciwko proponowanemu wariantowi budowy drogi S8 z Kłodzka do Wrocławia.

W akcji wzięło udział około stu osób. Część z nich miała ze sobą transparenty z hasłami jasno wyrażającymi sprzeciw rekomendacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wyboru wariantu drogi ekspresowej. GDDKiA optuje bowiem za poprowadzeniem korytarza nowej drogi przez Boguszyn, Wojciechowice, Jaszkówkę i Podzamek, a następnie w kierunku Złotego Stoku i od okolicy Lasek (węzeł Złoty Stok) stopniowo w kierunku gminy Bardo. Taki wariant nie odpowiada jednak grupie mieszkańców z gminy Kłodzko z wójtem samorządu Zbigniewem Turem na czele.

Akcja protestacyjna rozpoczęła się około godz. 15.30 i trwała kilkadziesiąt minut. Protestujący spacerowali przez przejście dla pieszych zlokalizowane na krajowej ósemce nieopodal stacji benzynowej w Boguszynie. Co jakiś czas, zgodnie z uzgodnieniami, opuszczali je, aby nadzorujący protest policjanci umożliwili przejazd samochodom stojącym w korku. Jak podkreślali zgromadzeni i organizatorzy całej akcji, nie zależy im na zablokowaniu budowy nowej, potrzebnej drogi, a jedynie zmienieniu koncepcji i wybraniu innego wariantu przebiegu trasy.

- [...] To rozwiązanie jest nie do przyjęcia przez mieszkańców i władze gminy, ponieważ najbardziej ingeruje w nasze tereny inwestycyjne i strategiczne niezbędne do rozwoju. Spowoduje wyburzenie kilkunastu domów mieszkalnych i gospodarczych, kaplicy w Podzamku, ujęcia wody, z którego korzysta Dom Pomocy Społecznej i dolny Podzamek. Jednocześnie skazuje pozostałych mieszkańców kilkudziesięciu budynków na bezpośrednie sąsiedztwo wiaduktów i dróg - mówił kilka tygodni temu Zbigniew Tur, wójt gminy Kłodzko i jako jeden z pierwszych wyraził swój sprzeciw odnośnie planów GDDKiA.

Stwierdził, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem dla mieszkańców kłodzkiej gminy byłby wariant A4, który biegnie w kierunku Boguszyna, następnie nowym korytarzem po granicy obszaru Natura 2000 w kierunku gminy Bardo. - Apeluję do parlamentarzystów, samorządowców i mieszkańców gminy o wsparcie mnie w działaniach zmierzających do zmiany preferencji przebiegu drogi - prosił Zbigniew Tur. 

Problemem wydają się być jednak znacznie wyższe koszta wariantu A4. Przewiduje on bowiem budowę tunelu na wysokości Barda, który spowodowałby wzrost kosztów inwestycji o kwotę kilkuset milionów złotych. Innym argumentem stawianym przez GDDKiA miał być fakt, że choć odcinek przez Podzamek (A2) będzie o kilka kilometrów dłuższy, to dzięki temu obejmie więcej terenów, które dzięki bliskości drogi ekspresowej mogą być bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów, a także jest lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o względy środowiskowe.

Wtorkowy protest to nie jedyna forma sprzeciwu wyrażana przez mieszkańców gminy Kłodzko. Założyli oni Komitet Mieszkańców Gminy Kłodzko Przeciwko Wariantowi A2 Na Nowo Projektowanej S8. W Internecie można znaleźć petycję przeciw budowaniu S8 w wariancie A2 pod którą podpisało się już kilkuset mieszkańców.

em24.pl

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • GDDKiA rekomenduje wariant A2. Mieszkańcy protestują [foto]

  2020-05-20 17:03:40

  gość: ~Kazik

  Największa głupota na nic kasy nie ma wystarczyło by poszerzyć drogę gdzie się da do dwóch pasów i było by dobrze a nie niszczyć naturę wysiedlać ludzi itp czy naprawdę nikt tego nie widzi ludzie po co to wydziwnianie z tą drogą

 • 2020-05-20 17:17:53

  gość: ~Stefan

  @~Kazik
  Ale Ty głupi jesteś. Chyba nie jeździsz do Wrocławia obecną 8

 • 2020-05-20 20:10:52

  gość: ~Mieszkaniec gminy

  @~Kazik
  po jajco. Rusz głową człowieku

 • 2020-05-20 17:39:05

  gość: ~yup

  Pozwólcie wybudować tą drogę i niech ten koszmar z obecną ósemką się w końcu skończy! Ile można słuchać o protestach...

 • 2020-05-21 06:18:10

  gość: ~Jurys

  Jedźcie protestować pod urzędy, które wydają decyzję w sprawie budowy, a nie utrudniajcie życia innym ludziom, którzy nie mają nic wspólnego z Waszymi problemami. Co Wam zawinili kierowcy przejeżdżający K8 przez Boguszyn???

 • 2020-05-21 10:17:54

  gość: ~EDK

  @~Jurys

  Widzę pajacowanie z protestami nadal u nas popularne. Którędyś droga musi przebiegać, ale nasza polska mentalność jest taka, że "tylko nie u mnie", najlepiej niech idzie przez tereny Kowalskiego bo go nie lubię. Szkoda słów i szkoda, że protestują głównie ludzie starsi, którzy pewnie nawet nie doczekają aż ta droga przejdzie przez ich działkę. Niech żyją nawet i tysiąc lat, ja śmierci nikomu nie życzę, ale oni raczej nie powinni utrudniać nam komunikacji z Wrocławiem...

 • 2020-05-21 11:32:25

  gość: ~Gizmo

  Najlepszy wariant drogi to A1 przez malownicze miasto Bardo w projekcie z widowiskowymi wiaduktami

 • 2020-05-23 20:10:02

  gość: ~Pan Starosta

  @~Gizmo

  nad swoją posiadłością sobie wybuduj widowiskowy wiadukt

 • 2020-05-25 09:13:28

  gość: ~ja

  ostatnio dodany post

  @~Jurys

  tak jest łatwiej ale efekt zaden

REKLAMA