Express-Miejski.pl

Skrzynka pocztowa na każdej posesji to obowiązek. Poczta Polska przypomina

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Skrzynka pocztowa powinna znajdować się na każdej posesji. To dziś w Polsce prawny obowiązek.

Poczta Polska S.A. przypomina o prawnym obowiązku umieszczenia przez właściciela nieruchomości posesji oddawczej skrzynki pocztowej.

Każdy z mieszkańców gminy otrzymuje przecież na adres domowy listy, gazety lub zawiadomienia o możliwości odbioru przesyłek. Oczywiście z różną częstotliwością – jedni niemal codziennie inni rzadziej, np. kilka razy w roku. Wszystkim nam jednak zdarza się narzekać, że listy lub gazety są zamoczone, zniszczone albo, że nie otrzymaliśmy oczekiwanego listu, awiza, czy choćby różnych informatorów dotyczących Naszej Gminy.

Dlaczego warto?

Po pierwsze - sami niewielkim kosztem możemy skutecznie zapobiec takim sytuacjom.

Po drugie - uchroni to przesyłki nie tylko przed działaniem warunków atmosferycznych ale także, co ważne, przed dostępem do nich innych osób. Zadbamy przy tym o to, aby korespondencja docierała do nas niezniszczona.

Jednocześnie warto dodać, że posiadacze skrzynek oddawczych mogą skorzystać z usługi Poczty Polskiej S.A. - wrzutu do skrzynki oddawczej listu poleconego bez potwierdzenia odbioru „Polecony do skrzynki”. Dodatkowo możesz skorzystać z możliwości otrzymywania bezpłatnych SMSów albo e-maili z informacją o nadejściu przesyłki poleconej.

Formularz można złożyć w formie elektronicznej na oficjalnej stronie Poczty polskiej S.A. tutaj [KLIK] albo w formie papierowej (formularze dostępne w placówkach pocztowych i u listonosza). Usługa jest bezpłatna.

W zgodzie z przepisami

Nie bez znaczenia jest również to, że umieszczając oddawczą skrzynkę pocztową w miejscu dostępnym dla operatorów pocztowych dowodzimy, że jesteśmy społecznością odpowiedzialną - respektującą obowiązujące przepisy prawa. O obowiązku (od 1 stycznia 2013 roku) umieszczenia skrzynki pocztowej mówią przepisy Ustawy Prawo Pocztowe oraz Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych.

Jednocześnie Poczta Polska S.A przypomina o obowiązku oznakowania posesji tabliczką z numerem porządkowym.

Należy dodać również, iż właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty, które takimi nieruchomościami zarządzają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym. Obowiązek oznaczenia budynku numerem porządkowym wynika z art. 47b ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne (Dz.U. 2017.0.2101 t. j.). Niedopełnienie obowiązku wynikającego z powyższego przepisu skutkuje popełnieniem wykroczenia określonego w art. 64 Kodeksu Wykroczeń (Dz. U. 2018.0.618 t. j.).

Powyższe aspekty mają zarówno znaczenie dla poprawy jakości i skuteczności dostarczanej do adresatów korespondencji, ale także istotnie usprawniają działania wszystkich podmiotów, dla których łatwość identyfikacji domów jest niezwykle ważna, czasami nawet dla ratowania zdrowia i życia.

Poczta Polska

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Skrzynka pocztowa na każdej posesji to obowiązek. Poczta Polska przypomina

    2020-02-11 20:54:43

    gość: ~Jurek

    ostatnio dodany post

    A poczta ma obowiązek dostarczania do adresatów przesyłek, a nie awiza. Praktyka jest jednak taka, że listonosze nie zabierają z urzędu przesyłek i masowo wtykają do skrzynek awiza nawet nie sprawdzając czy jest ktokolwiek w domu.

REKLAMA