Express-Miejski.pl

Wokół papieru i słowa w 750 rocznicę spisania Księgi Henrykowskiej – cykl wyjątkowych spotkań

Wokół papieru i słowa w 750 rocznicę spisania Księgi Henrykowskiej – cykl wyjątkowych spotkań

Wokół papieru i słowa w 750 rocznicę spisania Księgi Henrykowskiej – cykl wyjątkowych spotkań fot.: Fundacja „Sztukupuku”

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Fundacja „Sztukupuku” zaprasza na wernisaż prac w ramach zwieńczenia projektu dotyczącego 750 rocznicy spisania Księgi Henrykowskiej.

O projekcie

Od końca sierpnia na terenie Ziębic, Henrykowa i Baldwinowic (gmina Ciepłowody) odbywa się niezwykły cykl spotkań związanych z przyszłorocznymi obchodami 750 lecia spisania Księgi Henrykowskiej. Fundacja Sztukupuku pozyskała grant z Narodowego Centrum Kultury z Warszawy na realizację innowacyjnego przedsięwzięcia. Dzięki wsparciu Gminy Ziębice grant może zostać zrealizowany.

W przyszłym roku obchodzimy 750-lecie spisania Księgi Henrykowskiej, naszego lokalnego zabytku o ogólnopolskim znaczeniu. Stąd projekt „Wokół papieru i słowa, który składa się z cyklu warsztatów, wyjazdów i spotkań związanych ze sztuką i tradycyjnym rzemiosłem tworzenia książek.

Warsztaty, spotkania i wyjazdy

Warsztaty cieszą się dużą popularnością. Biorą w nich udział dorośli oraz młodzież i dzieci z  całego powiatu ząbkowickiego. Nierzadkim widokiem jest uczestnictwo rodziców wraz z dziećmi. Uczestnicy warsztatów mieli okazję sami czerpać papier i dowiedzieć się, że papier można robić dosłownie ze wszystkiego - makulatury, roślin i starych ubrań, poznali warsztat  średniowiecznego skryby oraz napisali pierwsze polskie zdanie gęsim piórem.

W trakcie kolejnych spotkań powstały złocone inicjały i exlibrisy, czyli książkowe pieczęci.

Za pomocą unikatowych technik (np. malowanie na wodzie!) projektowano okładki i ozdobne wklejki do książek.

Czas warsztatów był urozmaicony nietypowym spotkaniem. Wieczorną porą w urokliwych Baldwinowicach w Rancho Lavender, zorganizowano wieczór z poezją, na który zawitała Mirka Szychowiak. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Laureatka kilkunastu ogólnopolskich konkursów poetyckich.
Wiersze Mirki Szychowiak  tłumaczono na j. angielski, włoski i ukraiński.

Zwieńczeniem pracy z papierem była dwudniowa intensywna praca nad Dingsem, czyli przewodnikiem po Ziębicach i Henrykowie opracowanym przez mieszkańców. Każdy miał tu swoje miejsce, swoje historie, ścieżki. Spotkano się, aby o nich opowiedzieć i je narysować. Gotowy przewodnik trafił do drukarni w Ziębicach, gdzie za kontuarem mieszka papuga, kot, pies oraz stoją zabytkowe drukarskie maszyny. Pan Zygmunt - drukarz i introligator - opowiadał o swoim fachu, uruchomił stare maszyny i na oczach uczestników zszył i oprawił Dings'a. Pokazał też skarby skrywane w starych szufladach i pozwolił każdemu wydrukować małą pamiątkę.

Projekt dalej trwa. Przed nami jeszcze wycieczka do Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, gdzie znajdują się m.in. autentyczne manuskrypty i starodruki oraz oryginalny rękopis Pana Tadeusza.

Wkrótce też rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na kafel ceramiczny, pt. „Daj, ać ja pobruszę a Ty poczywaj". Nadesłane kafle zostaną wmurowane na stałe w przestrzeni miejskiej w Ziębicach. Prace napływają z różnych części Polski (Warszawy, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Nowego Targu). Przyszedł również kafel z Warsztatu Terapii Zajęciowej Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.  W Ziębicach powstanie mural, z wyjątkową historia w tle.

W projekt zaangażowanych jest wielu doświadczonych artystów, absolwentów ASP we Wrocławiu i Poznaniu, w większości związanych z naszym powiatem i działających lokalnie, m.in. Barbara Trzybulska, Aleksandra Janik, Anna Kloza-Rozwadowska, Aleksandra Wach, Karolina Maria Wiśniewska, Marcin Mokry.

Zwieńczeniem spotkań będzie wernisaż prac w Bramie Paczkowskiej. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych 25 października o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Projekt „Wokół papieru i słowa na 750 lecie spisania Księgi Henrykowskiej” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2019. Głównym partnerem zadania jest Gmina Ziębice.

mp

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA