Express-Miejski.pl

Wymień stary piec na nowy. Urzędnicy pomagają pisać wnioski i udzielają porad

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Od sierpnia pracownicy ząbkowickiego magistratu pomogli mieszkańcom w złożeniu prawie 40 wniosków na wymianę ogrzewania i udzielili ponad 250 konsultacji.

To efekt wspólnej realizacji projektu „Czyste Powietrze” między Gminą Ząbkowice Śląskie i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W lipcu 2019 roku samorząd podpisał z WFOŚiGW porozumienie ustalające zasady wspólnej realizacji programu dotyczące obsługi wnioskodawców w procesie składania wniosków i uzyskiwania dofinansowania.

Program „Czyste Powietrze” dedykowany jest dla właścicieli domków jednorodzinnych. Nabór do programu jest ciągły i trwać będzie do 2027 roku. Czas realizacji to maksymalnie 30 miesięcy. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na wymianę istniejącego nieekologicznego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe ekologiczne. W ramach programu można również poddać termomodernizacji swój budynek – docieplić ściany, strop, wymienić okna oraz drzwi. Właściciele budynków nowo budowanych mogą otrzymać dofinansowanie do nowego źródła ciepła do końca 2019 roku.

Pracownicy Wydziału Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Ząbkowicach Śląskich pomagają mieszkańcom w wypełnianiu wniosków i dokonują również wstępnej weryfikacji złożonych dokumentów. Upraszcza to procedurę aplikowania o środki z programu „Czyste Powietrze” i skraca czas uzyskania decyzji o dofinansowaniu. W późniejszych etapach pracownicy pomogą również przy rozliczeniu zadania i złożeniu wniosku o wypłatę dotacji. Można uzyskać także informacje na temat ulgi termomodernizacyjnej oraz dofinansowania z programu „Mój prąd” dotyczącą montażu paneli fotowoltaicznych.

- Nasz urząd jest jednym z niewielu w Polsce, w którym mieszkaniec otrzyma kompleksową pomoc przy wypełnianiu wniosków na wymianę ogrzewania czy też montaż instalacji fotowoltaicznych – mówi burmistrz Marcin Orzeszek. – Od sierpnia pracownicy urzędu pomogli w złożeniu prawie 40 wniosków na wymianę ogrzewania, udzielono ponad 250 konsultacji. To stawia nas w pozycji lidera na terenie województwa dolnośląskiego - dodaje szef ząbkowickiego magistratu.

Osoby chętne do uczestnictwa w projekcie mogą kontaktować się bezpośrednio z pracownikami Wydziału Funduszy Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim (II piętro, pokój nr 30) lub pod numerem telefonu 74 8165 313.

Strony programu:

UM Ząbkowice Śląskie

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA