Express-Miejski.pl

Obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Ziębicach. Wystąpił Gabriel Fleszar

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ziębicach fot.: UMiG Ziębice

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

11 listopada podobnie jak w całej Polsce, również w Ziębicach obchodzono 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Ziębickie uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą w Bazylice Mniejszej koncelebrowali ks. dr Bogusław Konopka – proboszcz parafii pw. św. Jerzego oraz ks. Rafał Hoczek – proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła.

Następnie uczestnicy udali się na cmentarz komunalny, aby złożyć wiązanki na Pomniku Nieznanego Żołnierza – symbolu największego bohaterstwa, anonimowego poświęcenia dla Ojczyzny. Kwiaty złożono także na pomniku upamiętniającym ludność polską zesłaną na Sybir.

O godzinie 16:45, na placu Ziębickiego Centrum Kultury odsłonięto mural ceramiczny związany z konkursem, który Fundacja Sztukupuku zorganizowała w ramach projektu rozpoczynającego obchody 750. lecia zapisania pierwszego zdania w języku polskim w Księdze Henrykowskiej. Burmistrz Ziębic dziękował wszystkim za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia oraz prace przy muralu. Wręczył również nagrodę dla lokalnych twórców - Państwa Boksa, którzy w ramach konkursu przygotowali dwa kafle. Przedstawiciel fundacji pani Barbara Trzybulska podziękowała za udział w projekcie i zapowiedziała, że już po nowym roku ruszy kolejna edycja konkursu, w ramach którego mural zostanie rozbudowany.

O godz. 17 w wypełnionej sali widowiskowej centrum kultury rozpoczęła się część artystyczna obchodów. Na scenie, pod kierunkiem Barbary Elbert, zaprezentował się Chór Laurus, który wykonał pieśni patriotyczne, a następnie premierowo wystąpił Kwintet Vivo, w skład którego wchodzą: Urszula Jastrzębska, Dorota Antochów, Barbara Elbert, Mirosław Masłowski i Mariusz Szczepanowski. 

Gwiazdą koncertu był Gabriel Fleszar, który przy akompaniamencie gitary wykonał zestaw swoich największych przebojów, w tym bezwzględnego szlagieru „Kroplą deszczu”. Nie zabrakło również utworów nawiązujących do narodowego święta - „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego, czy „Kocham wolność” z repertuaru Chłopców z Placu Broni.

UMiG Ziębice

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA