Express-Miejski.pl

„Wiolinek” istnieje już 10 lat [foto][video]

Jubileusz 10-lecia istnienia zespołu „Wiolinek” fot.: UM Bardo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

26 października zespół „Wiolinek” obchodził jubileusz 10-lecia istnienia, który odbył się w Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie. 

Uroczystość urodzinowa zgromadziła wielu gości, fanów i sympatyków zespołu. Obecnie byli także starosta Roman Fester, burmistrz Krzysztof Żegański, Barbara Strzelec - przewodnicząca Rady Miejskiej w Bardzie, a także Mirosław Grakowicz -proboszcz parafii NNMP w Bardzie.

Jak przystało na urodziny zespołu, wieczór pełen był wielu akcentów muzycznych, które pod okiem prowadzącej Anny Bartkiewicz-Czaja przygotowane zostały specjalnie na tę okazję. Liczne występy, wspomnienia w postaci zdjęć i nagrań towarzyszyły wszystkim do późnego wieczoru.

HISTORIA ZESPOŁU „Wiolinek”

Zespół „Wiolinek”, aktualnie funkcjonujący przy Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie, powstał w marcu 2009 roku. Obecnie liczy 40 osób. Jest to zespół wielopokoleniowy, który w swoim repertuarze ma szeroką gamę pieśni ludowych, patriotycznych, religijnych, chóralnych oraz piosenki rozrywkowe. Przez 10 lat działalności zespołu przewinęło się przezeń około 80 osób, a licząc obecny skład to około 120 osób.

W połowie 2017 roku część wykonawców odeszła z zespołu „Wiolinek” i utworzyła grupę o nazwie „Przełomiacy”. Zespół miał okazje trzykrotnie występować na scenie Opery Wrocławskiej podczas trzech edycji Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska, gdzie spotkał się z uznaniem i wysoką oceną poziomu artystycznego. Z repertuarem ludowym zespół występował również kilkakrotnie w Czechach, w Wojsławicach podczas przeglądu zespołów folklorystycznych im. ks. Jana Dzierżonia w Kazimierzu Dolnym podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, a także w wielu pobliskich miejscowościach.

Poza tym grupa swym śpiewem wzbogaca różnorodne uroczystości okolicznościowe na terenie gminy Bardo, np. Dzień Sybiraka, Dzień Seniora, Dzień Kobiet czy Orszak Trzech Króli. Zespół występował z koncertami kolęd m. in. w Bardzie, w Brzeźnicy, w Wambierzycach, podczas prezentacji stołów wigilijnych we Wrocławiu, w Ciepłowodach, w Stoszowicach, w Kłodzku i w Świdnicy. Koncerty patriotyczne m.in. w: Złotym Stoku, Niemczy, Radkowie, Stoszowicach. Koncerty wielkopostne oraz redemptorystowska, śpiewana droga krzyżowa pt. „Ślad losu”, wybrzmiały w kościołach Ząbkowic Śląskich, Kudowy, Dusznik, Wambierzyc, Głogowa, w Brzeźnicy oraz tradycyjnie co roku w bardzkiej bazylice.

Zespół wielokrotnie brał udział w akcjach charytatywnych występując m.in. w  Henrykowie, Polanicy, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich.

W repertuarze zespołu znajdują się również pieśni ślubne, które stanowiły oprawę zaślubin m.in. kierowniczki zespołu oraz osób występujących w grupie.

Zespół „Wiolinek” współpracował również z Marzeną Łukasik oraz Beatą i Dariuszem Szewczykami podczas różnych projektów teatralnych m.in.  „Pan tu nie stał” wystawianym kilka razy w Bardzie, ale również w Dusznikach; w projekcie „Marcowe migdały raz jeszcze”, przedstawieniu „Zakochani są wśród nas” , „W Betlejem przy drodze…”, „Bardo. Szopka” czy andrzejkowym wieczorze pidżamowym.
Współpraca ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich, koło Ząbkowice Śląskie i biblioteką w Brzeźnicy zaowocowała  parokrotnym wystawieniem „Rzepki” J. Tuwima oraz parodii „Wesela” Wyspiańskiego podczas zorganizowanych przez zespół Andrzejek w 2017 roku. Były również występy podczas Narodowego Czytania i Tygodnia Bibliotek.

Przez kilka lat „Wiolinek” uczestniczył w organizowanych przez Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” koncertach tematycznych w Ząbkowicach.
Programy słowno – muzyczne grupy były kilkakrotnie transmitowane przez Tv Trwam oraz Radio Maryja.

W listopadzie 2012 roku, najmłodsi reprezentanci zespołu „Wiolinek” zdobyli II miejsce podczas III Przeglądu Piosenki Filmowej i Musicalowej we Wrocławiu. W czerwcu 2013 roku zespół, już  w pełnym składzie, wystąpił podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Letohradzie.

„Wiolinek” brał udział we wrocławskich eliminacjach do Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W styczniu 2017 roku „Wiolinek” zajął  I miejsce podczas I Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Złotym Stoku a rok później lokatę tę obronił. W styczniu bieżącego roku Mały „Wiolinek” zajął II miejsce podczas III Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Złotym Stoku w kategorii zespołów śpiewaczych, a grupa dorosłych I miejsce w kategorii chórów.

W listopadzie 2018 roku zespół zajął II miejsce podczas III Przeglądu piosnki patriotycznej „Tu jest moje miejsce” odbywającego się w Stoszowicach, a w czerwcu bieżącego roku brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie, co było dla członków zespołu ogromnym przeżyciem z jednej strony, a z drugiej cennym doświadczeniem i muzycznym ucztą duchową.
Dla grupy „Wiolinek” charakterystyczne od lat jest przygotowywanie opraw muzycznych mszy św. w bazylice w Bardzie podczas uroczystości kościelnych i państwowych.

Od paru lat w repertuarze zespołu znajdują się piosenki rozrywkowe z lat 60, 70, 80-tych, co przydaje grupie ogromnego poklasku. Taki repertuar prezentowaliśmy m.in. podczas targów senioralnych, Targów Junior – Senior oraz Targów Ogrodniczych w Kłodzku, podczas „Pożegnania lata z Marianną Orańską” w Kamieńcu Ząbkowickim, podczas dożynek w Suszce, na terenie gminy Bardo oraz podczas Dni Zielonej Góry we wrześniu tego roku.

W 2017 r. „Wiolinek” zorganizował w Brzeźnicy zabawę sylwestrową. Dochód z niej został przeznaczony za zakup nowych strojów, garderoby zarówno dla dorosłych, jak dzieci występujących w grupie. Bardziej szczegółowe informacje znajdą państwo w prezentacji wyświetlonej za chwilę, na wystawionych dyplomach oraz w przygotowanych przez Jadzię Rogowską kronikach.

Poniżej trochę wspomnień z ostatnich 10 lat w formie zdjęć:

Zachęcam również do obejrzenia filmu z sobotniej uroczystości, który nagrali Monika i Piotr Janowscy.

ms. / em24.pl

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA